Liverpool er allerede mestre og havde derfor heller ikke det store at spille for, da de onsdag aften besøgte Arsenal på Emirates. Hjemmeholdet var omvendt desperate efter alle tre point, hvis de skulle holde liv i håbet om europæisk deltagelse i næste sæson.
Begge ting kunne ses, da holdene mødtes onsdag aften.
De suveræne mestre fra Liverpool kom ellers bedst fra start og bragte sig også i front efter 20 minutters spil. Andrew Robertson vandt bolden højt oppe på banen i en hovedstødsduel, spillede ét-to med Roberto Firmino, inden at skotten lagde bolden fladt ind i fødderne på Sadio Mané, der stensikkert satte bolden i kassen.
Omvendt havde Arsenal svært ved at skabe chancer mod gæsterne, men efter en halv times spil fik de hjælp fra en uventet kant. Virgil van Dijk var alt for langsom i opspillet og spillede derfor bolden direkte i fødderne på Alexandre Lacazette, der let kunne udnytte fejlen ved at drible forbi Allison Becker og score til 1-1.
Men Liverpool var ikke færdig med at dele gaver ud.
Kort før pausefløjt var det så målmand Allison Beckers tur til at aflevere bolden direkte ud til Lacazette, der kunne spille den videre til Reiss Nelson, som så kunne bringe Arsenal i front. En måbende Jürgen Klopp kunne derfor se sit mandskab være bagud med 2-1 inden pausen.
Gæsterne kom bedre ud til anden halvleg og dominerede da også resten af opgøret fuldstændigt. Liverpool manglede dog fortsat den sidste kynisme og koncentration på den sidste tredjedel, og Arsenal kunne derfor forsvare sejren hjem.
Artetas tropper hentede dermed også tre vigtige point i Premier League. Arsenal rykker nu op på 9. pladsen, men er kun tre point fra Wolverhampton på 6. pladsen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
HELT VILDT
