I 2012 var Daniel Agger på toppen af karrieren i Liverpool og var samtidig ønsket i nogle af verdens største klubber.
Danmarks nuværende assistenttræner har tidligere talt om, han havde mulighed for at tage til FC Barcelona, men der var faktisk også et kæmpetilbud på bordet fra en anden gigant.
Det bekræfter Daniel Agger i Liverpool Echos fodboldpodcast, Aldo Meets, med John Aldridge.
– Jeg kender ikke deres side af historien, men jeg tror, de accepterede prisen (fra Barcelona, red.) og præsenterede muligheden for mig. Jeg sagde: “Okay, helt fint,” men så kom et andet tilbud ind fra højre, som var meget større. Liverpool accepterede det, men jeg ville ikke til dén klub.
Daniel Agger bekræfter senere i podcasten, at der er tale om Manchester City. BBC skrev i 2012, at Manchester City bød omkring 170 millioner kroner på stopperen. Det var rigtig mange penge i 2012.
– Jeg sagde: “Hvis I vil sælge mig, så tager jeg derned (til Barcelona, red.), ellers tager jeg ingen steder.” Så kom der et endnu højere tilbud fra den samme klub (Manchester City, red.), og jeg følte, at de gerne ville sælge mig, da det var mange penge dengang. Jeg sagde i stedet: “Der er ingen chance for, at jeg tager til den klub, så I kan lige så godt stoppe,” lyder det fra Liverpool-legenden.
Daniel Agger blev som bekendt i Liverpool, som han var på kontrakt hos fra 2006 til 2014. Her skiftede han til manges overraskelse retur til Brøndby IF. På det tidspunkt var han omkring 30 år gammel og kunne formentlig godt have taget flere sæsoner i en top 5-liga.
I 2016 lagde han støvlerne på hylden og har siden forfulgt trænervejen. Det er sket som cheftræner i HB Køge, og siden sidste sommer har han været assistenttræner på det danske herrelandshold.
En aftale, der kort før årsskiftet, blev forlænget til efter VM-slutrunden i 2026.
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER