Utilfreds Wijnaldum: Er ikke helt glad i PSG

Hollænderen har ikke haft den rolle i Paris Saint-Germain, som han havde regnet med, da han skiftede i sommer fra Liverpool.



Georginio Wijnaldum start som Paris Saint-Germain-spiller efter sommerens skifte fra Liverpool har ikke været, som han havde håbet. 

I Liverpool var han en nøglespiller, som stort set aldrig missede en kamp. Denne rolle har han ikke fået i den franske klub, hvor han sjældent spiller fuldtid. Han har da også blot spillet 92 minutter i PSG’s seneste fire ligakampe, og det er særligt efter Lionel Messis ankomst, at spilleminutterne er raslet nedad. 

Han er da heller ikke ovenud begejstret for den nuværende tilstand i den rige klub. Det fortæller han i et interview til det hollandske medie NOS

– Jeg kan ikke sige, at jeg er helt glad, for situationen er ikke, som jeg ville have den. Men det er fodbold, og jeg er nødt til at lære at håndtere det. Jeg er en fighter. Jeg skal blive ved med at være positiv og arbejde hårdt på at vende det. 

– Jeg har spillet meget i de seneste år, jeg har altid været i god form og gjort det godt. Det er anderledes nu, og det tager tid at vænne sig til. Jeg så virkelig frem til det næste skridt i min udvikling, og så sker det her. Det er rigtig hårdt, fortæller den hollandske landsholdsprofil. 

Han kunne kunne senest se det hollandske landshold vinde 1-0 over Letland i weekenden. Da spillede han ikke, da han havde karantæne i opgøret. Han har dog fortsat landstræner Louis van Gaals tillid. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Aston Villa – Nottingham Forest

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’