Liverpool er allerede mestre og havde derfor heller ikke det store at spille for, da de onsdag aften besøgte Arsenal på Emirates. Hjemmeholdet var omvendt desperate efter alle tre point, hvis de skulle holde liv i håbet om europæisk deltagelse i næste sæson.
Begge ting kunne ses, da holdene mødtes onsdag aften.
De suveræne mestre fra Liverpool kom ellers bedst fra start og bragte sig også i front efter 20 minutters spil. Andrew Robertson vandt bolden højt oppe på banen i en hovedstødsduel, spillede ét-to med Roberto Firmino, inden at skotten lagde bolden fladt ind i fødderne på Sadio Mané, der stensikkert satte bolden i kassen.
Omvendt havde Arsenal svært ved at skabe chancer mod gæsterne, men efter en halv times spil fik de hjælp fra en uventet kant. Virgil van Dijk var alt for langsom i opspillet og spillede derfor bolden direkte i fødderne på Alexandre Lacazette, der let kunne udnytte fejlen ved at drible forbi Allison Becker og score til 1-1.
Men Liverpool var ikke færdig med at dele gaver ud.
Kort før pausefløjt var det så målmand Allison Beckers tur til at aflevere bolden direkte ud til Lacazette, der kunne spille den videre til Reiss Nelson, som så kunne bringe Arsenal i front. En måbende Jürgen Klopp kunne derfor se sit mandskab være bagud med 2-1 inden pausen.
Gæsterne kom bedre ud til anden halvleg og dominerede da også resten af opgøret fuldstændigt. Liverpool manglede dog fortsat den sidste kynisme og koncentration på den sidste tredjedel, og Arsenal kunne derfor forsvare sejren hjem.
Artetas tropper hentede dermed også tre vigtige point i Premier League. Arsenal rykker nu op på 9. pladsen, men er kun tre point fra Wolverhampton på 6. pladsen.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
