Liverpool er allerede mestre og havde derfor heller ikke det store at spille for, da de onsdag aften besøgte Arsenal på Emirates. Hjemmeholdet var omvendt desperate efter alle tre point, hvis de skulle holde liv i håbet om europæisk deltagelse i næste sæson.
Begge ting kunne ses, da holdene mødtes onsdag aften.
De suveræne mestre fra Liverpool kom ellers bedst fra start og bragte sig også i front efter 20 minutters spil. Andrew Robertson vandt bolden højt oppe på banen i en hovedstødsduel, spillede ét-to med Roberto Firmino, inden at skotten lagde bolden fladt ind i fødderne på Sadio Mané, der stensikkert satte bolden i kassen.
Omvendt havde Arsenal svært ved at skabe chancer mod gæsterne, men efter en halv times spil fik de hjælp fra en uventet kant. Virgil van Dijk var alt for langsom i opspillet og spillede derfor bolden direkte i fødderne på Alexandre Lacazette, der let kunne udnytte fejlen ved at drible forbi Allison Becker og score til 1-1.
Men Liverpool var ikke færdig med at dele gaver ud.
Kort før pausefløjt var det så målmand Allison Beckers tur til at aflevere bolden direkte ud til Lacazette, der kunne spille den videre til Reiss Nelson, som så kunne bringe Arsenal i front. En måbende Jürgen Klopp kunne derfor se sit mandskab være bagud med 2-1 inden pausen.
Gæsterne kom bedre ud til anden halvleg og dominerede da også resten af opgøret fuldstændigt. Liverpool manglede dog fortsat den sidste kynisme og koncentration på den sidste tredjedel, og Arsenal kunne derfor forsvare sejren hjem.
Artetas tropper hentede dermed også tre vigtige point i Premier League. Arsenal rykker nu op på 9. pladsen, men er kun tre point fra Wolverhampton på 6. pladsen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
