Det var nok de færreste, der før denne sæson troede på, at danske Mikkel Damsgaard ville være blandt de bedste Premier League-spillere i sæsonen.
Hvorfor skulle man da også tro på det.
Den tidligere Sampdoria- og FC Nordjælland-spiller har haft det svært siden sit store gennembrud ved EM i 2021 – blandt andet på grund af skader i det ene knæ.
Men Damsgaard har virkelig fundet formen og kvaliteterne. Otte oplæg og to scoringer i 24 Premier League-kampe er det blevet til for danskeren, og det får store roser med på vejen af Jan Mølby.
Den tidligere Liverpool-dansker mener, at Mikkel Damsgaard har kvaliteterne til noget større.
– Jeg synes helt klart, at Damsgaard har talentet til at prøve sig selv af i en større klub. Om det lykkes, det ved jeg ikke, men hvis vi går bare seks eller ni måneder tilbage, så var der vel ikke mange i fodboldverdenen, der troede på Damsgaard.
– Kasper Hjulmand troede selvfølgelig på ham, og det gjorde Thomas Frank også, men alle andre tænkte, at Premier League var for meget for ham.
– Som han har spillet i denne sæson… Det er en mand, der spiller i små områder, har et kæmpe overblik og lægger op til mål. Han er kampafgørende, og han er virkelig spændende.
– Jeg tror, der er flere store klubber, hvor han vil passe fint ind. Vi må virkelig tage hatten af for, at Damsgaard er kommet tilbage til sit bedste niveau, siger Jan Mølby til Tipsbladet.
Men når alt kommer til alt skal, Mikkel Damsgaard også vurdere, om det giver god mening at forlade Brentford, eller om der i virkeligheden er mere at vinde ved at blive.
– Det ville altså også give rigtig god mening at blive. Ja, det går godt nu, men hvad er udsigterne i en anden klub? I Brentford ved han, at han mere eller mindre spiller hver gang. Han har en nøglerolle, og den her sikkerhed omkring at kende dagligdagen betyder også meget for ham, siger Jan Mølby.
Mikkel Damsgaard forlængede for nyligt sin aftale med Brentford, og ifølge Tipsbladets oplysninger er kontrakten, der løber til sommeren 2030, af en værdi på mindst en kvart milliard kroner.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
AVIS