Der er godt med storklubber, som skal ud og finde en ny cheftræner til sommer. Det gælder både Liverpool, Barcelona og Bayern München – og nu måske også Manchester United.
Det forlyder nu, at den nye United-medejer Jim Ratcliffe har stor ambitioner på trænerfronten, og han vil ifølge det franske medie Foot Mercato havde legenden Zinedine Zidane til at overtage jobbet fra Erik ten Hag.
Tidligere har Zidane været nævnt på rygtebasis til United, men siden dengang har tingene ændret sig, som blandt andet handler om, at Ratcliffes selskab INEOS har fået Jean-Claude Blanc ind som leder for deres sportslige områder.
Han bliver beskrevet som en stor beundrer af Zidane, og at Blanc tilbage i sin tid i ledelsen i PSG forsøgte at hente ham.
Det erkendes dog også, at det ikke bliver nemt at få fat i Zidane, som eksempelvis skyldes den store efterspørgsel af store trænernavne til sommer. Særligt Bayern skulle arbejde i skyggerne på at få Zinedine Zidane.
Derudover har der også været spekulationer om, at han blot har ventet på, at det franske landstrænerjob skulle være ledigt.
I løbet af Zidanes trænerkarriere har han kun stået i spidsen for Real Madrid, som han vandt tre Champions League-trofæer med, inden han i 2021 trak sig fra jobbet – og lige siden har han ikke haft et trænerjob.
Med meldingerne om at der arbejdes i kulisserne på at finde en ny cheftræner til Manchester United, så er presset steget på hollandske Erik ten Hag, som i denne sæson er røget ud af Champions League og i skrivende stund er på sjettepladsen i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIVE
VM-LIVE: England klarer frisag
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Belgien – Senegal
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
NYHEDER