Det var nok de færreste, der før denne sæson troede på, at danske Mikkel Damsgaard ville være blandt de bedste Premier League-spillere i sæsonen.
Hvorfor skulle man da også tro på det.
Den tidligere Sampdoria- og FC Nordjælland-spiller har haft det svært siden sit store gennembrud ved EM i 2021 – blandt andet på grund af skader i det ene knæ.
Men Damsgaard har virkelig fundet formen og kvaliteterne. Otte oplæg og to scoringer i 24 Premier League-kampe er det blevet til for danskeren, og det får store roser med på vejen af Jan Mølby.
Den tidligere Liverpool-dansker mener, at Mikkel Damsgaard har kvaliteterne til noget større.
– Jeg synes helt klart, at Damsgaard har talentet til at prøve sig selv af i en større klub. Om det lykkes, det ved jeg ikke, men hvis vi går bare seks eller ni måneder tilbage, så var der vel ikke mange i fodboldverdenen, der troede på Damsgaard.
– Kasper Hjulmand troede selvfølgelig på ham, og det gjorde Thomas Frank også, men alle andre tænkte, at Premier League var for meget for ham.
– Som han har spillet i denne sæson… Det er en mand, der spiller i små områder, har et kæmpe overblik og lægger op til mål. Han er kampafgørende, og han er virkelig spændende.
– Jeg tror, der er flere store klubber, hvor han vil passe fint ind. Vi må virkelig tage hatten af for, at Damsgaard er kommet tilbage til sit bedste niveau, siger Jan Mølby til Tipsbladet.
Men når alt kommer til alt skal, Mikkel Damsgaard også vurdere, om det giver god mening at forlade Brentford, eller om der i virkeligheden er mere at vinde ved at blive.
– Det ville altså også give rigtig god mening at blive. Ja, det går godt nu, men hvad er udsigterne i en anden klub? I Brentford ved han, at han mere eller mindre spiller hver gang. Han har en nøglerolle, og den her sikkerhed omkring at kende dagligdagen betyder også meget for ham, siger Jan Mølby.
Mikkel Damsgaard forlængede for nyligt sin aftale med Brentford, og ifølge Tipsbladets oplysninger er kontrakten, der løber til sommeren 2030, af en værdi på mindst en kvart milliard kroner.
LIVE
Superliga-LIVE: AGF mangler profiler igen
NYHEDER
Werge: ‘Dét er skuffende, FCM’
Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’
STORT INTERVIEW
Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2
AVIS
FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner
INTERVIEW
Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge
EKSKLUSIVT
FC København tæt på Abubaker Walusimbi
LIVE
TransferLIVE: Vender hjem til Superligaen
MEDIE
Transferdrama – Højbjerg straffet i Marseille
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
MEDIE
FC København vil hente tidligere stjerne
NYHEDER
‘Den ene hjerneblødning efter den anden’
HELT VILDT
Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
FC Midtjylland-spiller tæt på skifte
TIPSBLADETS DOM
Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!
Jeff Bezos bliver medejer af Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer
MEDIE
Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj
STORT INTERVIEW
Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’
INTERVIEW
FC København-spiller: ‘De er i dårlig form’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer Ousmane Sow
EKSKLUSIVT
‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?
NYHEDER
Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM
MEDIE
FC København-stjerne afviser storklub
MEDIE
Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag
EKSKLUSIVT
Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
EKSPERT
Køb ham, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden
Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
DAGENS SPILFORSLAG
Høgh & Celtic kanøfler Dundee United