Advarer på det kraftigste Thomas Frank mod Man Utd

Det vil være bedst for Thomas Frank ikke at tage til Manchester United. Sådan lyder det fra én af klubbens tidligere spillere.



Hvem bliver ny manager i Manchester United? 

Ja, lige nu kunne det godt se ud som om, at det bliver Sporting CP's stjernetræner Ruben Amorim, der rykker teltpælene til England og skal forsøge sig som Manchester Uniteds redningsmand – en mission, der senest mislykkedes for Erik ten Hag.

Flere store medier skriver, at Amorim er tæt på at indgå en aftale med Manchester United, men indtil blækket er tørt, kan man jo roligt diskutere fremtiden på Old Trafford – og Thomas Frank er et navn, der bliver ved med at dukke op.

Hvis man spørger den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der tørnede ud for storklubben i 90'erne, vil danskeren være et fremragende valg.

– Thomas Frank er det bedste bud på en manager, der kan vende tingene for Manchester United. Han er en fantastisk træner med en enestående gennemslagskraft. Han er hård, og han fremstår arrogant til tider, men det er en god arrogance. Han tror på egne evner, siger Paul Parker til Tipsbladet.

Selv om han ser Thomas Frank som et godt bud, håber han alligevel, at danskeren bliver i Brentford – og det er udelukkende for Thomas Franks egen skyld.

– Jeg håber jeg ikke for ham, at han tager til Manchester United. Det er en klub i en forfærdelig tilstand, og der er så mange egoer på det hold, som hurtigt vil være klar til at kaste ham under bussen. Jeg er bange for, at han vil ødelægge sine kreditter ved at tage til Manchester United.

– Han må have det som blommen i et æg i Brentford, og jeg tror ikke engang, at han selv gider til Manchester United. Klubben er en synkende skude, så han ville gamble alt for meget med sin egen karriere, hvis han tager dertil og bliver fyret efter otte måneder. Han er fantastisk, men han er ingen troldmand. Han kan ikke forvandle sand til guld, og den her trup er ikke bedre end højest en top ti-placering.

– Hvis han skulle vise sig at blive ansat, så byder jeg ham stort velkommen, men jeg vil virkelig advare ham mod det. Han skal tænke sig grundigt om, lyder det fra Paul Parker. 

Thomas Frank har stået i spidsen for Brentford siden 2018. Han kom til klubben i 2016 og indledte sit ophold som assistent. 





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Heldige danske damer slår Sverige



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

22 millioner kroner!

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

I transfermøde med Superliga-klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst fuldstændig omkuld

Voldsom straf til Clement Bischoff

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Legende stopper som cheftræner for Messi



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Storroser dansk super-talent

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Den bedste handel i Superligaen!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storklub lurer på Superliga-profil

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’