Amorim forstår kritik af Eriksen og Casemiro

Manchester Uniteds cheftræner kan godt forstå kritikken af konstellationen med Christian Eriksen og Casemiro på midtbanen mod Newcastle.



Ruben Amorim valgte i sidste uge at starte med Christian Eriksen og Casemiro på den defensive midtbane i 2-0-nederlaget til Newcastle, og det var en beslutning, der efterfølgende fik en hård medfart i de fleste engelske medier.

Kritikken gik på, at danskeren og brasilianeren blev overløbet alt for nemt og generelt ikke havde løbekapaciteten og intensiteten til at løse opgaven. Også den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville var kritisk.

– Vi har nævnt deres alder. Casemiro og Eriksen burde aldrig starte inde sammen i en Premier League-kamp igen. Det burde de virkelig ikke, lød det ifølge The Sun fra Gary Neville under kommenteringen på Sky Sports.

Forud for aftenens udekamp mod Liverpool har Ruben Amorim accepteret kritikken af konstellationen med Christian Eriksen og Casemiro.

– Jeg kan godt forstå kritikken, og jeg kan godt forstå det, hvis du sammenligner farten hos Newcastle-spillerne med vores fart. Vi prøver at klare os, og vi prøver at bringe vores spillere i en position, hvor den her forskel på fart kan blive gemt en smule. Men jeg forstår, at det efter en kamp er virkeligt nemt at evaluere spillerne.

– Jeg synes, at al kritikken af mit hold er fair, og det kan jeg godt leve med. Når det er fair, så kan jeg godt leve med det og forstå det, lyder det, ifølge Daily Mail, fra Ruben Amorim.

Det er klokken 17.30, at Liverpool og Manchester United mødes på Anfield.

Her har Ruben Amorim valgt at starte med Kobbie Mainoo og Manuel Ugarte på den defensive midtbane, mens både Christian Eriksen og Casemiro er på bænken.





VM-LIVE: Sender tak til ‘den danske spion’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Irak – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Spanien – Kap Verde

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Japan overrasker mod Holland

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’