Succeshungrende Manchester United-fans skal slå koldt vandt i blodet, selv om holdets nye træner, Ruben Amorim, kommer ridende til Manchester på en succesbølge.
Det fastslår Amorim selv efter en noget nær perfekt afsked med hjemmepublikum i Lissabon, hvor hans Sporting-mandskab besejrede Manchester City 4-1 i Champions League tirsdag aften.
Den 39-årige portugiser mener ikke, at triumfen mod Uniteds lokalrival får nogen betydning, når han påbegynder arbejdet i den skrantende engelske storklub i næste uge.
– Det betyder ikke noget specielt, og man kan ikke konkludere noget ud fra det her.
– Resultatet er misvisende, for vi var meget heldige i dag (tirsdag, red.). Vi kan ikke overføre én virkelighed til en anden. Manchester United kan ikke spille på den måde, vi spiller, og vi skal tilpasse os, fastslår Ruben Amorim ifølge AFP.
Han påpeger, at Sportings lidt defensive taktik mod City, hvor holdet kun havde bolden i 27 procent af tiden, næppe vil blive accepteret på længere sigt i Manchester United.
Efter at Phil Foden tidligt havde bragt City foran, vendte et effektivt Sporting-hold slaget med en udligning sidst i første halvleg og tre fuldtræffere efter pausen.
Den brandvarme svensker Viktor Gyökeres lavede hattrick, mens Erling Haaland misbrugte et straffespark for gæsterne.
Amorim står i spidsen for det portugisiske mesterhold for sidste gang på søndag på udebane mod Braga.
Derefter flytter han til England og begynder arbejdet på at genrejse Manchester United.
– Når jeg ankommer, bliver det til en anden verden og et andet pres. Jeg forsøger at forblive den samme. Det bliver sjovt, meget sjovt, og jeg er klar, siger Amorim og proklamerer, at han ikke vil lade sig påvirke af den engelske presses skriverier.
– Jeg kommer ikke til at læse noget som helst i de første seks måneder. Jeg gjorde det samme i Sporting. Det er den eneste måde, jeg kan udføre mit arbejde på, siger Ruben Amorim.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Stopper karrieren
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT