Advarer på det kraftigste Thomas Frank mod Man Utd

Det vil være bedst for Thomas Frank ikke at tage til Manchester United. Sådan lyder det fra én af klubbens tidligere spillere.



Hvem bliver ny manager i Manchester United? 

Ja, lige nu kunne det godt se ud som om, at det bliver Sporting CP's stjernetræner Ruben Amorim, der rykker teltpælene til England og skal forsøge sig som Manchester Uniteds redningsmand – en mission, der senest mislykkedes for Erik ten Hag.

Flere store medier skriver, at Amorim er tæt på at indgå en aftale med Manchester United, men indtil blækket er tørt, kan man jo roligt diskutere fremtiden på Old Trafford – og Thomas Frank er et navn, der bliver ved med at dukke op.

Hvis man spørger den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker, der tørnede ud for storklubben i 90'erne, vil danskeren være et fremragende valg.

– Thomas Frank er det bedste bud på en manager, der kan vende tingene for Manchester United. Han er en fantastisk træner med en enestående gennemslagskraft. Han er hård, og han fremstår arrogant til tider, men det er en god arrogance. Han tror på egne evner, siger Paul Parker til Tipsbladet.

Selv om han ser Thomas Frank som et godt bud, håber han alligevel, at danskeren bliver i Brentford – og det er udelukkende for Thomas Franks egen skyld.

– Jeg håber jeg ikke for ham, at han tager til Manchester United. Det er en klub i en forfærdelig tilstand, og der er så mange egoer på det hold, som hurtigt vil være klar til at kaste ham under bussen. Jeg er bange for, at han vil ødelægge sine kreditter ved at tage til Manchester United.

– Han må have det som blommen i et æg i Brentford, og jeg tror ikke engang, at han selv gider til Manchester United. Klubben er en synkende skude, så han ville gamble alt for meget med sin egen karriere, hvis han tager dertil og bliver fyret efter otte måneder. Han er fantastisk, men han er ingen troldmand. Han kan ikke forvandle sand til guld, og den her trup er ikke bedre end højest en top ti-placering.

– Hvis han skulle vise sig at blive ansat, så byder jeg ham stort velkommen, men jeg vil virkelig advare ham mod det. Han skal tænke sig grundigt om, lyder det fra Paul Parker. 

Thomas Frank har stået i spidsen for Brentford siden 2018. Han kom til klubben i 2016 og indledte sit ophold som assistent. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?