I 2012 var Daniel Agger på toppen af karrieren i Liverpool og var samtidig ønsket i nogle af verdens største klubber.
Danmarks nuværende assistenttræner har tidligere talt om, han havde mulighed for at tage til FC Barcelona, men der var faktisk også et kæmpetilbud på bordet fra en anden gigant.
Det bekræfter Daniel Agger i Liverpool Echos fodboldpodcast, Aldo Meets, med John Aldridge.
– Jeg kender ikke deres side af historien, men jeg tror, de accepterede prisen (fra Barcelona, red.) og præsenterede muligheden for mig. Jeg sagde: “Okay, helt fint,” men så kom et andet tilbud ind fra højre, som var meget større. Liverpool accepterede det, men jeg ville ikke til dén klub.
Daniel Agger bekræfter senere i podcasten, at der er tale om Manchester City. BBC skrev i 2012, at Manchester City bød omkring 170 millioner kroner på stopperen. Det var rigtig mange penge i 2012.
– Jeg sagde: “Hvis I vil sælge mig, så tager jeg derned (til Barcelona, red.), ellers tager jeg ingen steder.” Så kom der et endnu højere tilbud fra den samme klub (Manchester City, red.), og jeg følte, at de gerne ville sælge mig, da det var mange penge dengang. Jeg sagde i stedet: “Der er ingen chance for, at jeg tager til den klub, så I kan lige så godt stoppe,” lyder det fra Liverpool-legenden.
Daniel Agger blev som bekendt i Liverpool, som han var på kontrakt hos fra 2006 til 2014. Her skiftede han til manges overraskelse retur til Brøndby IF. På det tidspunkt var han omkring 30 år gammel og kunne formentlig godt have taget flere sæsoner i en top 5-liga.
I 2016 lagde han støvlerne på hylden og har siden forfulgt trænervejen. Det er sket som cheftræner i HB Køge, og siden sidste sommer har han været assistenttræner på det danske herrelandshold.
En aftale, der kort før årsskiftet, blev forlænget til efter VM-slutrunden i 2026.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
INTERVIEW