Succeshungrende Manchester United-fans skal slå koldt vandt i blodet, selv om holdets nye træner, Ruben Amorim, kommer ridende til Manchester på en succesbølge.
Det fastslår Amorim selv efter en noget nær perfekt afsked med hjemmepublikum i Lissabon, hvor hans Sporting-mandskab besejrede Manchester City 4-1 i Champions League tirsdag aften.
Den 39-årige portugiser mener ikke, at triumfen mod Uniteds lokalrival får nogen betydning, når han påbegynder arbejdet i den skrantende engelske storklub i næste uge.
– Det betyder ikke noget specielt, og man kan ikke konkludere noget ud fra det her.
– Resultatet er misvisende, for vi var meget heldige i dag (tirsdag, red.). Vi kan ikke overføre én virkelighed til en anden. Manchester United kan ikke spille på den måde, vi spiller, og vi skal tilpasse os, fastslår Ruben Amorim ifølge AFP.
Han påpeger, at Sportings lidt defensive taktik mod City, hvor holdet kun havde bolden i 27 procent af tiden, næppe vil blive accepteret på længere sigt i Manchester United.
Efter at Phil Foden tidligt havde bragt City foran, vendte et effektivt Sporting-hold slaget med en udligning sidst i første halvleg og tre fuldtræffere efter pausen.
Den brandvarme svensker Viktor Gyökeres lavede hattrick, mens Erling Haaland misbrugte et straffespark for gæsterne.
Amorim står i spidsen for det portugisiske mesterhold for sidste gang på søndag på udebane mod Braga.
Derefter flytter han til England og begynder arbejdet på at genrejse Manchester United.
– Når jeg ankommer, bliver det til en anden verden og et andet pres. Jeg forsøger at forblive den samme. Det bliver sjovt, meget sjovt, og jeg er klar, siger Amorim og proklamerer, at han ikke vil lade sig påvirke af den engelske presses skriverier.
– Jeg kommer ikke til at læse noget som helst i de første seks måneder. Jeg gjorde det samme i Sporting. Det er den eneste måde, jeg kan udføre mit arbejde på, siger Ruben Amorim.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’