Succeshungrende Manchester United-fans skal slå koldt vandt i blodet, selv om holdets nye træner, Ruben Amorim, kommer ridende til Manchester på en succesbølge.
Det fastslår Amorim selv efter en noget nær perfekt afsked med hjemmepublikum i Lissabon, hvor hans Sporting-mandskab besejrede Manchester City 4-1 i Champions League tirsdag aften.
Den 39-årige portugiser mener ikke, at triumfen mod Uniteds lokalrival får nogen betydning, når han påbegynder arbejdet i den skrantende engelske storklub i næste uge.
– Det betyder ikke noget specielt, og man kan ikke konkludere noget ud fra det her.
– Resultatet er misvisende, for vi var meget heldige i dag (tirsdag, red.). Vi kan ikke overføre én virkelighed til en anden. Manchester United kan ikke spille på den måde, vi spiller, og vi skal tilpasse os, fastslår Ruben Amorim ifølge AFP.
Han påpeger, at Sportings lidt defensive taktik mod City, hvor holdet kun havde bolden i 27 procent af tiden, næppe vil blive accepteret på længere sigt i Manchester United.
Efter at Phil Foden tidligt havde bragt City foran, vendte et effektivt Sporting-hold slaget med en udligning sidst i første halvleg og tre fuldtræffere efter pausen.
Den brandvarme svensker Viktor Gyökeres lavede hattrick, mens Erling Haaland misbrugte et straffespark for gæsterne.
Amorim står i spidsen for det portugisiske mesterhold for sidste gang på søndag på udebane mod Braga.
Derefter flytter han til England og begynder arbejdet på at genrejse Manchester United.
– Når jeg ankommer, bliver det til en anden verden og et andet pres. Jeg forsøger at forblive den samme. Det bliver sjovt, meget sjovt, og jeg er klar, siger Amorim og proklamerer, at han ikke vil lade sig påvirke af den engelske presses skriverier.
– Jeg kommer ikke til at læse noget som helst i de første seks måneder. Jeg gjorde det samme i Sporting. Det er den eneste måde, jeg kan udføre mit arbejde på, siger Ruben Amorim.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TOPNYHED