Alle peger på samme Christian Eriksen-problem

Manchester United tabte igen, og efterfølgende er der kritik af både Eriksen og Højlund. Sidstnævnte kaldes dog også 'et lyspunkt'.



Manchester United løb ind i en ny stor nedtur mandag aften. Med Rasmus Højlund og Christian Eriksen i startopstillingen tabte Ruben Amorims mandskab på eget græs til Newcastle, og de har nu tabt tre ligakampe i streg.

Efterfølgende er der både ros og kritik af Rasmus Højlund at spore i engelske medier. 

The Sun giver eksempelvis den danske angriber karakteren 5 ud af 10 og kalder danskeren et lyspunkt hos Manchester United. 

– Fik ikke meget at arbejde med, men stoppede ikke med at løbe og var et sjælden lyspunkt. Han kom meget tæt på (at score) med et skud, der røg lige forbi stolpen i første halvleg, skriver mediet. 

Også hos Daily Mail får han karakteren 5, og ligesom hos The Sun er det nok til at gøre Rasmus Højlund til en af de bedst vurderede Manchester United-spillere i kampen. 

Goal giver til gengæld danskeren karakteren 4 ud af 10 og påpeger, at Højlund mangler forståelse med sine angrebskolleger. Manchester Evening News er de mest kritiske med karakteren 3 ud af 10 og følgende kommentar: 

– Fik skæld ud af Amorim og blev mobbet af (Newcastle-stopper) Fabian Schar. Han havde en god chance, men skød forbi. Schar havde næsten altid styr på den alt for dyre og overpromoverede Højlund. 

Én kritik går igen om Christian Eriksen

Christian Eriksen fik som bekendt spilletid med en sjælden startplads, men han får også kritik hos de engelske medier.  

Særligt én ting går igen blandt de forskellige medier, og det er Eriksens fysik. 

– En tvivlsom tilføjelse til startopstillingen, der var fuldstændig overvældet af Newcastles fysiske stil. Det bliver hans sidste sæson i klubben, skriver Manchester Evening News og giver Eriksen karakteren 4. 

– Ligesom Casemiro kunne han ikke beskytte forsvaret, da han blev overløbet gang på gang. Han satte i det mindste et par afleveringer sammen og forbedrede sig efter Mainoo kom på, skriver The Sun, hvor danskeren også får 4. 

– Lidt bedre efter pausen, men Uniteds erfarne midtbaneduo så gammel og langsom ud mod (Sandro) Tonali og Joelinton, skriver Daily Mail og giver Eriksen 4.5 ud af 10. 

– Har ikke benene til en kamp som dette. Der var langt større syndere, men hans manglende intensitet spillede ind i Newcastles hænder, skriver Goal og tilføjer, at midtbanespilleren får 4 hos dem.

Kommentator og ekspert Gary Neville kritiserede også midtbaneduoen Eriksen og Casemiro.

– Vi har nævnt deres alder… Casemiro og Eriksen burde aldrig spille sammen i en Premier League-kamp. Det burde de virkelig ikke. De har været strålende i deres karrierer, men det sidste, de ønsker at se ved deres side, er den anden, siger han ifølge The Sun.

Værd at bemærke er det dog, at Eriksen over en bred kamp får bedre karakterer end sin midtbanekollega Casemiro, ligesom en lang række andre Manchester United-spillere kritiseres.

Manchester United skal i aktion igen søndag, når klubben gæster topholdet Liverpool på Anfield.



Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Right to Dream vinder stor pris

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rangerer Eriksen over superstjerner

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Fælder hård Schmeichel-dom

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Eriksen ude med hård kritik

Italienske medier hylder ham

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat