Afslører Kanté-drillerier: Det stresser ham

Den franske Chelsea-spiller er offer for kærlige drillerier fra sine holdkammerater på det franske landshold, der spår ham en stor sæson.



Chelseas midtbanespiller N’Golo Kante har haft en fremragende første halvdel af 2021, og allerede nu nævnes hans navn blandt de mulige Ballon d’Or-vindere.

Det tager han selv helt roligt, og forsøger ikke at bekymre sig for meget om det, men så let slipper han ikke, fortæller hans holdkammerat fra Chelsea og det franske landshold, Olivier Giroud.

– Selvfølgelig kan han ikke lide komplimenter, og han foretrækker at gå under radaren… Men vi driller ham med, at han vinder Ballon d’Or, når hvis Frankrig spiller et godt EM. Det stresser ham, og han bliver irriteret, når vi taler om det. Vi ved, hvor ydmyg han er.

Olivier Giroud mener samtidig, at Kanté er smigret over, at han bliver nævnt som mulig kandidat til den ærefulde titel, som Ronaldo og Messi mere eller mindre har siddet på de sidste mange år.

Selvom den franske midtbanekriger er ydmyg, så skal man ikke tage fejl af ham på banen, hvor han bestemt ikke holder sig tilbage.

– I hvert fald ikke når det kommer til kort. Han vil så gerne vinde, at han nogen gange bøjer reglerne. Men han er noget helt særligt. Det er dejligt at have ham på holdet. Han er lidt vores maskot. Han fortjener alt, hvad der kommer hans vej, fortæller Olivier Giroud, der ikke er den eneste, der mener Kanté bør få Ballon d’Or.

Paul Pogba har også for nyligt været ude og fortælle, at han ser sin landsholdskammerat som en fortjent vinder af titlen. Og det er ikke usandsynligt, at bolderobreren bliver årets spiller, for med et flot EM kan han krone en flot halvsæson, hvor han også blev udnævnt til kampens spiller i Champions League-finalen.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Norsk ekspert håner Danmark

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spanien – Belgien

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Knuser transferrekord

Stor profil ude af Frankrig-brag

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Supercomputer: De vinder VM