Afsløres danskers store skifte her?

Den danske landsholdsspiller er blevet sat i forbindelse med et skiftet til Premier League. Nu ser det ud til, at Lyon-bossen bekræfter transferen.



Joachim Andersen har i løbet af weekenden været rygtet fra Lyon til Crystal Palace i Premier League, og det tyder på, at et skifte kommer til at falde endegyldigt på plads i den nærmeste fremtid.

I hvert fald bekræfter Lyons klubpræsident, Jean-Michel Aulas, tilsyneladende skiftet på sin Twitter.

Flere medier – heriblandt B.T., Daily Mail og L’Equipe – har således skrevet om, at et skifte er så godt som på plads, og på det sociale medie deler Jean-Michel Aulas sidstnævntes artikel. Her går han blot i rette med den transfersum, L’Equipe nævner – nemlig 120 millioner kroner.

– Oplysningerne understøttes helt sikkert, men prisen er betydeligt højere…. Læs vores pressemeddelelse, skriver Jean-Michel Aulas i opslaget.

Lyon har ikke udgivet en pressemeddelelse endnu, hvor de bekræfter skiftet, men det lyder altså som om, at man snart kan læse en.

Ifølge danske B.T. Sport er prisen nærmere 22 millioner euro, svarende til 165 millioner kroner, mens prisen kan stige med yderligere 37 millioner i eventuelle bonusser. Altså kan Lyon tjene op mod 200 millioner på Joachim Andersen.

Lyon hentede selv den 25-årige dansker for godt 225 millioner kroner for to år siden. Efter en svær debutsæson i den franske klub blev han i sidste sæson udlejet til Fulham i Premier League med stor succes – og nu er han sandsynligvis på vej tilbage til den engelske liga.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’