Advarer Rasmus Højlund: Find dine egne løsninger

Det er ikke kun medspillernes skyld, at Rasmus Højlund ikke har scoret i Premier League. Det mener Louis Saha.



Ni kampe uden mål er facit for Rasmus Højlund i Premier League. 

Indtil videre er den danske angriber dog af de fleste blevet undskyldt med, at Manchester United rent kollektivt kæmper med at få tingene til at fungere, og han har da også scoret fem gange i fire Champions League-optrædener.

Den tidligere United-angriber Louis Saha mener dog ikke, at Højlund helt kan fritages for kritik. Det siger han til Betfred.

– Han skal gøre mere, for dette er hans positions natur. Du kan altid gøre mere. Du skal finde dine egne løsninger, for det handler ikke om andre spillere. Det hele handler ikke om, at Rasmus skal serviceres godt, for han skal også få forsvarsspillerne på arbejde, jagte bolden og forblive rolig på sin position.

Saha anerkender dog også, at Højlund ikke har de bedste betingelser for at præstere i øjeblikket.

– Mange af de offensive spillere har udfordringer i øjeblikket, og der må være noget med taktikken, der bliver anvendt. Det handler muligvis om kommunikationen mellem spillerne i den forreste linje, men der er i hvert fald et eller andet, som forhindrer dem i at præstere som kollektiv lige nu. 

– Med al respekt var det forventet, at de ville dominere og skabe masser af chancer mod Luton i lørdags, men de gjorde de ikke. De skabte stadig ikke plads til angriberne, og selv når de forsøger at spille direkte, er det næsten, som om det sker i slow motion.

– Rasmus' kvaliteter og power kommer ikke til at være nok i sig selv, for han er ikke Harry Kane. Han skal have mere hjælp af sine holdkammerater.

Rasmus Højlund har spillet i alt 15 kampe for Manchester United og lavet 5 mål.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ecuador – Tyskland

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Skylder FC København penge – straffes hårdt

VM i tal: Så vildt har det været

Skotland – Brasilien

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

Bosnien-Hercegovina – Qatar

FC Midtjylland forlænger med stort talent

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Schweiz – Canada

Lufter vild Ronaldo-teori