Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

Med en sikker sejr på 4-0 over Ipswich cementerede Arsenal andenpladsen. Manchester United fejlede igen.



En Ipswich-sejr søndag over Arsenal ville have givet Liverpool en mesterskabsmatchbold. Men Arne Slots Liverpool-tropper må vente mindst en runde mere med at kunne sikre mesterskabet.

Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Mikel Artetas mandskab vandt udekampen mod Ipswich med 4-0 i en ensidig affære.

Dermed har Arsenal ti point op til Liverpool. Merseyside-klubben kan øge det til 13 senere søndag. Der resterer fem spillerunder efterfølgende. Ipswich ligger til nedrykning.

For Manchester United blev det søndag til endnu en ligaskuffelse, da man hjemme tabte 0-1 til Wolverhampton.

Arsenal fortsatte de gode takter fra de to Champions League-brag mod Real Madrid. Og mod en nedrykningskandidat som Ipswich betød det klasseforskel på banen.

Gæsterne dominerede kampen fra start, og især Bukayo Saka skabte konstant problemer i hjemmeholdets venstre forsvarsside.

Det var Leandro Trossard, som med en afslutning inde i feltet, åbnede scoringen, mens endnu et Saka-gennembrud åbnede op for, at Gabriel Martinelli efter 28 minutter kunne gøre det til 2-0.

Saka var en torn i øjet på hjemmeholdet. Så stor en torn, at den rundforvirrede venstreback Leif Davis ville gå hårdt til ham kort efter 2-0-målet.

Det gjorde han så klodset, at han i en ufarlig situation stemplede Saka direkte ind på anklen og fik direkte rødt kort.

Med en mand i overtal kunne Arsenal gå på cruise control.

Sakas ankel og Mikel Merino kunne ti minutter efter pausen holde fyraften. Inde på grønsværen lykkedes det også holdkammeraterne at spare på kræfterne.

Bolden blev flyttet roligt rundt om Ipswichs spillere, der tydeligt havde mere fokus på at undgå et stort nederlag end at bestige det enorme bjerg, som det var blevet at hente point.

Midtvejs i anden halvleg faldt afgørelsen endegyldigt. Trossard fik igen for god tid i feltet og øgede til 3-0.

Indskiftede Ethan Nwaneri fik lov til at banke sidste søm i kisten kort før tid.

I Manchester kunne United ikke ride videre på bølgen fra den dramatiske Europa League-sejr over Lyon i midtugen. Hjemme på Old Trafford tabte holdet 0-1 til Wolverhampton.

Det er United ottende nederlag på hjemmebane i ligaen i denne sæson. Det har kun de fire dårligste hold i tabellen gjort værre.

Rasmus Højlund, Christian Eriksen og Patrick Dorgu startede alle inde for United. Chido Obi-Martin blev indskiftet, men ingen af danskerne satte noget stort aftryk.

Både Manchester United og Wolverhampton har nu 38 point på henholdsvis 14.- og 15.-pladsen.

På to sene mål fik Chelsea vendt 0-1 til sejr på 2-1 ude over Fulham.

/ritzau/





Overraskende transfermelding om Diant Ramaj




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Danske klubber scorer millioner på VM

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!