Afviser kæmpeklub: Frustreret på dansk fænomen

Ifølge Arsenal-journalisten Jeorge Bird er klubbens fans ikke begejstret over, deres danske toptalent har valgt at søge nye græsgange.



Chido Obi-Martin er ved at skabe sig et navn for sig selv med sine manage mål for Arsenals ungdomshold.

10 mål i en U16-kamp mod Liverpool og flere kampe med hattricks begyndte at blive hverdag for den fysisk stærke dansker. Det har også givet 16-årige Chido Obi et hav af muligheder, og dem holder han lige nu ud i strakt arm.

Han har i hvert fald angiveligt afvist Arsenals kontraktudspil, hvilket har gjort det muligt for ham frit at vælge sin næste destination denne sommer.

Den beslutning har ikke ligefrem gjort ham populær i Nordlondon, hvor klubbens fans føler sig forrådt.

Det fortæller Jeorge Bird, der dækker ungdomsfodbold i Arsenal tæt, til Tipsbladet.

– En masse Arsenal-fans er frustreret over at miste Chido. Specielt fordi Arsenal har mistet et par talentfulde unge spillere på det seneste.

Og netop afskeden med Chido Obi gør ekstra ondt, da han ifølge Jeorge Bird besidder et kæmpemæssigt potentiale.

– Chido er uden tvivl et af de største talenter i England på U18-niveau. Det bliver spændende at se, hvordan han vil tilpasse sig at spille mere fast på U21.

Af sin alder er Chido Obi et fysisk pragteksemplar, hvilket han på ungdomsniveau kan drage fordel af, men over tid vil den egenskab formentlig udjævne sig mere.

For nu er det endnu ikke afgjort, hvor Chido Obi fortsætter sin fodboldkarriere. Nogle af verdens største klubber er blevet meldt interesseret i den danske ungdomslandsholdsspiller.

Det varmeste rygte er i øjeblikket et skifte til Manchester United.





FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Vildt Superliga-rygte afvises

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Tottenham-flop i stor transfer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Ny FC København-stjerne imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Surt show – dumpet!

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Her er FC Københavns pris på William Clem

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Jagter dansk landsholdsspiller

Dansker i rekordtransfer

Har budt en milliard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Superliga-retur?

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub