Afsløres danskers store skifte her?

Den danske landsholdsspiller er blevet sat i forbindelse med et skiftet til Premier League. Nu ser det ud til, at Lyon-bossen bekræfter transferen.



Joachim Andersen har i løbet af weekenden været rygtet fra Lyon til Crystal Palace i Premier League, og det tyder på, at et skifte kommer til at falde endegyldigt på plads i den nærmeste fremtid.

I hvert fald bekræfter Lyons klubpræsident, Jean-Michel Aulas, tilsyneladende skiftet på sin Twitter.

Flere medier – heriblandt B.T., Daily Mail og L’Equipe – har således skrevet om, at et skifte er så godt som på plads, og på det sociale medie deler Jean-Michel Aulas sidstnævntes artikel. Her går han blot i rette med den transfersum, L’Equipe nævner – nemlig 120 millioner kroner.

– Oplysningerne understøttes helt sikkert, men prisen er betydeligt højere…. Læs vores pressemeddelelse, skriver Jean-Michel Aulas i opslaget.

Lyon har ikke udgivet en pressemeddelelse endnu, hvor de bekræfter skiftet, men det lyder altså som om, at man snart kan læse en.

Ifølge danske B.T. Sport er prisen nærmere 22 millioner euro, svarende til 165 millioner kroner, mens prisen kan stige med yderligere 37 millioner i eventuelle bonusser. Altså kan Lyon tjene op mod 200 millioner på Joachim Andersen.

Lyon hentede selv den 25-årige dansker for godt 225 millioner kroner for to år siden. Efter en svær debutsæson i den franske klub blev han i sidste sæson udlejet til Fulham i Premier League med stor succes – og nu er han sandsynligvis på vej tilbage til den engelske liga.







Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Storklub jagter Mason Greenwood

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Laudrup stopper på TV 2

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jagter stor Liverpool-stjerne

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Australien – Egypten

Afviser monsterbud på Simsir



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind