Alan Shearer storroser dansk stjerne

Rasmus Højlund var forrygende i Manchester Uniteds 2-1-sejr over Brentford, lyder det fra Alan Shearer.



For første gang i fem måneder kom Rasmus Højlund lørdag på tavlen i Premier League, da den danske landsholdsstjerne blev matchvinder i Manchester Uniteds 2-1-sejr over Brentford. 

Og efter kampen var Premier League-legenden Alan Shearer særdeles begejstret over indsatsen fra Rasmus Højlund. 

– Det positive i dag var uden tvivl de forreste tre, Garnacho, Rashford og Højlund. Jeg synes, at de i den grad spillede en rolle og var en konstant trussel i store dele af kampen. De kombinerede godt og fik sparket på mål.

– Jeg synes, at Højlund var virkelig imponerende. Han skulle ofte lave det beskidte arbejde ved at holde forsvarsspillerne væk, hvilket gjorde det muligt for de to andre at spille mere fremadrettet, lød det fra Alan Shearer i BBC's Match of the Day-studie. 

Scoringen fra Rasmus Højlund var intelligent udført, lød det fra Shearer, der selv er den mest scorende spiller i Premier Leagues historie. 

– Højlund fortjente sit mål på grund af hans arbejdsindsats. Berøringen var Bruno var sublim. Men det er en virkelig klog afslutning, for Højlund har stadig meget arbejde foran sig, når han får bolden. 

– Det kommer til at gøre meget for hans selvtillid. Hans første mål i Premier League i denne sæson, men det skal komme regelmæssigt fremadrettet fra de tre. 

Manchester United spiller igen torsdag i Europa League, på udebane mod Fenerbahce, mens der på søndag venter en udekamp mod West Ham i Premier League. 





Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Dansk angriber sat til salg

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

‘Et af de største danske resultater’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

LIVE: AGF klarede presset!

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM-transfer i fare

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kontant dom over Elyounoussi

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE