Det var nok de færreste, der før denne sæson troede på, at danske Mikkel Damsgaard ville være blandt de bedste Premier League-spillere i sæsonen.
Hvorfor skulle man da også tro på det.
Den tidligere Sampdoria- og FC Nordjælland-spiller har haft det svært siden sit store gennembrud ved EM i 2021 – blandt andet på grund af skader i det ene knæ.
Men Damsgaard har virkelig fundet formen og kvaliteterne. Otte oplæg og to scoringer i 24 Premier League-kampe er det blevet til for danskeren, og det får store roser med på vejen af Jan Mølby.
Den tidligere Liverpool-dansker mener, at Mikkel Damsgaard har kvaliteterne til noget større.
– Jeg synes helt klart, at Damsgaard har talentet til at prøve sig selv af i en større klub. Om det lykkes, det ved jeg ikke, men hvis vi går bare seks eller ni måneder tilbage, så var der vel ikke mange i fodboldverdenen, der troede på Damsgaard.
– Kasper Hjulmand troede selvfølgelig på ham, og det gjorde Thomas Frank også, men alle andre tænkte, at Premier League var for meget for ham.
– Som han har spillet i denne sæson… Det er en mand, der spiller i små områder, har et kæmpe overblik og lægger op til mål. Han er kampafgørende, og han er virkelig spændende.
– Jeg tror, der er flere store klubber, hvor han vil passe fint ind. Vi må virkelig tage hatten af for, at Damsgaard er kommet tilbage til sit bedste niveau, siger Jan Mølby til Tipsbladet.
Men når alt kommer til alt skal, Mikkel Damsgaard også vurdere, om det giver god mening at forlade Brentford, eller om der i virkeligheden er mere at vinde ved at blive.
– Det ville altså også give rigtig god mening at blive. Ja, det går godt nu, men hvad er udsigterne i en anden klub? I Brentford ved han, at han mere eller mindre spiller hver gang. Han har en nøglerolle, og den her sikkerhed omkring at kende dagligdagen betyder også meget for ham, siger Jan Mølby.
Mikkel Damsgaard forlængede for nyligt sin aftale med Brentford, og ifølge Tipsbladets oplysninger er kontrakten, der løber til sommeren 2030, af en værdi på mindst en kvart milliard kroner.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
FC København – Randers FC
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Manchester United – Nottingham Forest
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
CUSTOM
Barcelona – Betis
NYHEDER