Agger bekræfter kæmpe tilbud: Jeg ville ikke!

Daniel Agger bekræfter, at han i 2012 modtog et stort tilbud fra engelsk klub.



I 2012 var Daniel Agger på toppen af karrieren i Liverpool og var samtidig ønsket i nogle af verdens største klubber.

Danmarks nuværende assistenttræner har tidligere talt om, han havde mulighed for at tage til FC Barcelona, men der var faktisk også et kæmpetilbud på bordet fra en anden gigant.

Det bekræfter Daniel Agger i Liverpool Echos fodboldpodcast, Aldo Meets, med John Aldridge.

– Jeg kender ikke deres side af historien, men jeg tror, de accepterede prisen (fra Barcelona, red.) og præsenterede muligheden for mig. Jeg sagde: “Okay, helt fint,” men så kom et andet tilbud ind fra højre, som var meget større. Liverpool accepterede det, men jeg ville ikke til dén klub.

Daniel Agger bekræfter senere i podcasten, at der er tale om Manchester City. BBC skrev i 2012, at Manchester City bød omkring 170 millioner kroner på stopperen. Det var rigtig mange penge i 2012.

– Jeg sagde: “Hvis I vil sælge mig, så tager jeg derned (til Barcelona, red.), ellers tager jeg ingen steder.” Så kom der et endnu højere tilbud fra den samme klub (Manchester City, red.), og jeg følte, at de gerne ville sælge mig, da det var mange penge dengang. Jeg sagde i stedet: “Der er ingen chance for, at jeg tager til den klub, så I kan lige så godt stoppe,” lyder det fra Liverpool-legenden.

Daniel Agger blev som bekendt i Liverpool, som han var på kontrakt hos fra 2006 til 2014. Her skiftede han til manges overraskelse retur til Brøndby IF. På det tidspunkt var han omkring 30 år gammel og kunne formentlig godt have taget flere sæsoner i en top 5-liga.

I 2016 lagde han støvlerne på hylden og har siden forfulgt trænervejen. Det er sket som cheftræner i HB Køge, og siden sidste sommer har han været assistenttræner på det danske herrelandshold.

En aftale, der kort før årsskiftet, blev forlænget til efter VM-slutrunden i 2026.







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Viborg FF – Brøndby IF

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’