Joachim Andersen har i løbet af weekenden været rygtet fra Lyon til Crystal Palace i Premier League, og det tyder på, at et skifte kommer til at falde endegyldigt på plads i den nærmeste fremtid.
I hvert fald bekræfter Lyons klubpræsident, Jean-Michel Aulas, tilsyneladende skiftet på sin Twitter.
Flere medier – heriblandt B.T., Daily Mail og L’Equipe – har således skrevet om, at et skifte er så godt som på plads, og på det sociale medie deler Jean-Michel Aulas sidstnævntes artikel. Her går han blot i rette med den transfersum, L’Equipe nævner – nemlig 120 millioner kroner.
– Oplysningerne understøttes helt sikkert, men prisen er betydeligt højere…. Læs vores pressemeddelelse, skriver Jean-Michel Aulas i opslaget.
Lyon har ikke udgivet en pressemeddelelse endnu, hvor de bekræfter skiftet, men det lyder altså som om, at man snart kan læse en.
Ifølge danske B.T. Sport er prisen nærmere 22 millioner euro, svarende til 165 millioner kroner, mens prisen kan stige med yderligere 37 millioner i eventuelle bonusser. Altså kan Lyon tjene op mod 200 millioner på Joachim Andersen.
Lyon hentede selv den 25-årige dansker for godt 225 millioner kroner for to år siden. Efter en svær debutsæson i den franske klub blev han i sidste sæson udlejet til Fulham i Premier League med stor succes – og nu er han sandsynligvis på vej tilbage til den engelske liga.
@OL @hugoguillemet l’information est sûrement étayée mais le prix est notoirement supérieur …. Lisez nos communiqué ! https://t.co/ANYIiT8mnU
— Jean-Michel AULAS (@JM_Aulas) July 25, 2021
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
EKSKLUSIVT
