Ærgerlig Ten Hag fremhæver Højlund-afbrænder

Erik ten Hag indrømmer dog, at Brentford var bedre i kampen.



Manchester United havde deres problemer mod Brentford lørdag aften, hvor det endte 1-1 i et opgør, hvor London-klubben havde deres muligheder undervejs for at sikre sig sejren. Alligevel var det først United, der scorede i overtiden, inden Brentford nåede at få udlignet.

Når United-manager Erik ten Hag ser tilbage på kampen, så erkender han ifølge Manchester Evening News, at de ikke fortjente at vinde kampen, når de ikke kunne køre den hjem til sidst.

– Vi viste modstandskraft gennem hele kampen, men når det kommer til aggressivitet, var Brentford bedre. Vi burde vise mere passion og vilje i mange øjeblikke i kampen. Men når du fører, skal du bringe det over stregen, siger han og fortsætter:

– Du kan aldrig sammenligne sådanne niveauer, præstationer (med Uniteds sejr mod Liverpool for to uger siden), men selv når du ikke spiller godt, er du stadig nødt til at vinde, og det gjorde vi næsten, lyder det fra Erik ten Hag.

Endvidere havde han også en kommentar om den chance, som Rasmus Højlund havde for dem, som man kan se i klippet i toppen af artiklen.

– Det er min store skuffelse – at vi ikke fik det over stregen. Vi spillede ikke godt, men der var spirit, der var fight, men ikke nok. Det var nok til at score målet, 1-0, og inden det havde vi en stor chance for Rasmus Højlund, fortæller hollænderen.

Der var dog også ros til United-målmand Onana for sine mange redninger i kampen.

– Vi havde en fantastisk målmand, han var strålende i aften, det må vi også sige. Vores resultater er ret konsistente fra januar og frem. Vi tillader skud, men vi indkasserer ikke så mange mål. Vi skaber chancer, med Rasmus Højlund store chancer, og det handler om at få den over stregen, fastslår United-manageren.

Næste opgave for Manchester United er mod Chelsea på torsdag.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Nærmer sig vild FCK-præstation



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

AGF skaber vildt mirakel i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Ny FC København-stjerne imponerer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Tidligere Superliga-træner dybt involveret



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vildt Superliga-rygte afvises

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Endnu et forbund i kødet på FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dansker i rekordtransfer

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha