Ruben Amorim maner til tålmodighed

Manchester United skal forbedre sig fysisk, teknisk og taktisk, siger Ruben Amorim efter 1-1 mod bundhold.



Ruben Amorim fik ikke den bedste start på sin trænerkarriere i Manchester United. På udebane mod bundholdet Ipswich fik United blot 1-1 søndag aften.

Spillemæssigt var United hårdt presset i store dele af kampen, og skulle kampen have haft en vinder, ville det have været fortjent, hvis Ipswich tog stikket.

Efter kampen beder Amorim omgivelserne om tålmodighed med projektet.

– Vi er nødt til at forbedre os fysisk, teknisk og taktisk, og vi har brug for tid til at gøre det, siger Amorim ifølge nyhedsbureauet Reuters.

– Det er svært for spillerne at skulle lære en masse ting på to dage, blandt andet i forhold til positionering, men de prøvede.

United fik ellers en drømmestart, da Marcus Rashford bragte holdet foran allerede i det andet minut.

Ipswich overtog dog hurtigt styringen, og keeper André Onana måtte hive flere store redninger frem, men han var chanceløs ved Omari Hutchinsons langskud kort før pausen.

– Jeg synes, at vi startede rigtig godt, og vi scorede hurtigt. Bagefter skulle vi have kontrolleret bolden bedre, men det formåede vi ikke.

– Jeg vidste i forvejen, at det er en hård liga, og nu fik jeg det virkelig at føle i intensiteten fra modstanderen og presset fra stadion, lyder det fra Ruben Amorim, der er gået fra sejr til sejr hidtil i sæsonen med Sporting.

Med resultatet er United blot nummer 12 i Premier League. Holdet er 15 point efter førerholdet, Liverpool, og har seks point op til de placeringer, der udløser deltagelse i Champions League i næste sæson.

Næste opgave i ligaen er på søndag hjemme mod Everton, men først venter en kamp mod norske Bodø/Glimt i Europa League på torsdag.

/ritzau/





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Legende scorer landstrænerjob

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt