Alan Shearer storroser dansk stjerne

Rasmus Højlund var forrygende i Manchester Uniteds 2-1-sejr over Brentford, lyder det fra Alan Shearer.



For første gang i fem måneder kom Rasmus Højlund lørdag på tavlen i Premier League, da den danske landsholdsstjerne blev matchvinder i Manchester Uniteds 2-1-sejr over Brentford. 

Og efter kampen var Premier League-legenden Alan Shearer særdeles begejstret over indsatsen fra Rasmus Højlund. 

– Det positive i dag var uden tvivl de forreste tre, Garnacho, Rashford og Højlund. Jeg synes, at de i den grad spillede en rolle og var en konstant trussel i store dele af kampen. De kombinerede godt og fik sparket på mål.

– Jeg synes, at Højlund var virkelig imponerende. Han skulle ofte lave det beskidte arbejde ved at holde forsvarsspillerne væk, hvilket gjorde det muligt for de to andre at spille mere fremadrettet, lød det fra Alan Shearer i BBC's Match of the Day-studie. 

Scoringen fra Rasmus Højlund var intelligent udført, lød det fra Shearer, der selv er den mest scorende spiller i Premier Leagues historie. 

– Højlund fortjente sit mål på grund af hans arbejdsindsats. Berøringen var Bruno var sublim. Men det er en virkelig klog afslutning, for Højlund har stadig meget arbejde foran sig, når han får bolden. 

– Det kommer til at gøre meget for hans selvtillid. Hans første mål i Premier League i denne sæson, men det skal komme regelmæssigt fremadrettet fra de tre. 

Manchester United spiller igen torsdag i Europa League, på udebane mod Fenerbahce, mens der på søndag venter en udekamp mod West Ham i Premier League. 





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

Parken kåret til Superligaens bedste bane