Chelseas midtbanespiller N’Golo Kante har haft en fremragende første halvdel af 2021, og allerede nu nævnes hans navn blandt de mulige Ballon d’Or-vindere.
Det tager han selv helt roligt, og forsøger ikke at bekymre sig for meget om det, men så let slipper han ikke, fortæller hans holdkammerat fra Chelsea og det franske landshold, Olivier Giroud.
– Selvfølgelig kan han ikke lide komplimenter, og han foretrækker at gå under radaren… Men vi driller ham med, at han vinder Ballon d’Or, når hvis Frankrig spiller et godt EM. Det stresser ham, og han bliver irriteret, når vi taler om det. Vi ved, hvor ydmyg han er.
Olivier Giroud mener samtidig, at Kanté er smigret over, at han bliver nævnt som mulig kandidat til den ærefulde titel, som Ronaldo og Messi mere eller mindre har siddet på de sidste mange år.
Selvom den franske midtbanekriger er ydmyg, så skal man ikke tage fejl af ham på banen, hvor han bestemt ikke holder sig tilbage.
– I hvert fald ikke når det kommer til kort. Han vil så gerne vinde, at han nogen gange bøjer reglerne. Men han er noget helt særligt. Det er dejligt at have ham på holdet. Han er lidt vores maskot. Han fortjener alt, hvad der kommer hans vej, fortæller Olivier Giroud, der ikke er den eneste, der mener Kanté bør få Ballon d’Or.
Paul Pogba har også for nyligt været ude og fortælle, at han ser sin landsholdskammerat som en fortjent vinder af titlen. Og det er ikke usandsynligt, at bolderobreren bliver årets spiller, for med et flot EM kan han krone en flot halvsæson, hvor han også blev udnævnt til kampens spiller i Champions League-finalen.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
