Årets kammerat: Toney gamblede mod eget hold

Ivan Toney skulle ligeledes have haft en markant længere karantæne, hvis ikke det var fordi, at han erklærede sig skyldig samt blev diagnosticeret som værende ludoman.



Ivan Toney har længe været i vælten over den gambling-sag, der har kørt mod ham, og som har resulteret i en karantæne på otte måneder.

Toney vender dermed tidligst tilbage til januar, hvor Thomas Frank atter vil kunne regne med sin stjernespiller. 

Det kunne dog have været meget værre for Toney, som kunne risikere en næsten dobbelt så lang karantæne. Det står klart, efter at FA har offentliggjort et dokument, der udlægger, hvorfor Toney har fået sin karantæne. 

Havde Toney ikke selv erklæret sig skyldig, og var han ikke blevet diagnosticeret som værende ludoman, så havde han fået en karantæne på 15 måneder. 

Derudover giver dokumentet også et indblik i Toneys væddemål, og man kan nok godt sige, at han ikke er verdens mest populære mand i Newcastle, som ejede ham fra 2015 til 2018. 

Da han fra 2017 til 2018 var udlejet fra Newcastle til Wigan, så gamblede han mod den klub, som ejede ham. Hele 11 gange gamblede han mod Newcastle, mens han var udlejet til Wigan, fremgår det. 

Mens han var i Wigan gamblede han også mod Wigan, der dengang mødte Aston Villa. Her var han ikke selv en del af truppen. I alle de tilfælde hvor Toney bettede mod den klub, som ejede ham, var han ikke en del af kampen.

Derudover har han også brugt andre menneskers betting-profiler for at spille, hvilket han startede med at nægte for FA. 

Han løj også for FA, første gang de konfronterede ham omkring sagerne. 

Derudover har han placeret 15 væddemål på, at han selv skulle komme på måltavlen fordelt over ni forskellige kampe. 

Udover den lange karantæne har Toney også fået en bøde på 50.000 pund.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Leverkusen – Bayern



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det