Som fodboldspiller er der ikke meget større ting at opnå end at vinde det nationale mesterskab i den liga, man spiller i.
Det har spillere som John Terry, Wayne Rooney og Sergio Agüero gjort en del gange, men det lykkedes derimod aldrig for en spiller som Steven Gerrard.
Liverpool-legenden kan imidlertid sig trøste sig over, at han ikke er den eneste topspiller, der aldrig har vundet en ligatitel.
Herunder har vi fundet frem til 10 sublime Premier League-spillere, der har spillet en række sæsoner på øverste niveau uden at vinde en ligatitel.
Pierre-Emerick Aubameyang
Som 30-årig har angriberen spillet et hav af ligakampe for klubber som Saint-Etienne, Dortmund og Arsenal, og selvom særligt de to sidstnævnte klubber har hørt til i toppen af deres respektive ligaer, har han aldrig vundet en ligatitel. Derimod har han været topscorer, mens han også har vundet den tyske pokalturnering.
Hugo Lloris
Op gennem 00’erne var Lyon altdominerende i fransk fodbold, men da først Hugo Lloris spillede for klubben, var det slut med de nationale titler. Og i Tottenham har den franske verdensmester aldrig rigtig været tæt på en ligatitel. Men han kan altså kalde sig verdensmester.
Juan Mata
Utroligt nok har spanieren aldrig vundet en ligatitel, selvom han de seneste mange år har været i enten Chelsea eller Manchester United. Derimod har han vundet alt andet. VM, EM, Champions League, Europa League og FA Cup står alle på playmakerens imponerende CV.
Heung-Min Son
Sydkoreaneren har i et stykke tid været en af de bedste spillere i Premier League, men han har faktisk aldrig vundet noget som helst med sine klubhold. Hverken i Hamburger SV, Leverkusen eller Tottenham har kantspilleren vundet titler – og derfor mangler ligatitlen naturligvis også.
Jorginho
22 landskampe for Italien og et hav af kampe som nøglespiller i Napoli, og nu er Jorginho også en profil i Chelsea. Men har aldrig prøvet at vinde et ligatrofæ. Det er kun blevet til en Europa League-triumf og en sejr i den italienske pokalturnering, hvilket da også er flot, men han vil nok gerne prøve at vinde en ligatitel, inden han stopper karrieren. Heldigvis er han kun 28 år, så det kan stadig nås.
Alexandre Lacazette
Ligesom Hugo Lloris kom angriberen også for sent til førsteholdet hos Lyon til at have oplevet klubbens storhedstid. Han var i en årrække en kæmpe profil for den franske klub, men det lykkedes trods alt kun at vinde pokalturneringen. Hos Arsenal er det selvsagt ikke blevet til en ligatitel.
Harry Maguire
Verdens dyreste forsvarsspiller har aldrig vundet en titel. Det er status for 27-årige Harry Maguire. Det er dog også først i denne sæson, at han er havnet i en klub, der kan forventes at kunne kæmpe med om mesterskabet. Men i den samme alder havde en spiller som John Terry allerede vundet Premier League-titlen flere gange.
Jordan Henderson
Det er endnu ikke blevet til en ligatitel for den 29-årige Liverpool-anfører, men det får han nok inden længe – medmindre sæsonen ender med at blive regnet som ugyldig. Han har dog vundet Champions League.
Roberto Firmino
Ligesom holdkammeraten Henderson har Roberto Firmino aldrig vundet en ligatitel. I sine år hos Hoffenheim var det aldrig rigtig tæt på, men derimod er det ved at nærme sig hos Liverpool, så mon ikke han har en ligatitel inden alt for længe? Det tror vi.
Wilfried Zaha
Ivorianeren er akkurat den yngste spiller blandt de 10 udvalgte, og han kunne faktisk have vundet et trofæ. Han blev hentet til Manchester United i 2013, men da han straks blevet lejet tilbage til Crystal Palace var han ikke med til at fejre, at De Røde Djævle i foråret vandt klubbens seneste mesterskab.
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
De 10 største stjerner, der misser VM
LIVE: DR Congo – Danmark
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
MEDIE
De vil have Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum
TRANSFER
