Agger bekræfter kæmpe tilbud: Jeg ville ikke!

Daniel Agger bekræfter, at han i 2012 modtog et stort tilbud fra engelsk klub.



I 2012 var Daniel Agger på toppen af karrieren i Liverpool og var samtidig ønsket i nogle af verdens største klubber.

Danmarks nuværende assistenttræner har tidligere talt om, han havde mulighed for at tage til FC Barcelona, men der var faktisk også et kæmpetilbud på bordet fra en anden gigant.

Det bekræfter Daniel Agger i Liverpool Echos fodboldpodcast, Aldo Meets, med John Aldridge.

– Jeg kender ikke deres side af historien, men jeg tror, de accepterede prisen (fra Barcelona, red.) og præsenterede muligheden for mig. Jeg sagde: “Okay, helt fint,” men så kom et andet tilbud ind fra højre, som var meget større. Liverpool accepterede det, men jeg ville ikke til dén klub.

Daniel Agger bekræfter senere i podcasten, at der er tale om Manchester City. BBC skrev i 2012, at Manchester City bød omkring 170 millioner kroner på stopperen. Det var rigtig mange penge i 2012.

– Jeg sagde: “Hvis I vil sælge mig, så tager jeg derned (til Barcelona, red.), ellers tager jeg ingen steder.” Så kom der et endnu højere tilbud fra den samme klub (Manchester City, red.), og jeg følte, at de gerne ville sælge mig, da det var mange penge dengang. Jeg sagde i stedet: “Der er ingen chance for, at jeg tager til den klub, så I kan lige så godt stoppe,” lyder det fra Liverpool-legenden.

Daniel Agger blev som bekendt i Liverpool, som han var på kontrakt hos fra 2006 til 2014. Her skiftede han til manges overraskelse retur til Brøndby IF. På det tidspunkt var han omkring 30 år gammel og kunne formentlig godt have taget flere sæsoner i en top 5-liga.

I 2016 lagde han støvlerne på hylden og har siden forfulgt trænervejen. Det er sket som cheftræner i HB Køge, og siden sidste sommer har han været assistenttræner på det danske herrelandshold.

En aftale, der kort før årsskiftet, blev forlænget til efter VM-slutrunden i 2026.







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

LIVE: FCK smider sejren

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Viborg FF – OB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘FC København er Danmarks gigant’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FC København – Lyngby BK

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’