En Ipswich-sejr søndag over Arsenal ville have givet Liverpool en mesterskabsmatchbold. Men Arne Slots Liverpool-tropper må vente mindst en runde mere med at kunne sikre mesterskabet.
Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Mikel Artetas mandskab vandt udekampen mod Ipswich med 4-0 i en ensidig affære.
Dermed har Arsenal ti point op til Liverpool. Merseyside-klubben kan øge det til 13 senere søndag. Der resterer fem spillerunder efterfølgende. Ipswich ligger til nedrykning.
For Manchester United blev det søndag til endnu en ligaskuffelse, da man hjemme tabte 0-1 til Wolverhampton.
Arsenal fortsatte de gode takter fra de to Champions League-brag mod Real Madrid. Og mod en nedrykningskandidat som Ipswich betød det klasseforskel på banen.
Gæsterne dominerede kampen fra start, og især Bukayo Saka skabte konstant problemer i hjemmeholdets venstre forsvarsside.
Det var Leandro Trossard, som med en afslutning inde i feltet, åbnede scoringen, mens endnu et Saka-gennembrud åbnede op for, at Gabriel Martinelli efter 28 minutter kunne gøre det til 2-0.
Saka var en torn i øjet på hjemmeholdet. Så stor en torn, at den rundforvirrede venstreback Leif Davis ville gå hårdt til ham kort efter 2-0-målet.
Det gjorde han så klodset, at han i en ufarlig situation stemplede Saka direkte ind på anklen og fik direkte rødt kort.
Med en mand i overtal kunne Arsenal gå på cruise control.
Sakas ankel og Mikel Merino kunne ti minutter efter pausen holde fyraften. Inde på grønsværen lykkedes det også holdkammeraterne at spare på kræfterne.
Bolden blev flyttet roligt rundt om Ipswichs spillere, der tydeligt havde mere fokus på at undgå et stort nederlag end at bestige det enorme bjerg, som det var blevet at hente point.
Midtvejs i anden halvleg faldt afgørelsen endegyldigt. Trossard fik igen for god tid i feltet og øgede til 3-0.
Indskiftede Ethan Nwaneri fik lov til at banke sidste søm i kisten kort før tid.
I Manchester kunne United ikke ride videre på bølgen fra den dramatiske Europa League-sejr over Lyon i midtugen. Hjemme på Old Trafford tabte holdet 0-1 til Wolverhampton.
Det er United ottende nederlag på hjemmebane i ligaen i denne sæson. Det har kun de fire dårligste hold i tabellen gjort værre.
Rasmus Højlund, Christian Eriksen og Patrick Dorgu startede alle inde for United. Chido Obi-Martin blev indskiftet, men ingen af danskerne satte noget stort aftryk.
Både Manchester United og Wolverhampton har nu 38 point på henholdsvis 14.- og 15.-pladsen.
På to sene mål fik Chelsea vendt 0-1 til sejr på 2-1 ude over Fulham.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
