For første gang i fem måneder kom Rasmus Højlund lørdag på tavlen i Premier League, da den danske landsholdsstjerne blev matchvinder i Manchester Uniteds 2-1-sejr over Brentford.
Og efter kampen var Premier League-legenden Alan Shearer særdeles begejstret over indsatsen fra Rasmus Højlund.
– Det positive i dag var uden tvivl de forreste tre, Garnacho, Rashford og Højlund. Jeg synes, at de i den grad spillede en rolle og var en konstant trussel i store dele af kampen. De kombinerede godt og fik sparket på mål.
– Jeg synes, at Højlund var virkelig imponerende. Han skulle ofte lave det beskidte arbejde ved at holde forsvarsspillerne væk, hvilket gjorde det muligt for de to andre at spille mere fremadrettet, lød det fra Alan Shearer i BBC's Match of the Day-studie.
Scoringen fra Rasmus Højlund var intelligent udført, lød det fra Shearer, der selv er den mest scorende spiller i Premier Leagues historie.
– Højlund fortjente sit mål på grund af hans arbejdsindsats. Berøringen var Bruno var sublim. Men det er en virkelig klog afslutning, for Højlund har stadig meget arbejde foran sig, når han får bolden.
– Det kommer til at gøre meget for hans selvtillid. Hans første mål i Premier League i denne sæson, men det skal komme regelmæssigt fremadrettet fra de tre.
Manchester United spiller igen torsdag i Europa League, på udebane mod Fenerbahce, mens der på søndag venter en udekamp mod West Ham i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
NYHEDER
Elias Jelert færdig
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
MEDIE