Agger bekræfter kæmpe tilbud: Jeg ville ikke!

Daniel Agger bekræfter, at han i 2012 modtog et stort tilbud fra engelsk klub.



I 2012 var Daniel Agger på toppen af karrieren i Liverpool og var samtidig ønsket i nogle af verdens største klubber.

Danmarks nuværende assistenttræner har tidligere talt om, han havde mulighed for at tage til FC Barcelona, men der var faktisk også et kæmpetilbud på bordet fra en anden gigant.

Det bekræfter Daniel Agger i Liverpool Echos fodboldpodcast, Aldo Meets, med John Aldridge.

– Jeg kender ikke deres side af historien, men jeg tror, de accepterede prisen (fra Barcelona, red.) og præsenterede muligheden for mig. Jeg sagde: “Okay, helt fint,” men så kom et andet tilbud ind fra højre, som var meget større. Liverpool accepterede det, men jeg ville ikke til dén klub.

Daniel Agger bekræfter senere i podcasten, at der er tale om Manchester City. BBC skrev i 2012, at Manchester City bød omkring 170 millioner kroner på stopperen. Det var rigtig mange penge i 2012.

– Jeg sagde: “Hvis I vil sælge mig, så tager jeg derned (til Barcelona, red.), ellers tager jeg ingen steder.” Så kom der et endnu højere tilbud fra den samme klub (Manchester City, red.), og jeg følte, at de gerne ville sælge mig, da det var mange penge dengang. Jeg sagde i stedet: “Der er ingen chance for, at jeg tager til den klub, så I kan lige så godt stoppe,” lyder det fra Liverpool-legenden.

Daniel Agger blev som bekendt i Liverpool, som han var på kontrakt hos fra 2006 til 2014. Her skiftede han til manges overraskelse retur til Brøndby IF. På det tidspunkt var han omkring 30 år gammel og kunne formentlig godt have taget flere sæsoner i en top 5-liga.

I 2016 lagde han støvlerne på hylden og har siden forfulgt trænervejen. Det er sket som cheftræner i HB Køge, og siden sidste sommer har han været assistenttræner på det danske herrelandshold.

En aftale, der kort før årsskiftet, blev forlænget til efter VM-slutrunden i 2026.






LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Randers FC – FC Fredericia

Så du det? Wass i helt vild aktion

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bayern München er i pokalfinalen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’