Hvem bliver ny manager i Manchester United?
Ja, lige nu kunne det godt se ud som om, at det bliver Sporting CP's stjernetræner Ruben Amorim, der rykker teltpælene til England og skal forsøge sig som Manchester Uniteds redningsmand – en mission, der senest mislykkedes for Erik ten Hag.
Flere store medier skriver, at Amorim er tæt på at indgå en aftale med Manchester United, men indtil blækket er tørt, kan man jo roligt diskutere fremtiden på Old Trafford – og Thomas Frank er et navn, der bliver ved med at dukke op.
Hvis man spørger den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der tørnede ud for storklubben i 90'erne, vil danskeren være et fremragende valg.
– Thomas Frank er det bedste bud på en manager, der kan vende tingene for Manchester United. Han er en fantastisk træner med en enestående gennemslagskraft. Han er hård, og han fremstår arrogant til tider, men det er en god arrogance. Han tror på egne evner, siger Paul Parker til Tipsbladet.
Selv om han ser Thomas Frank som et godt bud, håber han alligevel, at danskeren bliver i Brentford – og det er udelukkende for Thomas Franks egen skyld.
– Jeg håber jeg ikke for ham, at han tager til Manchester United. Det er en klub i en forfærdelig tilstand, og der er så mange egoer på det hold, som hurtigt vil være klar til at kaste ham under bussen. Jeg er bange for, at han vil ødelægge sine kreditter ved at tage til Manchester United.
– Han må have det som blommen i et æg i Brentford, og jeg tror ikke engang, at han selv gider til Manchester United. Klubben er en synkende skude, så han ville gamble alt for meget med sin egen karriere, hvis han tager dertil og bliver fyret efter otte måneder. Han er fantastisk, men han er ingen troldmand. Han kan ikke forvandle sand til guld, og den her trup er ikke bedre end højest en top ti-placering.
– Hvis han skulle vise sig at blive ansat, så byder jeg ham stort velkommen, men jeg vil virkelig advare ham mod det. Han skal tænke sig grundigt om, lyder det fra Paul Parker.
Thomas Frank har stået i spidsen for Brentford siden 2018. Han kom til klubben i 2016 og indledte sit ophold som assistent.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Sverige med drømmestart på VM
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT