Vandt pokaler i Danmark: Det her rangerer højest

Mandag aften blev en helt særlig en af slagsen for den danske forsvarskrumtap Rasmus Nicolaisen, der sikrede Toulouse FC oprykning til Ligue 1.



Foran 24.209 ellevilde tilskuere kunne jublen bryde ud mandag aften på Stade de Toulouse.

Her piftede dommer Alexandre Perreau Niel for sidste gang i fløjten i opgøret mellem Tolouse FC og Niort som endte 2-0. Sejren betyder, at Toulouse med tre spillerunder igen har sikret sig oprykning til Ligue 1 for første gang i to år.

Midt i baneinvasion stod den danske duo, Rasmus Nicolaisen og Mikkel Desler, med armene hævet over hovedet.

– Der var en euforisk stemning og jeg kunne bare se alle fansene, der kom løbende ind på banen. Jeg nåede ikke at tænke så meget, andet end jeg var i stor jubel. Man smeltede bare sammen med alle fansene, og så gik vi bare helt amok sammen med dem, siger Rasmus Nicolaisen til Tipsbladet om øjeblikket, hvor oprykningen blev sikret.

– Vi var på stadion sammen med fansene til at starte med, vi sang og festede oppe fra tribunen, mens alle fansene stod nede på banen og fejrede det med os. Så fortsatte festen bagefter i omklædningsrummet, hvor vi sang og dansede indtil vi tog videre ud i byen.

Den danske forsvarsspiller drog til Frankrig fra FC Midtjylland, med hvem han vandt pokalturneringen og to danmarksmesterskaber, sidste sommer for at udleve drømmen om at være en bærende profil på et vindende mandskab.

– Det her rangerer højest. Selvom FC Midtjylland er min klub, så føler jeg ikke, at jeg har været en kæmpe del af det i de sæsoner, hvor vi har vundet noget. Her har jeg en stor rolle, og det var det jeg jagtede med et klubskifte, så det er også en af de ting, der gør det endnu større.

Efter mandagens festligheder har spillerne fra Toulouse fået et par velfortjente fridage, inden de trak i arbejdstøjet igen torsdag for at forberede sig på sæsonens sidste tre kampe, inden blandt andre Neymar og Lionel Messi venter i næste sæson.

– Det bliver nogle store kampe og nogle store hold vi skal møde. Det bliver helt sikkert en spændende og lærerig oplevelse, hvor vi får lov til at måle os med nogle af verdens bedste spillere, siger han om udsigten til Ligue 1-fodbold.

Rasmus Nicolaisen, 25 år, har i denne sæson optrådt 33 gange for Toulouse FC i det centrale forsvar, hvor han er fast mand på cheftræner, Philippe Montaniers, holdkort.





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Hjulmand vinder i Hamborg

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

David Nielsen tæt på fyring

Reagerer på Brøndby-bombe

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Dansk milliardær smider 75.000



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Her kan du se Newcastle mod Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Langer ud efter trænerlegende

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Skræmmende Chido Obi-scener

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Jubler over Benjamin Schmedes

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Køber engelsk klub

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Han tisser isterninger’

I chok over Manchester United

631 millioner kroner

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FCM henter svensk forsvarstalent

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Arne Slot dybt frustreret

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud