Manchester United havde deres problemer mod Brentford lørdag aften, hvor det endte 1-1 i et opgør, hvor London-klubben havde deres muligheder undervejs for at sikre sig sejren. Alligevel var det først United, der scorede i overtiden, inden Brentford nåede at få udlignet.
Når United-manager Erik ten Hag ser tilbage på kampen, så erkender han ifølge Manchester Evening News, at de ikke fortjente at vinde kampen, når de ikke kunne køre den hjem til sidst.
– Vi viste modstandskraft gennem hele kampen, men når det kommer til aggressivitet, var Brentford bedre. Vi burde vise mere passion og vilje i mange øjeblikke i kampen. Men når du fører, skal du bringe det over stregen, siger han og fortsætter:
– Du kan aldrig sammenligne sådanne niveauer, præstationer (med Uniteds sejr mod Liverpool for to uger siden), men selv når du ikke spiller godt, er du stadig nødt til at vinde, og det gjorde vi næsten, lyder det fra Erik ten Hag.
Endvidere havde han også en kommentar om den chance, som Rasmus Højlund havde for dem, som man kan se i klippet i toppen af artiklen.
– Det er min store skuffelse – at vi ikke fik det over stregen. Vi spillede ikke godt, men der var spirit, der var fight, men ikke nok. Det var nok til at score målet, 1-0, og inden det havde vi en stor chance for Rasmus Højlund, fortæller hollænderen.
Der var dog også ros til United-målmand Onana for sine mange redninger i kampen.
– Vi havde en fantastisk målmand, han var strålende i aften, det må vi også sige. Vores resultater er ret konsistente fra januar og frem. Vi tillader skud, men vi indkasserer ikke så mange mål. Vi skaber chancer, med Rasmus Højlund store chancer, og det handler om at få den over stregen, fastslår United-manageren.
Næste opgave for Manchester United er mod Chelsea på torsdag.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
City holder liv i mesterskabsdrømmen
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’