Succeshungrende Manchester United-fans skal slå koldt vandt i blodet, selv om holdets nye træner, Ruben Amorim, kommer ridende til Manchester på en succesbølge.
Det fastslår Amorim selv efter en noget nær perfekt afsked med hjemmepublikum i Lissabon, hvor hans Sporting-mandskab besejrede Manchester City 4-1 i Champions League tirsdag aften.
Den 39-årige portugiser mener ikke, at triumfen mod Uniteds lokalrival får nogen betydning, når han påbegynder arbejdet i den skrantende engelske storklub i næste uge.
– Det betyder ikke noget specielt, og man kan ikke konkludere noget ud fra det her.
– Resultatet er misvisende, for vi var meget heldige i dag (tirsdag, red.). Vi kan ikke overføre én virkelighed til en anden. Manchester United kan ikke spille på den måde, vi spiller, og vi skal tilpasse os, fastslår Ruben Amorim ifølge AFP.
Han påpeger, at Sportings lidt defensive taktik mod City, hvor holdet kun havde bolden i 27 procent af tiden, næppe vil blive accepteret på længere sigt i Manchester United.
Efter at Phil Foden tidligt havde bragt City foran, vendte et effektivt Sporting-hold slaget med en udligning sidst i første halvleg og tre fuldtræffere efter pausen.
Den brandvarme svensker Viktor Gyökeres lavede hattrick, mens Erling Haaland misbrugte et straffespark for gæsterne.
Amorim står i spidsen for det portugisiske mesterhold for sidste gang på søndag på udebane mod Braga.
Derefter flytter han til England og begynder arbejdet på at genrejse Manchester United.
– Når jeg ankommer, bliver det til en anden verden og et andet pres. Jeg forsøger at forblive den samme. Det bliver sjovt, meget sjovt, og jeg er klar, siger Amorim og proklamerer, at han ikke vil lade sig påvirke af den engelske presses skriverier.
– Jeg kommer ikke til at læse noget som helst i de første seks måneder. Jeg gjorde det samme i Sporting. Det er den eneste måde, jeg kan udføre mit arbejde på, siger Ruben Amorim.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TIPSBLADET SPECIAL