Manchester United havde deres problemer mod Brentford lørdag aften, hvor det endte 1-1 i et opgør, hvor London-klubben havde deres muligheder undervejs for at sikre sig sejren. Alligevel var det først United, der scorede i overtiden, inden Brentford nåede at få udlignet.
Når United-manager Erik ten Hag ser tilbage på kampen, så erkender han ifølge Manchester Evening News, at de ikke fortjente at vinde kampen, når de ikke kunne køre den hjem til sidst.
– Vi viste modstandskraft gennem hele kampen, men når det kommer til aggressivitet, var Brentford bedre. Vi burde vise mere passion og vilje i mange øjeblikke i kampen. Men når du fører, skal du bringe det over stregen, siger han og fortsætter:
– Du kan aldrig sammenligne sådanne niveauer, præstationer (med Uniteds sejr mod Liverpool for to uger siden), men selv når du ikke spiller godt, er du stadig nødt til at vinde, og det gjorde vi næsten, lyder det fra Erik ten Hag.
Endvidere havde han også en kommentar om den chance, som Rasmus Højlund havde for dem, som man kan se i klippet i toppen af artiklen.
– Det er min store skuffelse – at vi ikke fik det over stregen. Vi spillede ikke godt, men der var spirit, der var fight, men ikke nok. Det var nok til at score målet, 1-0, og inden det havde vi en stor chance for Rasmus Højlund, fortæller hollænderen.
Der var dog også ros til United-målmand Onana for sine mange redninger i kampen.
– Vi havde en fantastisk målmand, han var strålende i aften, det må vi også sige. Vores resultater er ret konsistente fra januar og frem. Vi tillader skud, men vi indkasserer ikke så mange mål. Vi skaber chancer, med Rasmus Højlund store chancer, og det handler om at få den over stregen, fastslår United-manageren.
Næste opgave for Manchester United er mod Chelsea på torsdag.
LIVE
TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent
NYHEDER
DBU indkaldt til møde
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
Her kan du se FC København mod FC Polissya
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FC København skal videre i Conference League
LIVE: AGF på svær opgave i Champions League
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
Revser FC København: ‘Arrogant’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Har budt en milliard
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE