Arsenal lurer på brandvarm Premier League-bomber

Ifølge The Athletic har Arsenal kig på brasiliansk målræv.



Arsenal kan i aften spille sig op på andenpladsen i Premier League, men Mikel Artetas tropper halter stadig et stykke efter topholdet Liverpool, der aktuelt er ni point foran rivalerne fra det nordlige London.

Dermed skal Arsenal forsøge at løfte niveauet efter nytår, hvis mesterskabsdrømmen skal holdes i live, og ifølge The Athletic undersøger “The Gunners” da også mulighederne for at finde en centerforward til januar.

Arsenal leder samtidig efter en kantspiller, da Bukayo Saka er løbet ind i en skade, der forventes at holde den engelske landsholdsstjerne ude i en længere periode. Der kan blive tale om en lejeaftale her, forlyder det.

På listen over spillere, som Arsenal er interesserede i, finder man RB Leipzigs Benjamin Sesko og Athletic Bilbaos Nico Williams. Ingen af de to forventes dog at være tilgængelige her i januar.

Ifølge The Athletic er Arsenal også interesserede i Wolverhampton-bomberen Matheus Cunha, der i denne sæson har scoret 10 mål i 18 Premier League-kampe. Brasilianeren, der kom til Wolverhampton fra Atlético Madrid, leverede torsdag et mål og en assist, da Wolverhampton slog Manchester United med 2-0.

The Athletic understreger dog, at det er svært at forestille sig, at Wolverhampton skulle være klar til at slippe deres store stjerne forud for et forår, der formentlig kommer til at byde på en hård kamp for at undgå nedrykning.

Hvis det til gengæld ender med en nedrykning for Wolverhampton til sommer, vil det åbne døren på vid gab for Arsenal til at hente den 25-årige Matheus Cunha.





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien

Brasilien – Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

USA – Belgien

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brasiliansk boost før Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Klapper i om stor Superliga-transfer

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

‘Det er et angreb på FCK’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM