Da Riza Durmisi slog igennem i Brøndby IF, var det Thomas Frank, der gav ham chancen, og den nuværende Brentford-træner har en stor aktie i, at venstrebacken blev solgt fra Brøndby til Real Betis og blev dansk landsholdsspiller.
Det kommer Riza Durmisi aldrig til at glemme.
Når den nyslåede LKS Lodz-spiller gør status over de trænere, han har haft i løbet af sin karriere, hvilket også tæller store navne som Patrick Vieira og Simone Inzaghi, er det Thomas Frank, han fremhæver.
– Han var træner for mig i tre år på ungdomslandsholdene, og derefter blev han min træner i Brøndby. Jeg kan kun sige, at han er som en far for mig. Han er i højere grad en far eller en ven end en træner for mig, siger Riza Durmisi til Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl og tilføjer:
– Jeg kender hans filosofi. Han er en stor fodboldentusiast, og jeg ser fodbold på samme måde som ham. Hvis du spørger mig, hvem der var den bedste, så var han den bedste for mig.
Riza Durmisi afslører desuden, at han kunne være blevet genforenet med Thomas Frank i Brentford, men takkede nej til muligheden. Dengang var Frank assistenttræner i London-klubben.
– Det var en skam, jeg ikke kom til Brentford, da jeg havde muligheden. Det skulle jeg have gjort, men det var ikke det bedste tidspunkt, fordi klubben lå i Championship og kæmpede for at rykke op i Premier League. Jeg ville ikke tage et skridt tilbage dengang. Når jeg ser det i bagklogskabens klare lys, skulle jeg have gjort det, lyder det fra Durmisi.
Riza Durmisi skal i den kommende halvsæson tørne ud for LKS Lodz, der er på sidstepladsen i den polske liga.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT