Arsenal roder rundt langt fra toppen i Premier League, men holdets moral fejler tilsyneladende ingenting.
Storklubben leverede i hvert fald en bemærkelsesværdig præstation, da man søndag vendte 0-3 til 3-3 og dermed høstede et point i lokalopgøret mod West Ham.
Alexandre Lacazette sikrede uafgjort, da han udlignede til 3-3 otte minutter før tid. Og i kampens slutfase pressede Arsenal endda hårdt for at snuppe alle tre point.
Den afslutning på kampen var der næppe mange, der havde forestillet sig, da der var spillet en halv time, hvor Arsenal snarere lignede et hold i opløsning.
Jesse Lingard åbnede scoringen for et effektivt West Ham-hold efter et kvarter, da han tordnede bolden i mål med en halvflugter fra en position lige uden for straffesparksfeltet.
Minuttet efter så Arsenal-forsvaret decideret skidt ud, da Jason Bowen fordoblede West Hams føring.
Defensiven befandt sig i kollektiv søvn, da Bowen modtog bolden i fri position og sparkede på mål fra højre side af straffesparksfeltet.
Målmand Bernd Leno reagerede for langsomt og lod det halvsløje forsøg smutte ind ved nærmeste stolpe. Og inden Mikel Artetas mænd fik rystet chokstarten af sig, var den gal igen.
Store Michail Antonio steg til vejrs og headede mod mål, og på kanten af offside fik holdkammeraten Tomas Soucek styret bolden ind til 3-0.
Arsenals eneste trøst var, at det næsten kun kunne gå fremad, og gæsterne begyndte at arbejde sig tilbage i kampen.
Syv minutter senere tændte Alexandre Lacazette et lille håb, da hans afslutning blev afrettet af Soucek og endte i mål.
Spændingen kom for alvor tilbage i kampen et kvarter efter pausen, da West Hams Craig Dawson satte foden uheldigt på et Arsenal-indlæg og hamrede bolden ind bag sin egen målmand.
Michail Antonio kunne have afgjort kampen for West Ham, men ramte stolpen fra klos hold. I stedet spolerede Arsenal festen for hjemmeholdet, da Lacazette pandede Nicolas Pepes indlæg i kassen.
Mens Arsenal formentlig hverken kan nå det ene eller det andet i ligaen, er resultatet en bet for West Ham.
Holdet tabte et skridt i jagten på Champions League og er to point efter Chelsea, der lige nu indtager fjerdepladsen.
Lige bag West Ham i tabellen finder man Tottenham, der senere søndag vandt 2-0 på udebane over Aston Villa.
Carlos Vinicius åbnede scoringen med sit første Premier League-mål i det 29. minut. Midt i anden halvleg øgede Harry Kane på straffespark til 2-0 for Tottenham, der havde Pierre-Emile Højbjerg med i hele kampen.
/ritzau/

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Taiwaner knækker Anders Antonsen

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Blæst bagover af dansk stjerne

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

– Jeg vil vinde Champions League

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

FC Midtjylland – Viborg FF

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Dansker i stort kinesisk eventyr

Bendtner scorer nyt job

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

En fynsk kongetransfer!

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Randers FC – FC Nordsjælland

FC København – Silkeborg IF

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Sker for første gang

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Her er trupperne til midtjysk derby

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Vejle Boldklub – Sønderjyske

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’
