Meget tyder på, at Ipswichs retur til Premier League bliver en kort fornøjelse.
Oprykkerne har langt op til overlevelse, og dermed peger pilen mod en retur til Championship.
Der har dog været lyspunkter for Ipswich i denne sæson, og det klareste af disse må være angriberen Liam Delap, som man købte i Manchester City før sæsonstart. Angriberen har nettet ti gange i Premier League, og han har dermed scoret mere end en tredjedel af Ipswichs mål i denne sæson.
Og skal man tro den engelske rygtebørs, så går Delap ikke ned på bejlere til sommer, for flere store klubber har et særdeles godt øje til ham. Ifølge Daily Mail konkurrerer Liverpool, Manchester United, Chelsea, Newcastle og Manchester City lige nu om ham, og interessant bliver det, hvis man tager et blik på hans kontrakt med Ipswich.
Den indeholder nemlig en nedrykningsklausul, som gør, at interesserede klubber kan købe ham for 40 millioner pund, såfremt Ipswich rykker ned, hvilket meget bestemt tyder på, at de gør.
40 millioner pund er ikke en pris, som bør skræmme nogle af de interesserede klubber væk. Man skal ikke underkende betydningen af, at Delap har engelsk pas, og så har han allerede vist, at han kan begå sig i Premier League både fysisk og teknisk.
Manchester City har endda måske overhånden i kampen om ham, da de angiveligt har en tilbagekøbsklausul på ham, men spørgsmålet er, om han er interesseret i at vende retur til klubben, hvor han utvivlsomt vil stå i skyggen af Erling Haaland.
Liam Delap nåede at spille seks kampe for Manchester City, før han blev solgt sidste sommer for angiveligt 20 millioner pund.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Frederiksen renser ud
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-vækkeuret: Messi skrev historie
Et skridt tættere Englands største stadion
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…