Hvem bliver ny manager i Manchester United?
Ja, lige nu kunne det godt se ud som om, at det bliver Sporting CP's stjernetræner Ruben Amorim, der rykker teltpælene til England og skal forsøge sig som Manchester Uniteds redningsmand – en mission, der senest mislykkedes for Erik ten Hag.
Flere store medier skriver, at Amorim er tæt på at indgå en aftale med Manchester United, men indtil blækket er tørt, kan man jo roligt diskutere fremtiden på Old Trafford – og Thomas Frank er et navn, der bliver ved med at dukke op.
Hvis man spørger den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der tørnede ud for storklubben i 90'erne, vil danskeren være et fremragende valg.
– Thomas Frank er det bedste bud på en manager, der kan vende tingene for Manchester United. Han er en fantastisk træner med en enestående gennemslagskraft. Han er hård, og han fremstår arrogant til tider, men det er en god arrogance. Han tror på egne evner, siger Paul Parker til Tipsbladet.
Selv om han ser Thomas Frank som et godt bud, håber han alligevel, at danskeren bliver i Brentford – og det er udelukkende for Thomas Franks egen skyld.
– Jeg håber jeg ikke for ham, at han tager til Manchester United. Det er en klub i en forfærdelig tilstand, og der er så mange egoer på det hold, som hurtigt vil være klar til at kaste ham under bussen. Jeg er bange for, at han vil ødelægge sine kreditter ved at tage til Manchester United.
– Han må have det som blommen i et æg i Brentford, og jeg tror ikke engang, at han selv gider til Manchester United. Klubben er en synkende skude, så han ville gamble alt for meget med sin egen karriere, hvis han tager dertil og bliver fyret efter otte måneder. Han er fantastisk, men han er ingen troldmand. Han kan ikke forvandle sand til guld, og den her trup er ikke bedre end højest en top ti-placering.
– Hvis han skulle vise sig at blive ansat, så byder jeg ham stort velkommen, men jeg vil virkelig advare ham mod det. Han skal tænke sig grundigt om, lyder det fra Paul Parker.
Thomas Frank har stået i spidsen for Brentford siden 2018. Han kom til klubben i 2016 og indledte sit ophold som assistent.
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
NYHEDER
Mohamed Salah præsenteret i Trabzonspor
TRANSFER
Sønderjyske-spiller tæt på skifte
MEDIE
Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn
Her kan du se Bohemians mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Vild sensation i Sverige: Dansker står i centrum
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIVE
TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare
LIVE: FC København jagter godt udgangspunkt
Her kan du se Debrecen mod FC København
MEDIE
Bød 75 millioner for dansker – de kræver 135
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
MEDIE