Som tipsbladet.dk kunne fortælle tidligere mandag, har Silkeborg IF fyret cheftræner Jesper Sørensen. Klubben har allerede afløseren på plads, idet Kim Poulsen er ansat pr. 1. januar 2015 på en toårig kontrakt.
– Vi har været glade for samarbejdet med Jesper Sørensen, der sikrede os oprykning i sidste sæson efter dygtigt arbejde, men vi må konstatere, at et efterår med historisk dårlige resultater gør det nødvendigt at få nye øjne på tingene. Derfor har vi besluttet at ansætte Kim Poulsen, der har haft succes i arbejdet med talenter og som træner i klubber, hvis vilkår kan sammenlignes med SIFs. Kim Poulsen er kendt for at få det maksimale ud af de fodboldspillere, han arbejder med, siger adm. direktør Kent Madsen, Silkeborg IF Invest A/S, i en pressemeddelelse.
Klubben har samtidig flyttet Peder Knudsen fra en rolle som sportschef. Nu skal han være A+ træner i klubben og have det overordnede ansvar for talenternes udvikling, mens talentchef Jesper Stüker får rollen som sportschef fremover.
– Jeg glæder mig til at komme ud på træningsbanen og arbejde med de unge mennesker på daglig basis. Det har været et ønske fra min side gennem længere tid at få mere græs under fødderne, og nu kommer jeg til at beskæftige mig med det, jeg holder allermest af i fodbold: Den daglige træning og udviklingen af fodboldspillere, siger Peder Knudsen til klubbens hjemmeside.
Klubben arbejder samtidig med en ny vision, der hedder, at fra 2018 skal der være økonomisk balance i fodboldaktiviteterne, og fremover kommer klubben til at satse massivt på at få kørt egne talenter i stilling.
Tipsbladet.dk følger løbende op med kommentarer på situationen i Silkeborg IF.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
