Afviser kæmpeklub: Frustreret på dansk fænomen

Ifølge Arsenal-journalisten Jeorge Bird er klubbens fans ikke begejstret over, deres danske toptalent har valgt at søge nye græsgange.



Chido Obi-Martin er ved at skabe sig et navn for sig selv med sine manage mål for Arsenals ungdomshold.

10 mål i en U16-kamp mod Liverpool og flere kampe med hattricks begyndte at blive hverdag for den fysisk stærke dansker. Det har også givet 16-årige Chido Obi et hav af muligheder, og dem holder han lige nu ud i strakt arm.

Han har i hvert fald angiveligt afvist Arsenals kontraktudspil, hvilket har gjort det muligt for ham frit at vælge sin næste destination denne sommer.

Den beslutning har ikke ligefrem gjort ham populær i Nordlondon, hvor klubbens fans føler sig forrådt.

Det fortæller Jeorge Bird, der dækker ungdomsfodbold i Arsenal tæt, til Tipsbladet.

– En masse Arsenal-fans er frustreret over at miste Chido. Specielt fordi Arsenal har mistet et par talentfulde unge spillere på det seneste.

Og netop afskeden med Chido Obi gør ekstra ondt, da han ifølge Jeorge Bird besidder et kæmpemæssigt potentiale.

– Chido er uden tvivl et af de største talenter i England på U18-niveau. Det bliver spændende at se, hvordan han vil tilpasse sig at spille mere fast på U21.

Af sin alder er Chido Obi et fysisk pragteksemplar, hvilket han på ungdomsniveau kan drage fordel af, men over tid vil den egenskab formentlig udjævne sig mere.

For nu er det endnu ikke afgjort, hvor Chido Obi fortsætter sin fodboldkarriere. Nogle af verdens største klubber er blevet meldt interesseret i den danske ungdomslandsholdsspiller.

Det varmeste rygte er i øjeblikket et skifte til Manchester United.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Donald Trump bekræfter

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Spændende transfermelding om Maxsø

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

‘Det var verdens undergang’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Skamroses af Thomas Nørgaard

FC København-transfer bremses af denne årsag

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk klub har lagt hele strategien om

Thomas Frank: De vinder VM

‘Det er ufatteligt imponerende’

Voldsom kritik