Alle peger på samme Christian Eriksen-problem

Manchester United tabte igen, og efterfølgende er der kritik af både Eriksen og Højlund. Sidstnævnte kaldes dog også 'et lyspunkt'.



Manchester United løb ind i en ny stor nedtur mandag aften. Med Rasmus Højlund og Christian Eriksen i startopstillingen tabte Ruben Amorims mandskab på eget græs til Newcastle, og de har nu tabt tre ligakampe i streg.

Efterfølgende er der både ros og kritik af Rasmus Højlund at spore i engelske medier. 

The Sun giver eksempelvis den danske angriber karakteren 5 ud af 10 og kalder danskeren et lyspunkt hos Manchester United. 

– Fik ikke meget at arbejde med, men stoppede ikke med at løbe og var et sjælden lyspunkt. Han kom meget tæt på (at score) med et skud, der røg lige forbi stolpen i første halvleg, skriver mediet. 

Også hos Daily Mail får han karakteren 5, og ligesom hos The Sun er det nok til at gøre Rasmus Højlund til en af de bedst vurderede Manchester United-spillere i kampen. 

Goal giver til gengæld danskeren karakteren 4 ud af 10 og påpeger, at Højlund mangler forståelse med sine angrebskolleger. Manchester Evening News er de mest kritiske med karakteren 3 ud af 10 og følgende kommentar: 

– Fik skæld ud af Amorim og blev mobbet af (Newcastle-stopper) Fabian Schar. Han havde en god chance, men skød forbi. Schar havde næsten altid styr på den alt for dyre og overpromoverede Højlund. 

Én kritik går igen om Christian Eriksen

Christian Eriksen fik som bekendt spilletid med en sjælden startplads, men han får også kritik hos de engelske medier.  

Særligt én ting går igen blandt de forskellige medier, og det er Eriksens fysik. 

– En tvivlsom tilføjelse til startopstillingen, der var fuldstændig overvældet af Newcastles fysiske stil. Det bliver hans sidste sæson i klubben, skriver Manchester Evening News og giver Eriksen karakteren 4. 

– Ligesom Casemiro kunne han ikke beskytte forsvaret, da han blev overløbet gang på gang. Han satte i det mindste et par afleveringer sammen og forbedrede sig efter Mainoo kom på, skriver The Sun, hvor danskeren også får 4. 

– Lidt bedre efter pausen, men Uniteds erfarne midtbaneduo så gammel og langsom ud mod (Sandro) Tonali og Joelinton, skriver Daily Mail og giver Eriksen 4.5 ud af 10. 

– Har ikke benene til en kamp som dette. Der var langt større syndere, men hans manglende intensitet spillede ind i Newcastles hænder, skriver Goal og tilføjer, at midtbanespilleren får 4 hos dem.

Kommentator og ekspert Gary Neville kritiserede også midtbaneduoen Eriksen og Casemiro.

– Vi har nævnt deres alder… Casemiro og Eriksen burde aldrig spille sammen i en Premier League-kamp. Det burde de virkelig ikke. De har været strålende i deres karrierer, men det sidste, de ønsker at se ved deres side, er den anden, siger han ifølge The Sun.

Værd at bemærke er det dog, at Eriksen over en bred kamp får bedre karakterer end sin midtbanekollega Casemiro, ligesom en lang række andre Manchester United-spillere kritiseres.

Manchester United skal i aktion igen søndag, når klubben gæster topholdet Liverpool på Anfield.







LIVE

LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Den største genistreg i Superligaen?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Nedtur for Højlund og Napoli

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

‘Så brænder hele København ned’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Få mål i Herning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vejle Boldklub – FC København