Ruben Amorim fik ikke den bedste start på sin trænerkarriere i Manchester United. På udebane mod bundholdet Ipswich fik United blot 1-1 søndag aften.
Spillemæssigt var United hårdt presset i store dele af kampen, og skulle kampen have haft en vinder, ville det have været fortjent, hvis Ipswich tog stikket.
Efter kampen beder Amorim omgivelserne om tålmodighed med projektet.
– Vi er nødt til at forbedre os fysisk, teknisk og taktisk, og vi har brug for tid til at gøre det, siger Amorim ifølge nyhedsbureauet Reuters.
– Det er svært for spillerne at skulle lære en masse ting på to dage, blandt andet i forhold til positionering, men de prøvede.
United fik ellers en drømmestart, da Marcus Rashford bragte holdet foran allerede i det andet minut.
Ipswich overtog dog hurtigt styringen, og keeper André Onana måtte hive flere store redninger frem, men han var chanceløs ved Omari Hutchinsons langskud kort før pausen.
– Jeg synes, at vi startede rigtig godt, og vi scorede hurtigt. Bagefter skulle vi have kontrolleret bolden bedre, men det formåede vi ikke.
– Jeg vidste i forvejen, at det er en hård liga, og nu fik jeg det virkelig at føle i intensiteten fra modstanderen og presset fra stadion, lyder det fra Ruben Amorim, der er gået fra sejr til sejr hidtil i sæsonen med Sporting.
Med resultatet er United blot nummer 12 i Premier League. Holdet er 15 point efter førerholdet, Liverpool, og har seks point op til de placeringer, der udløser deltagelse i Champions League i næste sæson.
Næste opgave i ligaen er på søndag hjemme mod Everton, men først venter en kamp mod norske Bodø/Glimt i Europa League på torsdag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT