En Ipswich-sejr søndag over Arsenal ville have givet Liverpool en mesterskabsmatchbold. Men Arne Slots Liverpool-tropper må vente mindst en runde mere med at kunne sikre mesterskabet.
Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Mikel Artetas mandskab vandt udekampen mod Ipswich med 4-0 i en ensidig affære.
Dermed har Arsenal ti point op til Liverpool. Merseyside-klubben kan øge det til 13 senere søndag. Der resterer fem spillerunder efterfølgende. Ipswich ligger til nedrykning.
For Manchester United blev det søndag til endnu en ligaskuffelse, da man hjemme tabte 0-1 til Wolverhampton.
Arsenal fortsatte de gode takter fra de to Champions League-brag mod Real Madrid. Og mod en nedrykningskandidat som Ipswich betød det klasseforskel på banen.
Gæsterne dominerede kampen fra start, og især Bukayo Saka skabte konstant problemer i hjemmeholdets venstre forsvarsside.
Det var Leandro Trossard, som med en afslutning inde i feltet, åbnede scoringen, mens endnu et Saka-gennembrud åbnede op for, at Gabriel Martinelli efter 28 minutter kunne gøre det til 2-0.
Saka var en torn i øjet på hjemmeholdet. Så stor en torn, at den rundforvirrede venstreback Leif Davis ville gå hårdt til ham kort efter 2-0-målet.
Det gjorde han så klodset, at han i en ufarlig situation stemplede Saka direkte ind på anklen og fik direkte rødt kort.
Med en mand i overtal kunne Arsenal gå på cruise control.
Sakas ankel og Mikel Merino kunne ti minutter efter pausen holde fyraften. Inde på grønsværen lykkedes det også holdkammeraterne at spare på kræfterne.
Bolden blev flyttet roligt rundt om Ipswichs spillere, der tydeligt havde mere fokus på at undgå et stort nederlag end at bestige det enorme bjerg, som det var blevet at hente point.
Midtvejs i anden halvleg faldt afgørelsen endegyldigt. Trossard fik igen for god tid i feltet og øgede til 3-0.
Indskiftede Ethan Nwaneri fik lov til at banke sidste søm i kisten kort før tid.
I Manchester kunne United ikke ride videre på bølgen fra den dramatiske Europa League-sejr over Lyon i midtugen. Hjemme på Old Trafford tabte holdet 0-1 til Wolverhampton.
Det er United ottende nederlag på hjemmebane i ligaen i denne sæson. Det har kun de fire dårligste hold i tabellen gjort værre.
Rasmus Højlund, Christian Eriksen og Patrick Dorgu startede alle inde for United. Chido Obi-Martin blev indskiftet, men ingen af danskerne satte noget stort aftryk.
Både Manchester United og Wolverhampton har nu 38 point på henholdsvis 14.- og 15.-pladsen.
På to sene mål fik Chelsea vendt 0-1 til sejr på 2-1 ude over Fulham.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Han er VM’s bedste spiller
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
