Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

Med en sikker sejr på 4-0 over Ipswich cementerede Arsenal andenpladsen. Manchester United fejlede igen.



En Ipswich-sejr søndag over Arsenal ville have givet Liverpool en mesterskabsmatchbold. Men Arne Slots Liverpool-tropper må vente mindst en runde mere med at kunne sikre mesterskabet.

Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Mikel Artetas mandskab vandt udekampen mod Ipswich med 4-0 i en ensidig affære.

Dermed har Arsenal ti point op til Liverpool. Merseyside-klubben kan øge det til 13 senere søndag. Der resterer fem spillerunder efterfølgende. Ipswich ligger til nedrykning.

For Manchester United blev det søndag til endnu en ligaskuffelse, da man hjemme tabte 0-1 til Wolverhampton.

Arsenal fortsatte de gode takter fra de to Champions League-brag mod Real Madrid. Og mod en nedrykningskandidat som Ipswich betød det klasseforskel på banen.

Gæsterne dominerede kampen fra start, og især Bukayo Saka skabte konstant problemer i hjemmeholdets venstre forsvarsside.

Det var Leandro Trossard, som med en afslutning inde i feltet, åbnede scoringen, mens endnu et Saka-gennembrud åbnede op for, at Gabriel Martinelli efter 28 minutter kunne gøre det til 2-0.

Saka var en torn i øjet på hjemmeholdet. Så stor en torn, at den rundforvirrede venstreback Leif Davis ville gå hårdt til ham kort efter 2-0-målet.

Det gjorde han så klodset, at han i en ufarlig situation stemplede Saka direkte ind på anklen og fik direkte rødt kort.

Med en mand i overtal kunne Arsenal gå på cruise control.

Sakas ankel og Mikel Merino kunne ti minutter efter pausen holde fyraften. Inde på grønsværen lykkedes det også holdkammeraterne at spare på kræfterne.

Bolden blev flyttet roligt rundt om Ipswichs spillere, der tydeligt havde mere fokus på at undgå et stort nederlag end at bestige det enorme bjerg, som det var blevet at hente point.

Midtvejs i anden halvleg faldt afgørelsen endegyldigt. Trossard fik igen for god tid i feltet og øgede til 3-0.

Indskiftede Ethan Nwaneri fik lov til at banke sidste søm i kisten kort før tid.

I Manchester kunne United ikke ride videre på bølgen fra den dramatiske Europa League-sejr over Lyon i midtugen. Hjemme på Old Trafford tabte holdet 0-1 til Wolverhampton.

Det er United ottende nederlag på hjemmebane i ligaen i denne sæson. Det har kun de fire dårligste hold i tabellen gjort værre.

Rasmus Højlund, Christian Eriksen og Patrick Dorgu startede alle inde for United. Chido Obi-Martin blev indskiftet, men ingen af danskerne satte noget stort aftryk.

Både Manchester United og Wolverhampton har nu 38 point på henholdsvis 14.- og 15.-pladsen.

På to sene mål fik Chelsea vendt 0-1 til sejr på 2-1 ude over Fulham.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Nu er han pludselig syg

PSG – Liverpool

Han er Superligaens ringeste målmand!

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Danmark har aldrig haft så mange før

Barcelona – Atletico

Har været uenig med Steve Cooper

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet