Arsenal kan i aften spille sig op på andenpladsen i Premier League, men Mikel Artetas tropper halter stadig et stykke efter topholdet Liverpool, der aktuelt er ni point foran rivalerne fra det nordlige London.
Dermed skal Arsenal forsøge at løfte niveauet efter nytår, hvis mesterskabsdrømmen skal holdes i live, og ifølge The Athletic undersøger “The Gunners” da også mulighederne for at finde en centerforward til januar.
Arsenal leder samtidig efter en kantspiller, da Bukayo Saka er løbet ind i en skade, der forventes at holde den engelske landsholdsstjerne ude i en længere periode. Der kan blive tale om en lejeaftale her, forlyder det.
På listen over spillere, som Arsenal er interesserede i, finder man RB Leipzigs Benjamin Sesko og Athletic Bilbaos Nico Williams. Ingen af de to forventes dog at være tilgængelige her i januar.
Ifølge The Athletic er Arsenal også interesserede i Wolverhampton-bomberen Matheus Cunha, der i denne sæson har scoret 10 mål i 18 Premier League-kampe. Brasilianeren, der kom til Wolverhampton fra Atlético Madrid, leverede torsdag et mål og en assist, da Wolverhampton slog Manchester United med 2-0.
The Athletic understreger dog, at det er svært at forestille sig, at Wolverhampton skulle være klar til at slippe deres store stjerne forud for et forår, der formentlig kommer til at byde på en hård kamp for at undgå nedrykning.
Hvis det til gengæld ender med en nedrykning for Wolverhampton til sommer, vil det åbne døren på vid gab for Arsenal til at hente den 25-årige Matheus Cunha.
LIVE
LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?