Alvorlig sag: PL-stjerner forfulgt af stalker

De engelske landsholdsspillere Mason Mount og Ben Chilwell har været chikaneret af en stalker, der nu risikerer en fængselsstraf. Også Brightons Billy Gilmour har været forfulgt.



Tre Premier League-stjerner har været udsat for stalking af en kvindelig model. 

Det skriver den engelske avis Evening Standard. Ifølge avisen er der tale om Chelseas Mason Mount og Ben Chilwell samt Brightons Billy Gilmour, der alle er blevet chikaneret af den 21-årige Orla Sloan. 

Sloan bombarderede angiveligt de tre spillere med opkald og beskeder, efter at hun i en kort overgang datede Mason Mount. 

Sagen er blevet bragt i retten, hvor Billy Gilmour har forklaret, at chikanen har påvirket hans spillemæssige niveau, idet han har været ramt af søvnløshed og bekymring. 

Ifølge Evening Standard erkendte Orla Sloan sig onsdag skyldig i anklagerne, der går på at have stalket Mount og Gilmour, samt at have chikaneret Chilwell. 

Ifølge sagens anklager mødte Orla Sloan de tre spillere ved en fest i 2020. Mason Mount og Sloan havde et meget kortvarigt forhold, som Chelsea-spilleren afsluttede, og derefter oprettede Sloan angiveligt mindst 21 forskellige telefonnumre med henblik på at bombardere Mount med beskeder, selvom Chelsea-stjernen gentagne gange bad hende om at stoppe. 

Ifølge Evening Standard har Mason Mount udtrykt bekymring over, at Orla Sloan skulle kunne finde på at møde op ved Chelseas træningscenter. 

– Hun ved, groft set, hvor jeg bor, og hvor jeg træner. Jeg er bekymret over, at hun kan finde på at møde op ved mit træningscenter, hvis hun ikke kan komme i kontakt med mig, lyder det fra Mason Mount. 

Der fældes dom i sagen den 20. juni, og ifølge Evening Standard risikerer Orla Sloan en fængselsstraf. 





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

FC København – Lyngby BK

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På blokken til stort landstrænerjob

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’