Advarer på det kraftigste Thomas Frank mod Man Utd

Det vil være bedst for Thomas Frank ikke at tage til Manchester United. Sådan lyder det fra én af klubbens tidligere spillere.



Hvem bliver ny manager i Manchester United? 

Ja, lige nu kunne det godt se ud som om, at det bliver Sporting CP's stjernetræner Ruben Amorim, der rykker teltpælene til England og skal forsøge sig som Manchester Uniteds redningsmand – en mission, der senest mislykkedes for Erik ten Hag.

Flere store medier skriver, at Amorim er tæt på at indgå en aftale med Manchester United, men indtil blækket er tørt, kan man jo roligt diskutere fremtiden på Old Trafford – og Thomas Frank er et navn, der bliver ved med at dukke op.

Hvis man spørger den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der tørnede ud for storklubben i 90'erne, vil danskeren være et fremragende valg.

– Thomas Frank er det bedste bud på en manager, der kan vende tingene for Manchester United. Han er en fantastisk træner med en enestående gennemslagskraft. Han er hård, og han fremstår arrogant til tider, men det er en god arrogance. Han tror på egne evner, siger Paul Parker til Tipsbladet.

Selv om han ser Thomas Frank som et godt bud, håber han alligevel, at danskeren bliver i Brentford – og det er udelukkende for Thomas Franks egen skyld.

– Jeg håber jeg ikke for ham, at han tager til Manchester United. Det er en klub i en forfærdelig tilstand, og der er så mange egoer på det hold, som hurtigt vil være klar til at kaste ham under bussen. Jeg er bange for, at han vil ødelægge sine kreditter ved at tage til Manchester United.

– Han må have det som blommen i et æg i Brentford, og jeg tror ikke engang, at han selv gider til Manchester United. Klubben er en synkende skude, så han ville gamble alt for meget med sin egen karriere, hvis han tager dertil og bliver fyret efter otte måneder. Han er fantastisk, men han er ingen troldmand. Han kan ikke forvandle sand til guld, og den her trup er ikke bedre end højest en top ti-placering.

– Hvis han skulle vise sig at blive ansat, så byder jeg ham stort velkommen, men jeg vil virkelig advare ham mod det. Han skal tænke sig grundigt om, lyder det fra Paul Parker. 

Thomas Frank har stået i spidsen for Brentford siden 2018. Han kom til klubben i 2016 og indledte sit ophold som assistent. 



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I svime over German Onugkha

Her er Kamil Wilczek i dag

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

– Den her sidder dybt i sjælen

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

AGF tilbage på førstepladsen

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Lyngby går alene i front

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Eintracht tæmmer Gedebukke

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM