Afslører Kanté-drillerier: Det stresser ham

Den franske Chelsea-spiller er offer for kærlige drillerier fra sine holdkammerater på det franske landshold, der spår ham en stor sæson.



Chelseas midtbanespiller N’Golo Kante har haft en fremragende første halvdel af 2021, og allerede nu nævnes hans navn blandt de mulige Ballon d’Or-vindere.

Det tager han selv helt roligt, og forsøger ikke at bekymre sig for meget om det, men så let slipper han ikke, fortæller hans holdkammerat fra Chelsea og det franske landshold, Olivier Giroud.

– Selvfølgelig kan han ikke lide komplimenter, og han foretrækker at gå under radaren… Men vi driller ham med, at han vinder Ballon d’Or, når hvis Frankrig spiller et godt EM. Det stresser ham, og han bliver irriteret, når vi taler om det. Vi ved, hvor ydmyg han er.

Olivier Giroud mener samtidig, at Kanté er smigret over, at han bliver nævnt som mulig kandidat til den ærefulde titel, som Ronaldo og Messi mere eller mindre har siddet på de sidste mange år.

Selvom den franske midtbanekriger er ydmyg, så skal man ikke tage fejl af ham på banen, hvor han bestemt ikke holder sig tilbage.

– I hvert fald ikke når det kommer til kort. Han vil så gerne vinde, at han nogen gange bøjer reglerne. Men han er noget helt særligt. Det er dejligt at have ham på holdet. Han er lidt vores maskot. Han fortjener alt, hvad der kommer hans vej, fortæller Olivier Giroud, der ikke er den eneste, der mener Kanté bør få Ballon d’Or.

Paul Pogba har også for nyligt været ude og fortælle, at han ser sin landsholdskammerat som en fortjent vinder af titlen. Og det er ikke usandsynligt, at bolderobreren bliver årets spiller, for med et flot EM kan han krone en flot halvsæson, hvor han også blev udnævnt til kampens spiller i Champions League-finalen.







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

De er tilbage i Premier League

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Her er FC Københavns vej i Europa

Værste i 16 år

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby