Alvorlig sag: PL-stjerner forfulgt af stalker

De engelske landsholdsspillere Mason Mount og Ben Chilwell har været chikaneret af en stalker, der nu risikerer en fængselsstraf. Også Brightons Billy Gilmour har været forfulgt.



Tre Premier League-stjerner har været udsat for stalking af en kvindelig model. 

Det skriver den engelske avis Evening Standard. Ifølge avisen er der tale om Chelseas Mason Mount og Ben Chilwell samt Brightons Billy Gilmour, der alle er blevet chikaneret af den 21-årige Orla Sloan. 

Sloan bombarderede angiveligt de tre spillere med opkald og beskeder, efter at hun i en kort overgang datede Mason Mount. 

Sagen er blevet bragt i retten, hvor Billy Gilmour har forklaret, at chikanen har påvirket hans spillemæssige niveau, idet han har været ramt af søvnløshed og bekymring. 

Ifølge Evening Standard erkendte Orla Sloan sig onsdag skyldig i anklagerne, der går på at have stalket Mount og Gilmour, samt at have chikaneret Chilwell. 

Ifølge sagens anklager mødte Orla Sloan de tre spillere ved en fest i 2020. Mason Mount og Sloan havde et meget kortvarigt forhold, som Chelsea-spilleren afsluttede, og derefter oprettede Sloan angiveligt mindst 21 forskellige telefonnumre med henblik på at bombardere Mount med beskeder, selvom Chelsea-stjernen gentagne gange bad hende om at stoppe. 

Ifølge Evening Standard har Mason Mount udtrykt bekymring over, at Orla Sloan skulle kunne finde på at møde op ved Chelseas træningscenter. 

– Hun ved, groft set, hvor jeg bor, og hvor jeg træner. Jeg er bekymret over, at hun kan finde på at møde op ved mit træningscenter, hvis hun ikke kan komme i kontakt med mig, lyder det fra Mason Mount. 

Der fældes dom i sagen den 20. juni, og ifølge Evening Standard risikerer Orla Sloan en fængselsstraf. 





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder Lindstrøm helt færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Martin Jørgensen lander nyt job

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse