Agger bekræfter kæmpe tilbud: Jeg ville ikke!

Daniel Agger bekræfter, at han i 2012 modtog et stort tilbud fra engelsk klub.



I 2012 var Daniel Agger på toppen af karrieren i Liverpool og var samtidig ønsket i nogle af verdens største klubber.

Danmarks nuværende assistenttræner har tidligere talt om, han havde mulighed for at tage til FC Barcelona, men der var faktisk også et kæmpetilbud på bordet fra en anden gigant.

Det bekræfter Daniel Agger i Liverpool Echos fodboldpodcast, Aldo Meets, med John Aldridge.

– Jeg kender ikke deres side af historien, men jeg tror, de accepterede prisen (fra Barcelona, red.) og præsenterede muligheden for mig. Jeg sagde: “Okay, helt fint,” men så kom et andet tilbud ind fra højre, som var meget større. Liverpool accepterede det, men jeg ville ikke til dén klub.

Daniel Agger bekræfter senere i podcasten, at der er tale om Manchester City. BBC skrev i 2012, at Manchester City bød omkring 170 millioner kroner på stopperen. Det var rigtig mange penge i 2012.

– Jeg sagde: “Hvis I vil sælge mig, så tager jeg derned (til Barcelona, red.), ellers tager jeg ingen steder.” Så kom der et endnu højere tilbud fra den samme klub (Manchester City, red.), og jeg følte, at de gerne ville sælge mig, da det var mange penge dengang. Jeg sagde i stedet: “Der er ingen chance for, at jeg tager til den klub, så I kan lige så godt stoppe,” lyder det fra Liverpool-legenden.

Daniel Agger blev som bekendt i Liverpool, som han var på kontrakt hos fra 2006 til 2014. Her skiftede han til manges overraskelse retur til Brøndby IF. På det tidspunkt var han omkring 30 år gammel og kunne formentlig godt have taget flere sæsoner i en top 5-liga.

I 2016 lagde han støvlerne på hylden og har siden forfulgt trænervejen. Det er sket som cheftræner i HB Køge, og siden sidste sommer har han været assistenttræner på det danske herrelandshold.

En aftale, der kort før årsskiftet, blev forlænget til efter VM-slutrunden i 2026.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Liverpool – Chelsea

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

PSG er i Champions League-finalen efter drama

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’