Alan Shearer med transferbøn til Manchester United

Premier League-legenden har mistet troen på Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee.



260 mål i Premier League.

Alan Shearer ved bestemt, hvordan man finder netmaskerne i den bedste engelske række, hvor han stadig er all-time topscorer.

Det virker bare ikke til, at han på nogen måde tror, at det er en rekord, som Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee kommer i nærheden af at slå.

Den tidligere Newcastle- og Blackburn-angriber mener nemlig, at Manchester United er nødt til at gå på markedet efter en ny angriber, hvis de skal få succes under Ruben Amorim.

– Sagen er den, at jeg ved, de vandt sent, men kampen mod Southampton viste, at de kan spille sådan mod de større klubber, som mod Arsenal og Liverpool, fordi det at sidde tilbage og tage imod pres passer til deres spillestil og nogle af deres spillere. Men de kan ikke spille sådan hjemme mod Southampton, Wolves, Ipswich, Everton for eksempel – og det er det, han skal forbedre.

– Jeg mener, der er ingen tvivl om, at han nok har sine 11 spillere nu, om hvem han kan sige: ‘Okay, jeg ved, I giver mig alt, hvad I har.’ Det er måske ikke flot, men i det mindste ved han, at han har en chance med de spillere. De er en klub, der har brug for en angriber, og uanset om de venter til sommer eller prøver at hente en i denne måned, er de nødt til at investere i en topklasse centerangriber, siger Premier League-legenden i Match of the Day

Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee har i denne sæson kun scoret fem gange til sammen i Premier League, så det er ikke unaturligt, at Manchester United både af Shearer og flere medier er blevet sendt på angriberjagt, hvor både Victor Osimhen og Viktor Gyökeres er blevet koblet sammen med Ruben Amorims tropper.





LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Randers FC – FC Fredericia

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De vinder Superligaen 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’