IKAST (Tipsbladet): Det kan lyde vanvittigt og som et fantasifoster kogt op i en kold juletid, før transfermarkedet for alvor tager fart i januar.
Men den er god nok.
FC Midtjylland havde i sommer ifølge Tipsbladets kilder overvejelser om, hvorvidt Christian Eriksen var en spiller, man skulle forsøge at forhandle fri af Manchester United og overtale til at skrive kontrakt i klubben i Herning og Ikast, der her i 2024 har fyldt 25 år.
Det er ikke første gang, tanken har eksisteret i FC Midtjylland – da Christian Eriksen var teenager, lokkede klubben alt det bedste, den havde lært, og lykkedes såmænd også med at overtale Eriksen og den gode ven Rasmus Falk til et besøg i Ikast, da talentakademiet og samarbejdet med den nærliggende idrætsefterskole ISI var få år gammelt.
Dengang vendte Christian Eriksen tomlen ned til FC Midtjylland og blev i OB, der relativt kort tid senere solgte Eriksen til Ajax og satte fut i en af dansk fodbolds flotteste og mest spektakulære fodboldkarrierer nogensinde.
Dertil nåede det ikke denne gang, da FC Midtjylland ikke endte med at skyde noget bud afsted for danskeren, der i sommer havde et år tilbage på kontrakten, og som ejerne stadig håbede, man kunne få et pænt tocifret millionbeløb for, hvis vi regner prisen om til danske kroner i stedet for pund.
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg er ikke typen, der er pjattet med at tale om transfer-overvejelser og ting, der ikke blev til noget, men han bekræfter, at overvejelsen om Eriksen levede i FCM, der det seneste halvandet år i Tipsbladets beregninger har brugt i hvert fald 250 millioner kroner på nye spillere alene i transferbetalinger.
- Det ville næsten være mærkeligt, hvis ikke alle danske klubber havde tænkt den tanke. Om det så kunne lade sig gøre økonomisk, og om det ville være det rigtige sportsligt, var en separat diskussion. Men det havde været mærkeligt, hvis det ikke havde strejfet rigtig mange klubber, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
- Nogle gange kan man så tænke over, om det er det rigtige at gøre, men tanken skal strejfe alle klubber. Det havde mærkeligt, hvis den ikke også havde strejfet dem i Brøndby, FC København og OB. Og den er nok endnu mere naturlig i OB, fordi han stammer derfra, siger FCM-cheftræneren.
Næste sommer
Til sommer er Christian Eriksen med pæn sandsynlighed kontraktfri, da aftalen i Manchester United udløber, og der ingen tegn har været på, at danskeren og Manchester United kan finde sammen om en ny kontrakt.
Om overvejelsen opstår igen i FC Midtjylland er for Thomas Thomasberg at se umuligt at sige, og det vil kræve en hel del af klubben, hvis man skulle have gjort virkelighed af muligheden i sommer.

- Den tanke var der ikke ret længe hos os. Om den kan blive til noget igen, hvis det kommer dertil, er jeg slet ikke sikker på. Når man ser ham, er det en dygtig spiller, ingen tvivl. Men man skal også som hold til en vis grad indordne sig efter det, han kan, for ellers bliver han ikke god, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland er et af de mest direkte spillende hold i Superligaen med mange lange og tidlige afleveringer, når man har erobret bolden og er på den led ikke noget oplagt match for landsholdsprofilen.
Læs de seneste nyheder om Christian Eriksen her
Christian Eriksen har kun spillet sporadisk, siden Ruben Amorim blev cheftræner i Manchester United, og også før fyringen af Erik ten Hag var danskeren reservespiller.
Den offensive midtbanespiller har en løn i den øvre middelklasse i Premier League, og Eriksen skulle i så fald gå med til en heftig lønnedgang, hvis han for eksempel vil tilbage til Danmark eller til sin første seniorklub Ajax.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT