Officielt: Silkeborg fyrer Jesper Sørensen

Ny træner i Silkeborg IF bliver Kim Poulsen. Peder Knudsen stopper som sportschef og bliver A+ træner i klubben. Jesper Stüker bliver ny sportschef.



Som tipsbladet.dk kunne fortælle tidligere mandag, har Silkeborg IF fyret cheftræner Jesper Sørensen. Klubben har allerede afløseren på plads, idet Kim Poulsen er ansat pr. 1. januar 2015 på en toårig kontrakt.

– Vi har været glade for samarbejdet med Jesper Sørensen, der sikrede os oprykning i sidste sæson efter dygtigt arbejde, men vi må konstatere, at et efterår med historisk dårlige resultater gør det nødvendigt at få nye øjne på tingene. Derfor har vi besluttet at ansætte Kim Poulsen, der har haft succes i arbejdet med talenter og som træner i klubber, hvis vilkår kan sammenlignes med SIFs. Kim Poulsen er kendt for at få det maksimale ud af de fodboldspillere, han arbejder med, siger adm. direktør Kent Madsen, Silkeborg IF Invest A/S, i en pressemeddelelse.

Klubben har samtidig flyttet Peder Knudsen fra en rolle som sportschef. Nu skal han være A+ træner i klubben og have det overordnede ansvar for talenternes udvikling, mens talentchef Jesper Stüker får rollen som sportschef fremover.

– Jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen og arbejde med de unge mennesker på daglig basis. Det har været et ønske fra min side gennem længere tid at få mere græs under fødderne, og nu kommer jeg til at beskæftige mig med det, jeg holder allermest af i fodbold: Den daglige træning og udviklingen af fodboldspillere, siger Peder Knudsen til klubbens hjemmeside.

Klubben arbejder samtidig med en ny vision, der hedder, at fra 2018 skal der være økonomisk balance i fodboldaktiviteterne, og fremover kommer klubben til at satse massivt på at få kørt egne talenter i stilling.

Tipsbladet.dk følger løbende op med kommentarer på situationen i Silkeborg IF.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Surt show – dumpet!

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Superliga-retur?

Diant Ramaj skal videre

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Han er ny landstræner for Italien

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Brøndby jagter ny Superliga-profil