Som fodboldspiller er der ikke meget større ting at opnå end at vinde det nationale mesterskab i den liga, man spiller i.
Det har spillere som John Terry, Wayne Rooney og Sergio Agüero gjort en del gange, men det lykkedes derimod aldrig for en spiller som Steven Gerrard.
Liverpool-legenden kan imidlertid sig trøste sig over, at han ikke er den eneste topspiller, der aldrig har vundet en ligatitel.
Herunder har vi fundet frem til 10 sublime Premier League-spillere, der har spillet en række sæsoner på øverste niveau uden at vinde en ligatitel.
Pierre-Emerick Aubameyang
Som 30-årig har angriberen spillet et hav af ligakampe for klubber som Saint-Etienne, Dortmund og Arsenal, og selvom særligt de to sidstnævnte klubber har hørt til i toppen af deres respektive ligaer, har han aldrig vundet en ligatitel. Derimod har han været topscorer, mens han også har vundet den tyske pokalturnering.
Hugo Lloris
Op gennem 00’erne var Lyon altdominerende i fransk fodbold, men da først Hugo Lloris spillede for klubben, var det slut med de nationale titler. Og i Tottenham har den franske verdensmester aldrig rigtig været tæt på en ligatitel. Men han kan altså kalde sig verdensmester.
Juan Mata
Utroligt nok har spanieren aldrig vundet en ligatitel, selvom han de seneste mange år har været i enten Chelsea eller Manchester United. Derimod har han vundet alt andet. VM, EM, Champions League, Europa League og FA Cup står alle på playmakerens imponerende CV.
Heung-Min Son
Sydkoreaneren har i et stykke tid været en af de bedste spillere i Premier League, men han har faktisk aldrig vundet noget som helst med sine klubhold. Hverken i Hamburger SV, Leverkusen eller Tottenham har kantspilleren vundet titler – og derfor mangler ligatitlen naturligvis også.
Jorginho
22 landskampe for Italien og et hav af kampe som nøglespiller i Napoli, og nu er Jorginho også en profil i Chelsea. Men har aldrig prøvet at vinde et ligatrofæ. Det er kun blevet til en Europa League-triumf og en sejr i den italienske pokalturnering, hvilket da også er flot, men han vil nok gerne prøve at vinde en ligatitel, inden han stopper karrieren. Heldigvis er han kun 28 år, så det kan stadig nås.
Alexandre Lacazette
Ligesom Hugo Lloris kom angriberen også for sent til førsteholdet hos Lyon til at have oplevet klubbens storhedstid. Han var i en årrække en kæmpe profil for den franske klub, men det lykkedes trods alt kun at vinde pokalturneringen. Hos Arsenal er det selvsagt ikke blevet til en ligatitel.
Harry Maguire
Verdens dyreste forsvarsspiller har aldrig vundet en titel. Det er status for 27-årige Harry Maguire. Det er dog også først i denne sæson, at han er havnet i en klub, der kan forventes at kunne kæmpe med om mesterskabet. Men i den samme alder havde en spiller som John Terry allerede vundet Premier League-titlen flere gange.
Jordan Henderson
Det er endnu ikke blevet til en ligatitel for den 29-årige Liverpool-anfører, men det får han nok inden længe – medmindre sæsonen ender med at blive regnet som ugyldig. Han har dog vundet Champions League.
Roberto Firmino
Ligesom holdkammeraten Henderson har Roberto Firmino aldrig vundet en ligatitel. I sine år hos Hoffenheim var det aldrig rigtig tæt på, men derimod er det ved at nærme sig hos Liverpool, så mon ikke han har en ligatitel inden alt for længe? Det tror vi.
Wilfried Zaha
Ivorianeren er akkurat den yngste spiller blandt de 10 udvalgte, og han kunne faktisk have vundet et trofæ. Han blev hentet til Manchester United i 2013, men da han straks blevet lejet tilbage til Crystal Palace var han ikke med til at fejre, at De Røde Djævle i foråret vandt klubbens seneste mesterskab.
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
OPTAKT
Randers FC – AGF
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
– Det har man nok aldrig set før
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
STORT INTERVIEW
