Ottendelsfinalerne i Carabao Cuppen blev tirsdag aften sparket i gang, og i den ene af kampene mødtes Arsenal og Leeds på Emirates.
Ovenpå en forholdsvis rolig indledning på opgøret, hvor Arsenal tog teten, begyndte kampen at åbne sig, efterhånden som første halvleg skred frem. Daniel James kom blandt andet frem til en god mulighed, og Arsenal havde et par forsøg fra distancen.
Jack Harrison havde også et farligt forsøg, som Bernd Leno måtte afværge med en stærk redning, og så fik Emile Smith Rowe en fri afslutning i Leeds-feltet få minutter før pausen.
Men den unge midtbanespiller tordnede bolden over mål, og derfor var det målløst efter de første 45 minutter.
Ti minutter inde i anden halvleg kom der imidlertid hul på målbylden, og scoringen skulle komme fra en ganske usædvanlig målscorer. Efter et hjørnespark og et par hovedstød i Leeds-feltet steg Calum Chambers nemlig til vejrs og stangede bolden over stregen.
Forsvarsspilleren var blevet indskiftet kort forinden og scorede for første gang siden 22. september 2019.
2-0 til Arsenal blev det også efter 70 minutter, og denne gang var Eddie Nketiah på pletten. Angriberen opsnappede en skidt tilbagelægning fra Liam Cooper og fik loppet bolden over Illan Meslier, der var kommet på mellemhånd.
Så var målet pludselig fuldstændig tomt, og selvom Nketiah fik et skidt træf på bolden, da han skulle trille den over stregen, endte den alligevel i målet.
Det kunne gæsterne fra Leeds ikke rejse sig fra, og Arsenal er derfor sikkert videre til kvartfinalerne, som spilles omkring 20. december.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
