IKAST (Tipsbladet): Det kan lyde vanvittigt og som et fantasifoster kogt op i en kold juletid, før transfermarkedet for alvor tager fart i januar.
Men den er god nok.
FC Midtjylland havde i sommer ifølge Tipsbladets kilder overvejelser om, hvorvidt Christian Eriksen var en spiller, man skulle forsøge at forhandle fri af Manchester United og overtale til at skrive kontrakt i klubben i Herning og Ikast, der her i 2024 har fyldt 25 år.
Det er ikke første gang, tanken har eksisteret i FC Midtjylland – da Christian Eriksen var teenager, lokkede klubben alt det bedste, den havde lært, og lykkedes såmænd også med at overtale Eriksen og den gode ven Rasmus Falk til et besøg i Ikast, da talentakademiet og samarbejdet med den nærliggende idrætsefterskole ISI var få år gammelt.
Dengang vendte Christian Eriksen tomlen ned til FC Midtjylland og blev i OB, der relativt kort tid senere solgte Eriksen til Ajax og satte fut i en af dansk fodbolds flotteste og mest spektakulære fodboldkarrierer nogensinde.
Dertil nåede det ikke denne gang, da FC Midtjylland ikke endte med at skyde noget bud afsted for danskeren, der i sommer havde et år tilbage på kontrakten, og som ejerne stadig håbede, man kunne få et pænt tocifret millionbeløb for, hvis vi regner prisen om til danske kroner i stedet for pund.
FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg er ikke typen, der er pjattet med at tale om transfer-overvejelser og ting, der ikke blev til noget, men han bekræfter, at overvejelsen om Eriksen levede i FCM, der det seneste halvandet år i Tipsbladets beregninger har brugt i hvert fald 250 millioner kroner på nye spillere alene i transferbetalinger.
- Det ville næsten være mærkeligt, hvis ikke alle danske klubber havde tænkt den tanke. Om det så kunne lade sig gøre økonomisk, og om det ville være det rigtige sportsligt, var en separat diskussion. Men det havde været mærkeligt, hvis det ikke havde strejfet rigtig mange klubber, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
- Nogle gange kan man så tænke over, om det er det rigtige at gøre, men tanken skal strejfe alle klubber. Det havde mærkeligt, hvis den ikke også havde strejfet dem i Brøndby, FC København og OB. Og den er nok endnu mere naturlig i OB, fordi han stammer derfra, siger FCM-cheftræneren.
Næste sommer
Til sommer er Christian Eriksen med pæn sandsynlighed kontraktfri, da aftalen i Manchester United udløber, og der ingen tegn har været på, at danskeren og Manchester United kan finde sammen om en ny kontrakt.
Om overvejelsen opstår igen i FC Midtjylland er for Thomas Thomasberg at se umuligt at sige, og det vil kræve en hel del af klubben, hvis man skulle have gjort virkelighed af muligheden i sommer.

- Den tanke var der ikke ret længe hos os. Om den kan blive til noget igen, hvis det kommer dertil, er jeg slet ikke sikker på. Når man ser ham, er det en dygtig spiller, ingen tvivl. Men man skal også som hold til en vis grad indordne sig efter det, han kan, for ellers bliver han ikke god, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland er et af de mest direkte spillende hold i Superligaen med mange lange og tidlige afleveringer, når man har erobret bolden og er på den led ikke noget oplagt match for landsholdsprofilen.
Læs de seneste nyheder om Christian Eriksen her
Christian Eriksen har kun spillet sporadisk, siden Ruben Amorim blev cheftræner i Manchester United, og også før fyringen af Erik ten Hag var danskeren reservespiller.
Den offensive midtbanespiller har en løn i den øvre middelklasse i Premier League, og Eriksen skulle i så fald gå med til en heftig lønnedgang, hvis han for eksempel vil tilbage til Danmark eller til sin første seniorklub Ajax.
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Aldrig set før
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Målmand håber på Brøndby-transfer
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT