Alle peger på samme Christian Eriksen-problem

Manchester United tabte igen, og efterfølgende er der kritik af både Eriksen og Højlund. Sidstnævnte kaldes dog også 'et lyspunkt'.



Manchester United løb ind i en ny stor nedtur mandag aften. Med Rasmus Højlund og Christian Eriksen i startopstillingen tabte Ruben Amorims mandskab på eget græs til Newcastle, og de har nu tabt tre ligakampe i streg.

Efterfølgende er der både ros og kritik af Rasmus Højlund at spore i engelske medier. 

The Sun giver eksempelvis den danske angriber karakteren 5 ud af 10 og kalder danskeren et lyspunkt hos Manchester United. 

– Fik ikke meget at arbejde med, men stoppede ikke med at løbe og var et sjælden lyspunkt. Han kom meget tæt på (at score) med et skud, der røg lige forbi stolpen i første halvleg, skriver mediet. 

Også hos Daily Mail får han karakteren 5, og ligesom hos The Sun er det nok til at gøre Rasmus Højlund til en af de bedst vurderede Manchester United-spillere i kampen. 

Goal giver til gengæld danskeren karakteren 4 ud af 10 og påpeger, at Højlund mangler forståelse med sine angrebskolleger. Manchester Evening News er de mest kritiske med karakteren 3 ud af 10 og følgende kommentar: 

– Fik skæld ud af Amorim og blev mobbet af (Newcastle-stopper) Fabian Schar. Han havde en god chance, men skød forbi. Schar havde næsten altid styr på den alt for dyre og overpromoverede Højlund. 

Én kritik går igen om Christian Eriksen

Christian Eriksen fik som bekendt spilletid med en sjælden startplads, men han får også kritik hos de engelske medier.  

Særligt én ting går igen blandt de forskellige medier, og det er Eriksens fysik. 

– En tvivlsom tilføjelse til startopstillingen, der var fuldstændig overvældet af Newcastles fysiske stil. Det bliver hans sidste sæson i klubben, skriver Manchester Evening News og giver Eriksen karakteren 4. 

– Ligesom Casemiro kunne han ikke beskytte forsvaret, da han blev overløbet gang på gang. Han satte i det mindste et par afleveringer sammen og forbedrede sig efter Mainoo kom på, skriver The Sun, hvor danskeren også får 4. 

– Lidt bedre efter pausen, men Uniteds erfarne midtbaneduo så gammel og langsom ud mod (Sandro) Tonali og Joelinton, skriver Daily Mail og giver Eriksen 4.5 ud af 10. 

– Har ikke benene til en kamp som dette. Der var langt større syndere, men hans manglende intensitet spillede ind i Newcastles hænder, skriver Goal og tilføjer, at midtbanespilleren får 4 hos dem.

Kommentator og ekspert Gary Neville kritiserede også midtbaneduoen Eriksen og Casemiro.

– Vi har nævnt deres alder… Casemiro og Eriksen burde aldrig spille sammen i en Premier League-kamp. Det burde de virkelig ikke. De har været strålende i deres karrierer, men det sidste, de ønsker at se ved deres side, er den anden, siger han ifølge The Sun.

Værd at bemærke er det dog, at Eriksen over en bred kamp får bedre karakterer end sin midtbanekollega Casemiro, ligesom en lang række andre Manchester United-spillere kritiseres.

Manchester United skal i aktion igen søndag, når klubben gæster topholdet Liverpool på Anfield.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

FC København – Lyngby BK

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afslører Brøndbys transferplaner

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Supercomputer: De vinder Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

De viser interesse for Lyngby-profil

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding