Arsenal kan i aften spille sig op på andenpladsen i Premier League, men Mikel Artetas tropper halter stadig et stykke efter topholdet Liverpool, der aktuelt er ni point foran rivalerne fra det nordlige London.
Dermed skal Arsenal forsøge at løfte niveauet efter nytår, hvis mesterskabsdrømmen skal holdes i live, og ifølge The Athletic undersøger “The Gunners” da også mulighederne for at finde en centerforward til januar.
Arsenal leder samtidig efter en kantspiller, da Bukayo Saka er løbet ind i en skade, der forventes at holde den engelske landsholdsstjerne ude i en længere periode. Der kan blive tale om en lejeaftale her, forlyder det.
På listen over spillere, som Arsenal er interesserede i, finder man RB Leipzigs Benjamin Sesko og Athletic Bilbaos Nico Williams. Ingen af de to forventes dog at være tilgængelige her i januar.
Ifølge The Athletic er Arsenal også interesserede i Wolverhampton-bomberen Matheus Cunha, der i denne sæson har scoret 10 mål i 18 Premier League-kampe. Brasilianeren, der kom til Wolverhampton fra Atlético Madrid, leverede torsdag et mål og en assist, da Wolverhampton slog Manchester United med 2-0.
The Athletic understreger dog, at det er svært at forestille sig, at Wolverhampton skulle være klar til at slippe deres store stjerne forud for et forår, der formentlig kommer til at byde på en hård kamp for at undgå nedrykning.
Hvis det til gengæld ender med en nedrykning for Wolverhampton til sommer, vil det åbne døren på vid gab for Arsenal til at hente den 25-årige Matheus Cunha.
LIVE
VM-LIVE: Haaland tangerer rekord i VM-debut
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
AVIS