Afviser kæmpeklub: Frustreret på dansk fænomen

Ifølge Arsenal-journalisten Jeorge Bird er klubbens fans ikke begejstret over, deres danske toptalent har valgt at søge nye græsgange.



Chido Obi-Martin er ved at skabe sig et navn for sig selv med sine manage mål for Arsenals ungdomshold.

10 mål i en U16-kamp mod Liverpool og flere kampe med hattricks begyndte at blive hverdag for den fysisk stærke dansker. Det har også givet 16-årige Chido Obi et hav af muligheder, og dem holder han lige nu ud i strakt arm.

Han har i hvert fald angiveligt afvist Arsenals kontraktudspil, hvilket har gjort det muligt for ham frit at vælge sin næste destination denne sommer.

Den beslutning har ikke ligefrem gjort ham populær i Nordlondon, hvor klubbens fans føler sig forrådt.

Det fortæller Jeorge Bird, der dækker ungdomsfodbold i Arsenal tæt, til Tipsbladet.

– En masse Arsenal-fans er frustreret over at miste Chido. Specielt fordi Arsenal har mistet et par talentfulde unge spillere på det seneste.

Og netop afskeden med Chido Obi gør ekstra ondt, da han ifølge Jeorge Bird besidder et kæmpemæssigt potentiale.

– Chido er uden tvivl et af de største talenter i England på U18-niveau. Det bliver spændende at se, hvordan han vil tilpasse sig at spille mere fast på U21.

Af sin alder er Chido Obi et fysisk pragteksemplar, hvilket han på ungdomsniveau kan drage fordel af, men over tid vil den egenskab formentlig udjævne sig mere.

For nu er det endnu ikke afgjort, hvor Chido Obi fortsætter sin fodboldkarriere. Nogle af verdens største klubber er blevet meldt interesseret i den danske ungdomslandsholdsspiller.

Det varmeste rygte er i øjeblikket et skifte til Manchester United.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe drama – vildt comeback!

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Argentina – Egypten

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Schweiz – Colombia

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Hvor er Kasper Dolberg?