Manchester United løb ind i en ny stor nedtur mandag aften. Med Rasmus Højlund og Christian Eriksen i startopstillingen tabte Ruben Amorims mandskab på eget græs til Newcastle, og de har nu tabt tre ligakampe i streg.
Efterfølgende er der både ros og kritik af Rasmus Højlund at spore i engelske medier.
The Sun giver eksempelvis den danske angriber karakteren 5 ud af 10 og kalder danskeren et lyspunkt hos Manchester United.
– Fik ikke meget at arbejde med, men stoppede ikke med at løbe og var et sjælden lyspunkt. Han kom meget tæt på (at score) med et skud, der røg lige forbi stolpen i første halvleg, skriver mediet.
Også hos Daily Mail får han karakteren 5, og ligesom hos The Sun er det nok til at gøre Rasmus Højlund til en af de bedst vurderede Manchester United-spillere i kampen.
Goal giver til gengæld danskeren karakteren 4 ud af 10 og påpeger, at Højlund mangler forståelse med sine angrebskolleger. Manchester Evening News er de mest kritiske med karakteren 3 ud af 10 og følgende kommentar:
– Fik skæld ud af Amorim og blev mobbet af (Newcastle-stopper) Fabian Schar. Han havde en god chance, men skød forbi. Schar havde næsten altid styr på den alt for dyre og overpromoverede Højlund.
Én kritik går igen om Christian Eriksen
Christian Eriksen fik som bekendt spilletid med en sjælden startplads, men han får også kritik hos de engelske medier.
Særligt én ting går igen blandt de forskellige medier, og det er Eriksens fysik.
– En tvivlsom tilføjelse til startopstillingen, der var fuldstændig overvældet af Newcastles fysiske stil. Det bliver hans sidste sæson i klubben, skriver Manchester Evening News og giver Eriksen karakteren 4.
– Ligesom Casemiro kunne han ikke beskytte forsvaret, da han blev overløbet gang på gang. Han satte i det mindste et par afleveringer sammen og forbedrede sig efter Mainoo kom på, skriver The Sun, hvor danskeren også får 4.
– Lidt bedre efter pausen, men Uniteds erfarne midtbaneduo så gammel og langsom ud mod (Sandro) Tonali og Joelinton, skriver Daily Mail og giver Eriksen 4.5 ud af 10.
– Har ikke benene til en kamp som dette. Der var langt større syndere, men hans manglende intensitet spillede ind i Newcastles hænder, skriver Goal og tilføjer, at midtbanespilleren får 4 hos dem.
Kommentator og ekspert Gary Neville kritiserede også midtbaneduoen Eriksen og Casemiro.
– Vi har nævnt deres alder… Casemiro og Eriksen burde aldrig spille sammen i en Premier League-kamp. Det burde de virkelig ikke. De har været strålende i deres karrierer, men det sidste, de ønsker at se ved deres side, er den anden, siger han ifølge The Sun.
Værd at bemærke er det dog, at Eriksen over en bred kamp får bedre karakterer end sin midtbanekollega Casemiro, ligesom en lang række andre Manchester United-spillere kritiseres.
Manchester United skal i aktion igen søndag, når klubben gæster topholdet Liverpool på Anfield.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne er tilbage for Ronaldo og co.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TRANSFER