Alvorlig sag: PL-stjerner forfulgt af stalker

De engelske landsholdsspillere Mason Mount og Ben Chilwell har været chikaneret af en stalker, der nu risikerer en fængselsstraf. Også Brightons Billy Gilmour har været forfulgt.



Tre Premier League-stjerner har været udsat for stalking af en kvindelig model. 

Det skriver den engelske avis Evening Standard. Ifølge avisen er der tale om Chelseas Mason Mount og Ben Chilwell samt Brightons Billy Gilmour, der alle er blevet chikaneret af den 21-årige Orla Sloan. 

Sloan bombarderede angiveligt de tre spillere med opkald og beskeder, efter at hun i en kort overgang datede Mason Mount. 

Sagen er blevet bragt i retten, hvor Billy Gilmour har forklaret, at chikanen har påvirket hans spillemæssige niveau, idet han har været ramt af søvnløshed og bekymring. 

Ifølge Evening Standard erkendte Orla Sloan sig onsdag skyldig i anklagerne, der går på at have stalket Mount og Gilmour, samt at have chikaneret Chilwell. 

Ifølge sagens anklager mødte Orla Sloan de tre spillere ved en fest i 2020. Mason Mount og Sloan havde et meget kortvarigt forhold, som Chelsea-spilleren afsluttede, og derefter oprettede Sloan angiveligt mindst 21 forskellige telefonnumre med henblik på at bombardere Mount med beskeder, selvom Chelsea-stjernen gentagne gange bad hende om at stoppe. 

Ifølge Evening Standard har Mason Mount udtrykt bekymring over, at Orla Sloan skulle kunne finde på at møde op ved Chelseas træningscenter. 

– Hun ved, groft set, hvor jeg bor, og hvor jeg træner. Jeg er bekymret over, at hun kan finde på at møde op ved mit træningscenter, hvis hun ikke kan komme i kontakt med mig, lyder det fra Mason Mount. 

Der fældes dom i sagen den 20. juni, og ifølge Evening Standard risikerer Orla Sloan en fængselsstraf. 





VM-LIVE: Derfor er Xherdan Shaqiri ikke med




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

AGF køber ham

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Stolt over dansk transfer

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

De vil have Victor Nelsson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Elfenbenskysten – Ecuador

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Christian Eriksen havde advaret os’

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han tager hjem fra VM

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’