Arsenal kan i aften spille sig op på andenpladsen i Premier League, men Mikel Artetas tropper halter stadig et stykke efter topholdet Liverpool, der aktuelt er ni point foran rivalerne fra det nordlige London.
Dermed skal Arsenal forsøge at løfte niveauet efter nytår, hvis mesterskabsdrømmen skal holdes i live, og ifølge The Athletic undersøger “The Gunners” da også mulighederne for at finde en centerforward til januar.
Arsenal leder samtidig efter en kantspiller, da Bukayo Saka er løbet ind i en skade, der forventes at holde den engelske landsholdsstjerne ude i en længere periode. Der kan blive tale om en lejeaftale her, forlyder det.
På listen over spillere, som Arsenal er interesserede i, finder man RB Leipzigs Benjamin Sesko og Athletic Bilbaos Nico Williams. Ingen af de to forventes dog at være tilgængelige her i januar.
Ifølge The Athletic er Arsenal også interesserede i Wolverhampton-bomberen Matheus Cunha, der i denne sæson har scoret 10 mål i 18 Premier League-kampe. Brasilianeren, der kom til Wolverhampton fra Atlético Madrid, leverede torsdag et mål og en assist, da Wolverhampton slog Manchester United med 2-0.
The Athletic understreger dog, at det er svært at forestille sig, at Wolverhampton skulle være klar til at slippe deres store stjerne forud for et forår, der formentlig kommer til at byde på en hård kamp for at undgå nedrykning.
Hvis det til gengæld ender med en nedrykning for Wolverhampton til sommer, vil det åbne døren på vid gab for Arsenal til at hente den 25-årige Matheus Cunha.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED