Da Riza Durmisi slog igennem i Brøndby IF, var det Thomas Frank, der gav ham chancen, og den nuværende Brentford-træner har en stor aktie i, at venstrebacken blev solgt fra Brøndby til Real Betis og blev dansk landsholdsspiller.
Det kommer Riza Durmisi aldrig til at glemme.
Når den nyslåede LKS Lodz-spiller gør status over de trænere, han har haft i løbet af sin karriere, hvilket også tæller store navne som Patrick Vieira og Simone Inzaghi, er det Thomas Frank, han fremhæver.
– Han var træner for mig i tre år på ungdomslandsholdene, og derefter blev han min træner i Brøndby. Jeg kan kun sige, at han er som en far for mig. Han er i højere grad en far eller en ven end en træner for mig, siger Riza Durmisi til Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl og tilføjer:
– Jeg kender hans filosofi. Han er en stor fodboldentusiast, og jeg ser fodbold på samme måde som ham. Hvis du spørger mig, hvem der var den bedste, så var han den bedste for mig.
Riza Durmisi afslører desuden, at han kunne være blevet genforenet med Thomas Frank i Brentford, men takkede nej til muligheden. Dengang var Frank assistenttræner i London-klubben.
– Det var en skam, jeg ikke kom til Brentford, da jeg havde muligheden. Det skulle jeg have gjort, men det var ikke det bedste tidspunkt, fordi klubben lå i Championship og kæmpede for at rykke op i Premier League. Jeg ville ikke tage et skridt tilbage dengang. Når jeg ser det i bagklogskabens klare lys, skulle jeg have gjort det, lyder det fra Durmisi.
Riza Durmisi skal i den kommende halvsæson tørne ud for LKS Lodz, der er på sidstepladsen i den polske liga.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
OPTAKT
Skotland – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
OPTAKT
USA – Australien
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER