Succeshungrende Manchester United-fans skal slå koldt vandt i blodet, selv om holdets nye træner, Ruben Amorim, kommer ridende til Manchester på en succesbølge.
Det fastslår Amorim selv efter en noget nær perfekt afsked med hjemmepublikum i Lissabon, hvor hans Sporting-mandskab besejrede Manchester City 4-1 i Champions League tirsdag aften.
Den 39-årige portugiser mener ikke, at triumfen mod Uniteds lokalrival får nogen betydning, når han påbegynder arbejdet i den skrantende engelske storklub i næste uge.
– Det betyder ikke noget specielt, og man kan ikke konkludere noget ud fra det her.
– Resultatet er misvisende, for vi var meget heldige i dag (tirsdag, red.). Vi kan ikke overføre én virkelighed til en anden. Manchester United kan ikke spille på den måde, vi spiller, og vi skal tilpasse os, fastslår Ruben Amorim ifølge AFP.
Han påpeger, at Sportings lidt defensive taktik mod City, hvor holdet kun havde bolden i 27 procent af tiden, næppe vil blive accepteret på længere sigt i Manchester United.
Efter at Phil Foden tidligt havde bragt City foran, vendte et effektivt Sporting-hold slaget med en udligning sidst i første halvleg og tre fuldtræffere efter pausen.
Den brandvarme svensker Viktor Gyökeres lavede hattrick, mens Erling Haaland misbrugte et straffespark for gæsterne.
Amorim står i spidsen for det portugisiske mesterhold for sidste gang på søndag på udebane mod Braga.
Derefter flytter han til England og begynder arbejdet på at genrejse Manchester United.
– Når jeg ankommer, bliver det til en anden verden og et andet pres. Jeg forsøger at forblive den samme. Det bliver sjovt, meget sjovt, og jeg er klar, siger Amorim og proklamerer, at han ikke vil lade sig påvirke af den engelske presses skriverier.
– Jeg kommer ikke til at læse noget som helst i de første seks måneder. Jeg gjorde det samme i Sporting. Det er den eneste måde, jeg kan udføre mit arbejde på, siger Ruben Amorim.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker