Da Riza Durmisi slog igennem i Brøndby IF, var det Thomas Frank, der gav ham chancen, og den nuværende Brentford-træner har en stor aktie i, at venstrebacken blev solgt fra Brøndby til Real Betis og blev dansk landsholdsspiller.
Det kommer Riza Durmisi aldrig til at glemme.
Når den nyslåede LKS Lodz-spiller gør status over de trænere, han har haft i løbet af sin karriere, hvilket også tæller store navne som Patrick Vieira og Simone Inzaghi, er det Thomas Frank, han fremhæver.
– Han var træner for mig i tre år på ungdomslandsholdene, og derefter blev han min træner i Brøndby. Jeg kan kun sige, at han er som en far for mig. Han er i højere grad en far eller en ven end en træner for mig, siger Riza Durmisi til Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl og tilføjer:
– Jeg kender hans filosofi. Han er en stor fodboldentusiast, og jeg ser fodbold på samme måde som ham. Hvis du spørger mig, hvem der var den bedste, så var han den bedste for mig.
Riza Durmisi afslører desuden, at han kunne være blevet genforenet med Thomas Frank i Brentford, men takkede nej til muligheden. Dengang var Frank assistenttræner i London-klubben.
– Det var en skam, jeg ikke kom til Brentford, da jeg havde muligheden. Det skulle jeg have gjort, men det var ikke det bedste tidspunkt, fordi klubben lå i Championship og kæmpede for at rykke op i Premier League. Jeg ville ikke tage et skridt tilbage dengang. Når jeg ser det i bagklogskabens klare lys, skulle jeg have gjort det, lyder det fra Durmisi.
Riza Durmisi skal i den kommende halvsæson tørne ud for LKS Lodz, der er på sidstepladsen i den polske liga.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE