Alle peger på samme Christian Eriksen-problem

Manchester United tabte igen, og efterfølgende er der kritik af både Eriksen og Højlund. Sidstnævnte kaldes dog også 'et lyspunkt'.



Manchester United løb ind i en ny stor nedtur mandag aften. Med Rasmus Højlund og Christian Eriksen i startopstillingen tabte Ruben Amorims mandskab på eget græs til Newcastle, og de har nu tabt tre ligakampe i streg.

Efterfølgende er der både ros og kritik af Rasmus Højlund at spore i engelske medier. 

The Sun giver eksempelvis den danske angriber karakteren 5 ud af 10 og kalder danskeren et lyspunkt hos Manchester United. 

– Fik ikke meget at arbejde med, men stoppede ikke med at løbe og var et sjælden lyspunkt. Han kom meget tæt på (at score) med et skud, der røg lige forbi stolpen i første halvleg, skriver mediet. 

Også hos Daily Mail får han karakteren 5, og ligesom hos The Sun er det nok til at gøre Rasmus Højlund til en af de bedst vurderede Manchester United-spillere i kampen. 

Goal giver til gengæld danskeren karakteren 4 ud af 10 og påpeger, at Højlund mangler forståelse med sine angrebskolleger. Manchester Evening News er de mest kritiske med karakteren 3 ud af 10 og følgende kommentar: 

– Fik skæld ud af Amorim og blev mobbet af (Newcastle-stopper) Fabian Schar. Han havde en god chance, men skød forbi. Schar havde næsten altid styr på den alt for dyre og overpromoverede Højlund. 

Én kritik går igen om Christian Eriksen

Christian Eriksen fik som bekendt spilletid med en sjælden startplads, men han får også kritik hos de engelske medier.  

Særligt én ting går igen blandt de forskellige medier, og det er Eriksens fysik. 

– En tvivlsom tilføjelse til startopstillingen, der var fuldstændig overvældet af Newcastles fysiske stil. Det bliver hans sidste sæson i klubben, skriver Manchester Evening News og giver Eriksen karakteren 4. 

– Ligesom Casemiro kunne han ikke beskytte forsvaret, da han blev overløbet gang på gang. Han satte i det mindste et par afleveringer sammen og forbedrede sig efter Mainoo kom på, skriver The Sun, hvor danskeren også får 4. 

– Lidt bedre efter pausen, men Uniteds erfarne midtbaneduo så gammel og langsom ud mod (Sandro) Tonali og Joelinton, skriver Daily Mail og giver Eriksen 4.5 ud af 10. 

– Har ikke benene til en kamp som dette. Der var langt større syndere, men hans manglende intensitet spillede ind i Newcastles hænder, skriver Goal og tilføjer, at midtbanespilleren får 4 hos dem.

Kommentator og ekspert Gary Neville kritiserede også midtbaneduoen Eriksen og Casemiro.

– Vi har nævnt deres alder… Casemiro og Eriksen burde aldrig spille sammen i en Premier League-kamp. Det burde de virkelig ikke. De har været strålende i deres karrierer, men det sidste, de ønsker at se ved deres side, er den anden, siger han ifølge The Sun.

Værd at bemærke er det dog, at Eriksen over en bred kamp får bedre karakterer end sin midtbanekollega Casemiro, ligesom en lang række andre Manchester United-spillere kritiseres.

Manchester United skal i aktion igen søndag, når klubben gæster topholdet Liverpool på Anfield.





Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber


Rangerer Eriksen over superstjerner

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Hold da op – den er helt gal

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

FC København misser denne midtbane-stjerne

Raser over dansk stjerne

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Den værste transfer nogensinde’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Det har taget røven på Steve Cooper

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Overvejer Mathias Jensen-køb

Dorgu blev helten for Manchester United

Salah blev helten for Egypten

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold