Ærgerlig Durmisi: Skulle have sagt ja til Frank

Riza Durmisi hylder Thomas Frank og ærgrer sig over, at han ikke tog til Brentford, da han havde muligheden.



Da Riza Durmisi slog igennem i Brøndby IF, var det Thomas Frank, der gav ham chancen, og den nuværende Brentford-træner har en stor aktie i, at venstrebacken blev solgt fra Brøndby til Real Betis og blev dansk landsholdsspiller.

Det kommer Riza Durmisi aldrig til at glemme.

Når den nyslåede LKS Lodz-spiller gør status over de trænere, han har haft i løbet af sin karriere, hvilket også tæller store navne som Patrick Vieira og Simone Inzaghi, er det Thomas Frank, han fremhæver.

– Han var træner for mig i tre år på ungdomslandsholdene, og derefter blev han min træner i Brøndby. Jeg kan kun sige, at han er som en far for mig. Han er i højere grad en far eller en ven end en træner for mig, siger Riza Durmisi til Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl og tilføjer:

– Jeg kender hans filosofi. Han er en stor fodboldentusiast, og jeg ser fodbold på samme måde som ham. Hvis du spørger mig, hvem der var den bedste, så var han den bedste for mig. 

Riza Durmisi afslører desuden, at han kunne være blevet genforenet med Thomas Frank i Brentford, men takkede nej til muligheden. Dengang var Frank assistenttræner i London-klubben.

– Det var en skam, jeg ikke kom til Brentford, da jeg havde muligheden. Det skulle jeg have gjort, men det var ikke det bedste tidspunkt, fordi klubben lå i Championship og kæmpede for at rykke op i Premier League. Jeg ville ikke tage et skridt tilbage dengang. Når jeg ser det i bagklogskabens klare lys, skulle jeg have gjort det, lyder det fra Durmisi.

Riza Durmisi skal i den kommende halvsæson tørne ud for LKS Lodz, der er på sidstepladsen i den polske liga. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Brasiliansk VM-mavepuster

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Monsterbud på vej

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører: Dolberg sat til salg

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem

Sådan kommer Danmark til VM

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge