Afviser kæmpeklub: Frustreret på dansk fænomen

Ifølge Arsenal-journalisten Jeorge Bird er klubbens fans ikke begejstret over, deres danske toptalent har valgt at søge nye græsgange.



Chido Obi-Martin er ved at skabe sig et navn for sig selv med sine manage mål for Arsenals ungdomshold.

10 mål i en U16-kamp mod Liverpool og flere kampe med hattricks begyndte at blive hverdag for den fysisk stærke dansker. Det har også givet 16-årige Chido Obi et hav af muligheder, og dem holder han lige nu ud i strakt arm.

Han har i hvert fald angiveligt afvist Arsenals kontraktudspil, hvilket har gjort det muligt for ham frit at vælge sin næste destination denne sommer.

Den beslutning har ikke ligefrem gjort ham populær i Nordlondon, hvor klubbens fans føler sig forrådt.

Det fortæller Jeorge Bird, der dækker ungdomsfodbold i Arsenal tæt, til Tipsbladet.

– En masse Arsenal-fans er frustreret over at miste Chido. Specielt fordi Arsenal har mistet et par talentfulde unge spillere på det seneste.

Og netop afskeden med Chido Obi gør ekstra ondt, da han ifølge Jeorge Bird besidder et kæmpemæssigt potentiale.

– Chido er uden tvivl et af de største talenter i England på U18-niveau. Det bliver spændende at se, hvordan han vil tilpasse sig at spille mere fast på U21.

Af sin alder er Chido Obi et fysisk pragteksemplar, hvilket han på ungdomsniveau kan drage fordel af, men over tid vil den egenskab formentlig udjævne sig mere.

For nu er det endnu ikke afgjort, hvor Chido Obi fortsætter sin fodboldkarriere. Nogle af verdens største klubber er blevet meldt interesseret i den danske ungdomslandsholdsspiller.

Det varmeste rygte er i øjeblikket et skifte til Manchester United.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Hård dom over Kvistgaarden

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”