260 mål i Premier League.
Alan Shearer ved bestemt, hvordan man finder netmaskerne i den bedste engelske række, hvor han stadig er all-time topscorer.
Det virker bare ikke til, at han på nogen måde tror, at det er en rekord, som Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee kommer i nærheden af at slå.
Den tidligere Newcastle- og Blackburn-angriber mener nemlig, at Manchester United er nødt til at gå på markedet efter en ny angriber, hvis de skal få succes under Ruben Amorim.
– Sagen er den, at jeg ved, de vandt sent, men kampen mod Southampton viste, at de kan spille sådan mod de større klubber, som mod Arsenal og Liverpool, fordi det at sidde tilbage og tage imod pres passer til deres spillestil og nogle af deres spillere. Men de kan ikke spille sådan hjemme mod Southampton, Wolves, Ipswich, Everton for eksempel – og det er det, han skal forbedre.
– Jeg mener, der er ingen tvivl om, at han nok har sine 11 spillere nu, om hvem han kan sige: ‘Okay, jeg ved, I giver mig alt, hvad I har.’ Det er måske ikke flot, men i det mindste ved han, at han har en chance med de spillere. De er en klub, der har brug for en angriber, og uanset om de venter til sommer eller prøver at hente en i denne måned, er de nødt til at investere i en topklasse centerangriber, siger Premier League-legenden i Match of the Day
Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee har i denne sæson kun scoret fem gange til sammen i Premier League, så det er ikke unaturligt, at Manchester United både af Shearer og flere medier er blevet sendt på angriberjagt, hvor både Victor Osimhen og Viktor Gyökeres er blevet koblet sammen med Ruben Amorims tropper.
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED