Afviser kæmpeklub: Frustreret på dansk fænomen

Ifølge Arsenal-journalisten Jeorge Bird er klubbens fans ikke begejstret over, deres danske toptalent har valgt at søge nye græsgange.



Chido Obi-Martin er ved at skabe sig et navn for sig selv med sine manage mål for Arsenals ungdomshold.

10 mål i en U16-kamp mod Liverpool og flere kampe med hattricks begyndte at blive hverdag for den fysisk stærke dansker. Det har også givet 16-årige Chido Obi et hav af muligheder, og dem holder han lige nu ud i strakt arm.

Han har i hvert fald angiveligt afvist Arsenals kontraktudspil, hvilket har gjort det muligt for ham frit at vælge sin næste destination denne sommer.

Den beslutning har ikke ligefrem gjort ham populær i Nordlondon, hvor klubbens fans føler sig forrådt.

Det fortæller Jeorge Bird, der dækker ungdomsfodbold i Arsenal tæt, til Tipsbladet.

– En masse Arsenal-fans er frustreret over at miste Chido. Specielt fordi Arsenal har mistet et par talentfulde unge spillere på det seneste.

Og netop afskeden med Chido Obi gør ekstra ondt, da han ifølge Jeorge Bird besidder et kæmpemæssigt potentiale.

– Chido er uden tvivl et af de største talenter i England på U18-niveau. Det bliver spændende at se, hvordan han vil tilpasse sig at spille mere fast på U21.

Af sin alder er Chido Obi et fysisk pragteksemplar, hvilket han på ungdomsniveau kan drage fordel af, men over tid vil den egenskab formentlig udjævne sig mere.

For nu er det endnu ikke afgjort, hvor Chido Obi fortsætter sin fodboldkarriere. Nogle af verdens største klubber er blevet meldt interesseret i den danske ungdomslandsholdsspiller.

Det varmeste rygte er i øjeblikket et skifte til Manchester United.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

AGF-scoop: Hijackede transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Portugal – Kroatien

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

‘Det er en interessant spiller’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dårligt nyt for Isaksen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Kolding køber stor profil

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’