Chelseas midtbanespiller N’Golo Kante har haft en fremragende første halvdel af 2021, og allerede nu nævnes hans navn blandt de mulige Ballon d’Or-vindere.
Det tager han selv helt roligt, og forsøger ikke at bekymre sig for meget om det, men så let slipper han ikke, fortæller hans holdkammerat fra Chelsea og det franske landshold, Olivier Giroud.
– Selvfølgelig kan han ikke lide komplimenter, og han foretrækker at gå under radaren… Men vi driller ham med, at han vinder Ballon d’Or, når hvis Frankrig spiller et godt EM. Det stresser ham, og han bliver irriteret, når vi taler om det. Vi ved, hvor ydmyg han er.
Olivier Giroud mener samtidig, at Kanté er smigret over, at han bliver nævnt som mulig kandidat til den ærefulde titel, som Ronaldo og Messi mere eller mindre har siddet på de sidste mange år.
Selvom den franske midtbanekriger er ydmyg, så skal man ikke tage fejl af ham på banen, hvor han bestemt ikke holder sig tilbage.
– I hvert fald ikke når det kommer til kort. Han vil så gerne vinde, at han nogen gange bøjer reglerne. Men han er noget helt særligt. Det er dejligt at have ham på holdet. Han er lidt vores maskot. Han fortjener alt, hvad der kommer hans vej, fortæller Olivier Giroud, der ikke er den eneste, der mener Kanté bør få Ballon d’Or.
Paul Pogba har også for nyligt været ude og fortælle, at han ser sin landsholdskammerat som en fortjent vinder af titlen. Og det er ikke usandsynligt, at bolderobreren bliver årets spiller, for med et flot EM kan han krone en flot halvsæson, hvor han også blev udnævnt til kampens spiller i Champions League-finalen.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
