Alvorlig sag: PL-stjerner forfulgt af stalker

De engelske landsholdsspillere Mason Mount og Ben Chilwell har været chikaneret af en stalker, der nu risikerer en fængselsstraf. Også Brightons Billy Gilmour har været forfulgt.



Tre Premier League-stjerner har været udsat for stalking af en kvindelig model. 

Det skriver den engelske avis Evening Standard. Ifølge avisen er der tale om Chelseas Mason Mount og Ben Chilwell samt Brightons Billy Gilmour, der alle er blevet chikaneret af den 21-årige Orla Sloan. 

Sloan bombarderede angiveligt de tre spillere med opkald og beskeder, efter at hun i en kort overgang datede Mason Mount. 

Sagen er blevet bragt i retten, hvor Billy Gilmour har forklaret, at chikanen har påvirket hans spillemæssige niveau, idet han har været ramt af søvnløshed og bekymring. 

Ifølge Evening Standard erkendte Orla Sloan sig onsdag skyldig i anklagerne, der går på at have stalket Mount og Gilmour, samt at have chikaneret Chilwell. 

Ifølge sagens anklager mødte Orla Sloan de tre spillere ved en fest i 2020. Mason Mount og Sloan havde et meget kortvarigt forhold, som Chelsea-spilleren afsluttede, og derefter oprettede Sloan angiveligt mindst 21 forskellige telefonnumre med henblik på at bombardere Mount med beskeder, selvom Chelsea-stjernen gentagne gange bad hende om at stoppe. 

Ifølge Evening Standard har Mason Mount udtrykt bekymring over, at Orla Sloan skulle kunne finde på at møde op ved Chelseas træningscenter. 

– Hun ved, groft set, hvor jeg bor, og hvor jeg træner. Jeg er bekymret over, at hun kan finde på at møde op ved mit træningscenter, hvis hun ikke kan komme i kontakt med mig, lyder det fra Mason Mount. 

Der fældes dom i sagen den 20. juni, og ifølge Evening Standard risikerer Orla Sloan en fængselsstraf. 







LIVE

VM-LIVE: England klarer frisag

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Belgien – Senegal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Det er en interessant spiller’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’