Foran 24.209 ellevilde tilskuere kunne jublen bryde ud mandag aften på Stade de Toulouse.
Her piftede dommer Alexandre Perreau Niel for sidste gang i fløjten i opgøret mellem Tolouse FC og Niort som endte 2-0. Sejren betyder, at Toulouse med tre spillerunder igen har sikret sig oprykning til Ligue 1 for første gang i to år.
Midt i baneinvasion stod den danske duo, Rasmus Nicolaisen og Mikkel Desler, med armene hævet over hovedet.
– Der var en euforisk stemning og jeg kunne bare se alle fansene, der kom løbende ind på banen. Jeg nåede ikke at tænke så meget, andet end jeg var i stor jubel. Man smeltede bare sammen med alle fansene, og så gik vi bare helt amok sammen med dem, siger Rasmus Nicolaisen til Tipsbladet om øjeblikket, hvor oprykningen blev sikret.
– Vi var på stadion sammen med fansene til at starte med, vi sang og festede oppe fra tribunen, mens alle fansene stod nede på banen og fejrede det med os. Så fortsatte festen bagefter i omklædningsrummet, hvor vi sang og dansede indtil vi tog videre ud i byen.
Den danske forsvarsspiller drog til Frankrig fra FC Midtjylland, med hvem han vandt pokalturneringen og to danmarksmesterskaber, sidste sommer for at udleve drømmen om at være en bærende profil på et vindende mandskab.
– Det her rangerer højest. Selvom FC Midtjylland er min klub, så føler jeg ikke, at jeg har været en kæmpe del af det i de sæsoner, hvor vi har vundet noget. Her har jeg en stor rolle, og det var det jeg jagtede med et klubskifte, så det er også en af de ting, der gør det endnu større.
Efter mandagens festligheder har spillerne fra Toulouse fået et par velfortjente fridage, inden de trak i arbejdstøjet igen torsdag for at forberede sig på sæsonens sidste tre kampe, inden blandt andre Neymar og Lionel Messi venter i næste sæson.
– Det bliver nogle store kampe og nogle store hold vi skal møde. Det bliver helt sikkert en spændende og lærerig oplevelse, hvor vi får lov til at måle os med nogle af verdens bedste spillere, siger han om udsigten til Ligue 1-fodbold.
Rasmus Nicolaisen, 25 år, har i denne sæson optrådt 33 gange for Toulouse FC i det centrale forsvar, hvor han er fast mand på cheftræner, Philippe Montaniers, holdkort.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
– Det er et møghold!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Danske stjerner kan være fortid
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Brøndby får stor bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
