Ruben Amorim maner til tålmodighed

Manchester United skal forbedre sig fysisk, teknisk og taktisk, siger Ruben Amorim efter 1-1 mod bundhold.



Ruben Amorim fik ikke den bedste start på sin trænerkarriere i Manchester United. På udebane mod bundholdet Ipswich fik United blot 1-1 søndag aften.

Spillemæssigt var United hårdt presset i store dele af kampen, og skulle kampen have haft en vinder, ville det have været fortjent, hvis Ipswich tog stikket.

Efter kampen beder Amorim omgivelserne om tålmodighed med projektet.

– Vi er nødt til at forbedre os fysisk, teknisk og taktisk, og vi har brug for tid til at gøre det, siger Amorim ifølge nyhedsbureauet Reuters.

– Det er svært for spillerne at skulle lære en masse ting på to dage, blandt andet i forhold til positionering, men de prøvede.

United fik ellers en drømmestart, da Marcus Rashford bragte holdet foran allerede i det andet minut.

Ipswich overtog dog hurtigt styringen, og keeper André Onana måtte hive flere store redninger frem, men han var chanceløs ved Omari Hutchinsons langskud kort før pausen.

– Jeg synes, at vi startede rigtig godt, og vi scorede hurtigt. Bagefter skulle vi have kontrolleret bolden bedre, men det formåede vi ikke.

– Jeg vidste i forvejen, at det er en hård liga, og nu fik jeg det virkelig at føle i intensiteten fra modstanderen og presset fra stadion, lyder det fra Ruben Amorim, der er gået fra sejr til sejr hidtil i sæsonen med Sporting.

Med resultatet er United blot nummer 12 i Premier League. Holdet er 15 point efter førerholdet, Liverpool, og har seks point op til de placeringer, der udløser deltagelse i Champions League i næste sæson.

Næste opgave i ligaen er på søndag hjemme mod Everton, men først venter en kamp mod norske Bodø/Glimt i Europa League på torsdag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FC Midtjylland – AC Horsens

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘En trøstepræmie af en turnering’

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub