Ruben Amorim fik ikke den bedste start på sin trænerkarriere i Manchester United. På udebane mod bundholdet Ipswich fik United blot 1-1 søndag aften.
Spillemæssigt var United hårdt presset i store dele af kampen, og skulle kampen have haft en vinder, ville det have været fortjent, hvis Ipswich tog stikket.
Efter kampen beder Amorim omgivelserne om tålmodighed med projektet.
– Vi er nødt til at forbedre os fysisk, teknisk og taktisk, og vi har brug for tid til at gøre det, siger Amorim ifølge nyhedsbureauet Reuters.
– Det er svært for spillerne at skulle lære en masse ting på to dage, blandt andet i forhold til positionering, men de prøvede.
United fik ellers en drømmestart, da Marcus Rashford bragte holdet foran allerede i det andet minut.
Ipswich overtog dog hurtigt styringen, og keeper André Onana måtte hive flere store redninger frem, men han var chanceløs ved Omari Hutchinsons langskud kort før pausen.
– Jeg synes, at vi startede rigtig godt, og vi scorede hurtigt. Bagefter skulle vi have kontrolleret bolden bedre, men det formåede vi ikke.
– Jeg vidste i forvejen, at det er en hård liga, og nu fik jeg det virkelig at føle i intensiteten fra modstanderen og presset fra stadion, lyder det fra Ruben Amorim, der er gået fra sejr til sejr hidtil i sæsonen med Sporting.
Med resultatet er United blot nummer 12 i Premier League. Holdet er 15 point efter førerholdet, Liverpool, og har seks point op til de placeringer, der udløser deltagelse i Champions League i næste sæson.
Næste opgave i ligaen er på søndag hjemme mod Everton, men først venter en kamp mod norske Bodø/Glimt i Europa League på torsdag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
LIVE: FC København kan få skræklodtrækning
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
AVIS