Alan Shearer storroser dansk stjerne

Rasmus Højlund var forrygende i Manchester Uniteds 2-1-sejr over Brentford, lyder det fra Alan Shearer.



For første gang i fem måneder kom Rasmus Højlund lørdag på tavlen i Premier League, da den danske landsholdsstjerne blev matchvinder i Manchester Uniteds 2-1-sejr over Brentford. 

Og efter kampen var Premier League-legenden Alan Shearer særdeles begejstret over indsatsen fra Rasmus Højlund. 

– Det positive i dag var uden tvivl de forreste tre, Garnacho, Rashford og Højlund. Jeg synes, at de i den grad spillede en rolle og var en konstant trussel i store dele af kampen. De kombinerede godt og fik sparket på mål.

– Jeg synes, at Højlund var virkelig imponerende. Han skulle ofte lave det beskidte arbejde ved at holde forsvarsspillerne væk, hvilket gjorde det muligt for de to andre at spille mere fremadrettet, lød det fra Alan Shearer i BBC's Match of the Day-studie. 

Scoringen fra Rasmus Højlund var intelligent udført, lød det fra Shearer, der selv er den mest scorende spiller i Premier Leagues historie. 

– Højlund fortjente sit mål på grund af hans arbejdsindsats. Berøringen var Bruno var sublim. Men det er en virkelig klog afslutning, for Højlund har stadig meget arbejde foran sig, når han får bolden. 

– Det kommer til at gøre meget for hans selvtillid. Hans første mål i Premier League i denne sæson, men det skal komme regelmæssigt fremadrettet fra de tre. 

Manchester United spiller igen torsdag i Europa League, på udebane mod Fenerbahce, mens der på søndag venter en udekamp mod West Ham i Premier League. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Raser over Brian Riemer-interview



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– Vi har alle fejlet

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Arsenal-træner er rasende

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker