– Alle tænkte Premier League var for meget for ham

Mikkel Damsgaard har fået et flot comeback til fodboldverdenen, hvor han har været en stor profil i Brentford i denne sæson. Jan Mølby er imponeret.



Det var nok de færreste, der før denne sæson troede på, at danske Mikkel Damsgaard ville være blandt de bedste Premier League-spillere i sæsonen.

Hvorfor skulle man da også tro på det.

Den tidligere Sampdoria- og FC Nordjælland-spiller har haft det svært siden sit store gennembrud ved EM i 2021 – blandt andet på grund af skader i det ene knæ.

Men Damsgaard har virkelig fundet formen og kvaliteterne. Otte oplæg og to scoringer i 24 Premier League-kampe er det blevet til for danskeren, og det får store roser med på vejen af Jan Mølby.

Den tidligere Liverpool-dansker mener, at Mikkel Damsgaard har kvaliteterne til noget større.

– Jeg synes helt klart, at Damsgaard har talentet til at prøve sig selv af i en større klub. Om det lykkes, det ved jeg ikke, men hvis vi går bare seks eller ni måneder tilbage, så var der vel ikke mange i fodboldverdenen, der troede på Damsgaard.

– Kasper Hjulmand troede selvfølgelig på ham, og det gjorde Thomas Frank også, men alle andre tænkte, at Premier League var for meget for ham.

– Som han har spillet i denne sæson… Det er en mand, der spiller i små områder, har et kæmpe overblik og  lægger op til mål. Han er kampafgørende, og han er virkelig spændende.

– Jeg tror, der er flere store klubber, hvor han vil passe fint ind. Vi må virkelig tage hatten af for, at Damsgaard er kommet tilbage til sit bedste niveau, siger Jan Mølby til Tipsbladet.

Men når alt kommer til alt skal, Mikkel Damsgaard også vurdere, om det giver god mening at forlade Brentford, eller om der i virkeligheden er mere at vinde ved at blive.

– Det ville altså også give rigtig god mening at blive. Ja, det går godt nu, men hvad er udsigterne i en anden klub? I Brentford ved han, at han mere eller mindre spiller hver gang. Han har en nøglerolle, og den her sikkerhed omkring at kende dagligdagen betyder også meget for ham, siger Jan Mølby.

Mikkel Damsgaard forlængede for nyligt sin aftale med Brentford, og ifølge Tipsbladets oplysninger er kontrakten, der løber til sommeren 2030, af en værdi på mindst en kvart milliard kroner.





Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’


Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Angriber er færdig i Randers FC

To trænere færdige i Superliga-klub

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Et slag fra førstepladsen

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Går i kødet på Rasmus Højlund

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Delte meldinger om Christian Nørgaard

FC København-stjerne frifundet

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

– Har du snakket med din mor?

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Højbjerg med kæmpe ros

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Rigtig træls melding om Óskarsson

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK