Arsenal spillede sig videre uden problemer

Uden de helt store kraftanstrengelser spillede Arsenal sig tirsdag videre til kvartfinalen i Carabao Cuppen.



Ottendelsfinalerne i Carabao Cuppen blev tirsdag aften sparket i gang, og i den ene af kampene mødtes Arsenal og Leeds på Emirates.

Ovenpå en forholdsvis rolig indledning på opgøret, hvor Arsenal tog teten, begyndte kampen at åbne sig, efterhånden som første halvleg skred frem. Daniel James kom blandt andet frem til en god mulighed, og Arsenal havde et par forsøg fra distancen.

Jack Harrison havde også et farligt forsøg, som Bernd Leno måtte afværge med en stærk redning, og så fik Emile Smith Rowe en fri afslutning i Leeds-feltet få minutter før pausen.

Men den unge midtbanespiller tordnede bolden over mål, og derfor var det målløst efter de første 45 minutter.

Ti minutter inde i anden halvleg kom der imidlertid hul på målbylden, og scoringen skulle komme fra en ganske usædvanlig målscorer. Efter et hjørnespark og et par hovedstød i Leeds-feltet steg Calum Chambers nemlig til vejrs og stangede bolden over stregen.

Forsvarsspilleren var blevet indskiftet kort forinden og scorede for første gang siden 22. september 2019.

2-0 til Arsenal blev det også efter 70 minutter, og denne gang var Eddie Nketiah på pletten. Angriberen opsnappede en skidt tilbagelægning fra Liam Cooper og fik loppet bolden over Illan Meslier, der var kommet på mellemhånd.

Så var målet pludselig fuldstændig tomt, og selvom Nketiah fik et skidt træf på bolden, da han skulle trille den over stregen, endte den alligevel i målet.

Det kunne gæsterne fra Leeds ikke rejse sig fra, og Arsenal er derfor sikkert videre til kvartfinalerne, som spilles omkring 20. december.







MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Hylder FC København og Brøndby

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil