Alle peger på samme Christian Eriksen-problem

Manchester United tabte igen, og efterfølgende er der kritik af både Eriksen og Højlund. Sidstnævnte kaldes dog også 'et lyspunkt'.



Manchester United løb ind i en ny stor nedtur mandag aften. Med Rasmus Højlund og Christian Eriksen i startopstillingen tabte Ruben Amorims mandskab på eget græs til Newcastle, og de har nu tabt tre ligakampe i streg.

Efterfølgende er der både ros og kritik af Rasmus Højlund at spore i engelske medier. 

The Sun giver eksempelvis den danske angriber karakteren 5 ud af 10 og kalder danskeren et lyspunkt hos Manchester United. 

– Fik ikke meget at arbejde med, men stoppede ikke med at løbe og var et sjælden lyspunkt. Han kom meget tæt på (at score) med et skud, der røg lige forbi stolpen i første halvleg, skriver mediet. 

Også hos Daily Mail får han karakteren 5, og ligesom hos The Sun er det nok til at gøre Rasmus Højlund til en af de bedst vurderede Manchester United-spillere i kampen. 

Goal giver til gengæld danskeren karakteren 4 ud af 10 og påpeger, at Højlund mangler forståelse med sine angrebskolleger. Manchester Evening News er de mest kritiske med karakteren 3 ud af 10 og følgende kommentar: 

– Fik skæld ud af Amorim og blev mobbet af (Newcastle-stopper) Fabian Schar. Han havde en god chance, men skød forbi. Schar havde næsten altid styr på den alt for dyre og overpromoverede Højlund. 

Én kritik går igen om Christian Eriksen

Christian Eriksen fik som bekendt spilletid med en sjælden startplads, men han får også kritik hos de engelske medier.  

Særligt én ting går igen blandt de forskellige medier, og det er Eriksens fysik. 

– En tvivlsom tilføjelse til startopstillingen, der var fuldstændig overvældet af Newcastles fysiske stil. Det bliver hans sidste sæson i klubben, skriver Manchester Evening News og giver Eriksen karakteren 4. 

– Ligesom Casemiro kunne han ikke beskytte forsvaret, da han blev overløbet gang på gang. Han satte i det mindste et par afleveringer sammen og forbedrede sig efter Mainoo kom på, skriver The Sun, hvor danskeren også får 4. 

– Lidt bedre efter pausen, men Uniteds erfarne midtbaneduo så gammel og langsom ud mod (Sandro) Tonali og Joelinton, skriver Daily Mail og giver Eriksen 4.5 ud af 10. 

– Har ikke benene til en kamp som dette. Der var langt større syndere, men hans manglende intensitet spillede ind i Newcastles hænder, skriver Goal og tilføjer, at midtbanespilleren får 4 hos dem.

Kommentator og ekspert Gary Neville kritiserede også midtbaneduoen Eriksen og Casemiro.

– Vi har nævnt deres alder… Casemiro og Eriksen burde aldrig spille sammen i en Premier League-kamp. Det burde de virkelig ikke. De har været strålende i deres karrierer, men det sidste, de ønsker at se ved deres side, er den anden, siger han ifølge The Sun.

Værd at bemærke er det dog, at Eriksen over en bred kamp får bedre karakterer end sin midtbanekollega Casemiro, ligesom en lang række andre Manchester United-spillere kritiseres.

Manchester United skal i aktion igen søndag, når klubben gæster topholdet Liverpool på Anfield.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Ekspert hylder Høgh-beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

‘De har grinet deres røv i laser’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Han er Superligaens ringeste målmand!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Nu er han pludselig syg

Nu åbner Wind op for fremtiden

Glem det, Leicester!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Superliga-klub bedst i hele verden

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Har været uenig med Steve Cooper

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Barcelona – Atletico

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

‘Thomas Delaney er fortid’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Sporting CP – Arsenal

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Det betyder intet mod Liverpool

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Gift Links hylder FCK-legende

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern