Alle peger på samme Christian Eriksen-problem

Manchester United tabte igen, og efterfølgende er der kritik af både Eriksen og Højlund. Sidstnævnte kaldes dog også 'et lyspunkt'.



Manchester United løb ind i en ny stor nedtur mandag aften. Med Rasmus Højlund og Christian Eriksen i startopstillingen tabte Ruben Amorims mandskab på eget græs til Newcastle, og de har nu tabt tre ligakampe i streg.

Efterfølgende er der både ros og kritik af Rasmus Højlund at spore i engelske medier. 

The Sun giver eksempelvis den danske angriber karakteren 5 ud af 10 og kalder danskeren et lyspunkt hos Manchester United. 

– Fik ikke meget at arbejde med, men stoppede ikke med at løbe og var et sjælden lyspunkt. Han kom meget tæt på (at score) med et skud, der røg lige forbi stolpen i første halvleg, skriver mediet. 

Også hos Daily Mail får han karakteren 5, og ligesom hos The Sun er det nok til at gøre Rasmus Højlund til en af de bedst vurderede Manchester United-spillere i kampen. 

Goal giver til gengæld danskeren karakteren 4 ud af 10 og påpeger, at Højlund mangler forståelse med sine angrebskolleger. Manchester Evening News er de mest kritiske med karakteren 3 ud af 10 og følgende kommentar: 

– Fik skæld ud af Amorim og blev mobbet af (Newcastle-stopper) Fabian Schar. Han havde en god chance, men skød forbi. Schar havde næsten altid styr på den alt for dyre og overpromoverede Højlund. 

Én kritik går igen om Christian Eriksen

Christian Eriksen fik som bekendt spilletid med en sjælden startplads, men han får også kritik hos de engelske medier.  

Særligt én ting går igen blandt de forskellige medier, og det er Eriksens fysik. 

– En tvivlsom tilføjelse til startopstillingen, der var fuldstændig overvældet af Newcastles fysiske stil. Det bliver hans sidste sæson i klubben, skriver Manchester Evening News og giver Eriksen karakteren 4. 

– Ligesom Casemiro kunne han ikke beskytte forsvaret, da han blev overløbet gang på gang. Han satte i det mindste et par afleveringer sammen og forbedrede sig efter Mainoo kom på, skriver The Sun, hvor danskeren også får 4. 

– Lidt bedre efter pausen, men Uniteds erfarne midtbaneduo så gammel og langsom ud mod (Sandro) Tonali og Joelinton, skriver Daily Mail og giver Eriksen 4.5 ud af 10. 

– Har ikke benene til en kamp som dette. Der var langt større syndere, men hans manglende intensitet spillede ind i Newcastles hænder, skriver Goal og tilføjer, at midtbanespilleren får 4 hos dem.

Kommentator og ekspert Gary Neville kritiserede også midtbaneduoen Eriksen og Casemiro.

– Vi har nævnt deres alder… Casemiro og Eriksen burde aldrig spille sammen i en Premier League-kamp. Det burde de virkelig ikke. De har været strålende i deres karrierer, men det sidste, de ønsker at se ved deres side, er den anden, siger han ifølge The Sun.

Værd at bemærke er det dog, at Eriksen over en bred kamp får bedre karakterer end sin midtbanekollega Casemiro, ligesom en lang række andre Manchester United-spillere kritiseres.

Manchester United skal i aktion igen søndag, når klubben gæster topholdet Liverpool på Anfield.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Medier fælder hård dom



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

FC Midtjylland – FC København

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Jeg tror de vinder Superligaen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Ikke set i 30 år

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Stjernetransfer på plads alligevel

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Hylder Nartey efter magisk debut

AGF – OB

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Han er på vej væk fra AGF

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia