– Alle tænkte Premier League var for meget for ham

Mikkel Damsgaard har fået et flot comeback til fodboldverdenen, hvor han har været en stor profil i Brentford i denne sæson. Jan Mølby er imponeret.



Det var nok de færreste, der før denne sæson troede på, at danske Mikkel Damsgaard ville være blandt de bedste Premier League-spillere i sæsonen.

Hvorfor skulle man da også tro på det.

Den tidligere Sampdoria- og FC Nordjælland-spiller har haft det svært siden sit store gennembrud ved EM i 2021 – blandt andet på grund af skader i det ene knæ.

Men Damsgaard har virkelig fundet formen og kvaliteterne. Otte oplæg og to scoringer i 24 Premier League-kampe er det blevet til for danskeren, og det får store roser med på vejen af Jan Mølby.

Den tidligere Liverpool-dansker mener, at Mikkel Damsgaard har kvaliteterne til noget større.

– Jeg synes helt klart, at Damsgaard har talentet til at prøve sig selv af i en større klub. Om det lykkes, det ved jeg ikke, men hvis vi går bare seks eller ni måneder tilbage, så var der vel ikke mange i fodboldverdenen, der troede på Damsgaard.

– Kasper Hjulmand troede selvfølgelig på ham, og det gjorde Thomas Frank også, men alle andre tænkte, at Premier League var for meget for ham.

– Som han har spillet i denne sæson… Det er en mand, der spiller i små områder, har et kæmpe overblik og  lægger op til mål. Han er kampafgørende, og han er virkelig spændende.

– Jeg tror, der er flere store klubber, hvor han vil passe fint ind. Vi må virkelig tage hatten af for, at Damsgaard er kommet tilbage til sit bedste niveau, siger Jan Mølby til Tipsbladet.

Men når alt kommer til alt skal, Mikkel Damsgaard også vurdere, om det giver god mening at forlade Brentford, eller om der i virkeligheden er mere at vinde ved at blive.

– Det ville altså også give rigtig god mening at blive. Ja, det går godt nu, men hvad er udsigterne i en anden klub? I Brentford ved han, at han mere eller mindre spiller hver gang. Han har en nøglerolle, og den her sikkerhed omkring at kende dagligdagen betyder også meget for ham, siger Jan Mølby.

Mikkel Damsgaard forlængede for nyligt sin aftale med Brentford, og ifølge Tipsbladets oplysninger er kontrakten, der løber til sommeren 2030, af en værdi på mindst en kvart milliard kroner.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

De jagter Henrik Meister

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’