Arsenal lurer på brandvarm Premier League-bomber

Ifølge The Athletic har Arsenal kig på brasiliansk målræv.



Arsenal kan i aften spille sig op på andenpladsen i Premier League, men Mikel Artetas tropper halter stadig et stykke efter topholdet Liverpool, der aktuelt er ni point foran rivalerne fra det nordlige London.

Dermed skal Arsenal forsøge at løfte niveauet efter nytår, hvis mesterskabsdrømmen skal holdes i live, og ifølge The Athletic undersøger “The Gunners” da også mulighederne for at finde en centerforward til januar.

Arsenal leder samtidig efter en kantspiller, da Bukayo Saka er løbet ind i en skade, der forventes at holde den engelske landsholdsstjerne ude i en længere periode. Der kan blive tale om en lejeaftale her, forlyder det.

På listen over spillere, som Arsenal er interesserede i, finder man RB Leipzigs Benjamin Sesko og Athletic Bilbaos Nico Williams. Ingen af de to forventes dog at være tilgængelige her i januar.

Ifølge The Athletic er Arsenal også interesserede i Wolverhampton-bomberen Matheus Cunha, der i denne sæson har scoret 10 mål i 18 Premier League-kampe. Brasilianeren, der kom til Wolverhampton fra Atlético Madrid, leverede torsdag et mål og en assist, da Wolverhampton slog Manchester United med 2-0.

The Athletic understreger dog, at det er svært at forestille sig, at Wolverhampton skulle være klar til at slippe deres store stjerne forud for et forår, der formentlig kommer til at byde på en hård kamp for at undgå nedrykning.

Hvis det til gengæld ender med en nedrykning for Wolverhampton til sommer, vil det åbne døren på vid gab for Arsenal til at hente den 25-årige Matheus Cunha.





TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forventer klubskifte

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’