Engang reklamerede David Beckham for barberblade – det gør han ikke længere. Skægget står. Og i øjeblikket på en ny måde.
David Beckham har tidligere bidraget til skægmoden. Gedeskægget, en god tætbarberet Clint Eastwood og det veltrimmede – altid moderne og fashionabelt. Denne gang ser skægget ud som om det er kastet på. Måske en finanskrise-version? I hvert fald vildere, mere tilfældigt og skovhugger-moderne.
Daily Mail har kigget på skægmode i fodboldbranchen og resultaterne får du her:
TEGNESERIE-SKÆGGET: Her er ikke andet end at konstatere, at her gør skægget helhedsindtrykket til en lidt karikeret affære. Døm selv.
GOATEE: Et mix-up goatee. Smart ser det ud på den noble Benitez, men er stadig en smule grinagtigt. Beckhams her passer meget godt til hans plukkede øjenbryn og Xaviers – ja…
VILDMANDS-RETRO: Disse skægtyper er legendariske. Fra dengang, hvor en mand var en mand, ordet ‘metroseksualitet’ endnu ikke var opfundet og hvor hårvækst generelt bare var dejligt at bære rundt på. Bag disse skæg – og hårpragter – gemmer sig rigtige mennesker!
SIDSTE ØJEBLIKS-SKÆGGET: Ikke nødvendigvis en grim skægmode, men bærer præg af en vis hast om morgenen på toilettet. Måske et brækket barberblad eller blot ønsket om bære rundt på noget helt tilfældigt uden rytme eller form.
SE MIG-SKÆGGET: Ikke nogle dårlige skæg til at lyse op, når man er rundt i verden. Kombinerer man skægvækst med særlige cuts og ikke mindst brintoverilte eller overspiller sin naturlige hårfarve opstår der spændende resultater. Disse vækker opsigt! Men var de det værd?
Kilde: Daily Mail
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!