Arsenal hentede vigtig sejr mod Liverpools sløve mestre

Liverpool var foran, men smed sejren efter to individuelle fejl, da Arsenal onsdag besejrede mestrene med 2-1 på Emirates.



Liverpool er allerede mestre og havde derfor heller ikke det store at spille for, da de onsdag aften besøgte Arsenal på Emirates. Hjemmeholdet var omvendt desperate efter alle tre point, hvis de skulle holde liv i håbet om europæisk deltagelse i næste sæson. 

Begge ting kunne ses, da holdene mødtes onsdag aften.

De suveræne mestre fra Liverpool kom ellers bedst fra start og bragte sig også i front efter 20 minutters spil. Andrew Robertson vandt bolden højt oppe på banen i en hovedstødsduel, spillede ét-to med Roberto Firmino, inden at skotten lagde bolden fladt ind i fødderne på Sadio Mané, der stensikkert satte bolden i kassen.

Omvendt havde Arsenal svært ved at skabe chancer mod gæsterne, men efter en halv times spil fik de hjælp fra en uventet kant. Virgil van Dijk var alt for langsom i opspillet og spillede derfor bolden direkte i fødderne på Alexandre Lacazette, der let kunne udnytte fejlen ved at drible forbi Allison Becker og score til 1-1.

Men Liverpool var ikke færdig med at dele gaver ud.

Kort før pausefløjt var det så målmand Allison Beckers tur til at aflevere bolden direkte ud til Lacazette, der kunne spille den videre til Reiss Nelson, som så kunne bringe Arsenal i front. En måbende Jürgen Klopp kunne derfor se sit mandskab være bagud med 2-1 inden pausen.

Gæsterne kom bedre ud til anden halvleg og dominerede da også resten af opgøret fuldstændigt. Liverpool manglede dog fortsat den sidste kynisme og koncentration på den sidste tredjedel, og Arsenal kunne derfor forsvare sejren hjem.

Artetas tropper hentede dermed også tre vigtige point i Premier League. Arsenal rykker nu op på 9. pladsen, men er kun tre point fra Wolverhampton på 6. pladsen. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Usikker på Chido Obi-transfer

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-scoop: Hijackede transfer

USA – Bosnien-Hercegovina

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Schweiz – Algeriet

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Her er Jonas Winds nye klub

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Kolding køber stor profil

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Chelsea henter back til 375 mio.