Slår fast: Man Utd kan ikke spille på den måde

Manchester United kan ikke spille på samme måde som Sporting, siger Ruben Amorim efter triumfen over City.



Succeshungrende Manchester United-fans skal slå koldt vandt i blodet, selv om holdets nye træner, Ruben Amorim, kommer ridende til Manchester på en succesbølge.

Det fastslår Amorim selv efter en noget nær perfekt afsked med hjemmepublikum i Lissabon, hvor hans Sporting-mandskab besejrede Manchester City 4-1 i Champions League tirsdag aften.

Den 39-årige portugiser mener ikke, at triumfen mod Uniteds lokalrival får nogen betydning, når han påbegynder arbejdet i den skrantende engelske storklub i næste uge.

– Det betyder ikke noget specielt, og man kan ikke konkludere noget ud fra det her.

– Resultatet er misvisende, for vi var meget heldige i dag (tirsdag, red.). Vi kan ikke overføre én virkelighed til en anden. Manchester United kan ikke spille på den måde, vi spiller, og vi skal tilpasse os, fastslår Ruben Amorim ifølge AFP.

Han påpeger, at Sportings lidt defensive taktik mod City, hvor holdet kun havde bolden i 27 procent af tiden, næppe vil blive accepteret på længere sigt i Manchester United.

Efter at Phil Foden tidligt havde bragt City foran, vendte et effektivt Sporting-hold slaget med en udligning sidst i første halvleg og tre fuldtræffere efter pausen.

Den brandvarme svensker Viktor Gyökeres lavede hattrick, mens Erling Haaland misbrugte et straffespark for gæsterne.

Amorim står i spidsen for det portugisiske mesterhold for sidste gang på søndag på udebane mod Braga.

Derefter flytter han til England og begynder arbejdet på at genrejse Manchester United.

– Når jeg ankommer, bliver det til en anden verden og et andet pres. Jeg forsøger at forblive den samme. Det bliver sjovt, meget sjovt, og jeg er klar, siger Amorim og proklamerer, at han ikke vil lade sig påvirke af den engelske presses skriverier.

– Jeg kommer ikke til at læse noget som helst i de første seks måneder. Jeg gjorde det samme i Sporting. Det er den eneste måde, jeg kan udføre mit arbejde på, siger Ruben Amorim.

/ritzau/





En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: Han afviser Tottenham

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bud på 1,12 milliard afvist

Afslører: Storklub missede Højlund

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Supercomputer: De vinder VM

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning