Alan Shearer storroser dansk stjerne

Rasmus Højlund var forrygende i Manchester Uniteds 2-1-sejr over Brentford, lyder det fra Alan Shearer.



For første gang i fem måneder kom Rasmus Højlund lørdag på tavlen i Premier League, da den danske landsholdsstjerne blev matchvinder i Manchester Uniteds 2-1-sejr over Brentford. 

Og efter kampen var Premier League-legenden Alan Shearer særdeles begejstret over indsatsen fra Rasmus Højlund. 

– Det positive i dag var uden tvivl de forreste tre, Garnacho, Rashford og Højlund. Jeg synes, at de i den grad spillede en rolle og var en konstant trussel i store dele af kampen. De kombinerede godt og fik sparket på mål.

– Jeg synes, at Højlund var virkelig imponerende. Han skulle ofte lave det beskidte arbejde ved at holde forsvarsspillerne væk, hvilket gjorde det muligt for de to andre at spille mere fremadrettet, lød det fra Alan Shearer i BBC's Match of the Day-studie. 

Scoringen fra Rasmus Højlund var intelligent udført, lød det fra Shearer, der selv er den mest scorende spiller i Premier Leagues historie. 

– Højlund fortjente sit mål på grund af hans arbejdsindsats. Berøringen var Bruno var sublim. Men det er en virkelig klog afslutning, for Højlund har stadig meget arbejde foran sig, når han får bolden. 

– Det kommer til at gøre meget for hans selvtillid. Hans første mål i Premier League i denne sæson, men det skal komme regelmæssigt fremadrettet fra de tre. 

Manchester United spiller igen torsdag i Europa League, på udebane mod Fenerbahce, mens der på søndag venter en udekamp mod West Ham i Premier League. 





Afslører danskers pris – så meget vil OB få




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Forbereder bud på 970 mio.

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

VM-spiller får fem karantænedage

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lufter vild Ronaldo-teori

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar