Alan Shearer med transferbøn til Manchester United

Premier League-legenden har mistet troen på Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee.



260 mål i Premier League.

Alan Shearer ved bestemt, hvordan man finder netmaskerne i den bedste engelske række, hvor han stadig er all-time topscorer.

Det virker bare ikke til, at han på nogen måde tror, at det er en rekord, som Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee kommer i nærheden af at slå.

Den tidligere Newcastle- og Blackburn-angriber mener nemlig, at Manchester United er nødt til at gå på markedet efter en ny angriber, hvis de skal få succes under Ruben Amorim.

– Sagen er den, at jeg ved, de vandt sent, men kampen mod Southampton viste, at de kan spille sådan mod de større klubber, som mod Arsenal og Liverpool, fordi det at sidde tilbage og tage imod pres passer til deres spillestil og nogle af deres spillere. Men de kan ikke spille sådan hjemme mod Southampton, Wolves, Ipswich, Everton for eksempel – og det er det, han skal forbedre.

– Jeg mener, der er ingen tvivl om, at han nok har sine 11 spillere nu, om hvem han kan sige: ‘Okay, jeg ved, I giver mig alt, hvad I har.’ Det er måske ikke flot, men i det mindste ved han, at han har en chance med de spillere. De er en klub, der har brug for en angriber, og uanset om de venter til sommer eller prøver at hente en i denne måned, er de nødt til at investere i en topklasse centerangriber, siger Premier League-legenden i Match of the Day

Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee har i denne sæson kun scoret fem gange til sammen i Premier League, så det er ikke unaturligt, at Manchester United både af Shearer og flere medier er blevet sendt på angriberjagt, hvor både Victor Osimhen og Viktor Gyökeres er blevet koblet sammen med Ruben Amorims tropper.





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Ipswich er tilbage i Premier League

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Emre Mor færdig

Et markant problem for Silkeborg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Melder Lindstrøm helt færdig

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Miraklernes tid er ikke forbi



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent