Ærgerlig Ten Hag fremhæver Højlund-afbrænder

Erik ten Hag indrømmer dog, at Brentford var bedre i kampen.



Manchester United havde deres problemer mod Brentford lørdag aften, hvor det endte 1-1 i et opgør, hvor London-klubben havde deres muligheder undervejs for at sikre sig sejren. Alligevel var det først United, der scorede i overtiden, inden Brentford nåede at få udlignet.

Når United-manager Erik ten Hag ser tilbage på kampen, så erkender han ifølge Manchester Evening News, at de ikke fortjente at vinde kampen, når de ikke kunne køre den hjem til sidst.

– Vi viste modstandskraft gennem hele kampen, men når det kommer til aggressivitet, var Brentford bedre. Vi burde vise mere passion og vilje i mange øjeblikke i kampen. Men når du fører, skal du bringe det over stregen, siger han og fortsætter:

– Du kan aldrig sammenligne sådanne niveauer, præstationer (med Uniteds sejr mod Liverpool for to uger siden), men selv når du ikke spiller godt, er du stadig nødt til at vinde, og det gjorde vi næsten, lyder det fra Erik ten Hag.

Endvidere havde han også en kommentar om den chance, som Rasmus Højlund havde for dem, som man kan se i klippet i toppen af artiklen.

– Det er min store skuffelse – at vi ikke fik det over stregen. Vi spillede ikke godt, men der var spirit, der var fight, men ikke nok. Det var nok til at score målet, 1-0, og inden det havde vi en stor chance for Rasmus Højlund, fortæller hollænderen.

Der var dog ogsĂĄ ros til United-mĂĄlmand Onana for sine mange redninger i kampen.

– Vi havde en fantastisk målmand, han var strålende i aften, det må vi også sige. Vores resultater er ret konsistente fra januar og frem. Vi tillader skud, men vi indkasserer ikke så mange mål. Vi skaber chancer, med Rasmus Højlund store chancer, og det handler om at få den over stregen, fastslår United-manageren.

Næste opgave for Manchester United er mod Chelsea på torsdag.





LIVE

LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan fĂĄ store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

HĂĄrdt angreb pĂĄ DBU-boss

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke pĂĄ’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden pĂĄ vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Storkamp af Patrick Dorgu

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Massefyring i AC Milan

Ekspert: SĂĄ mange VAR-fejl var der i Superligaen



Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Fem bud på Brøndbys nye træner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne pĂĄ vej? Han koster kun 371 millioner

Topboss sviner Barça til

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – sĂĄ vild har Boteli været