Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

Med en sikker sejr på 4-0 over Ipswich cementerede Arsenal andenpladsen. Manchester United fejlede igen.



En Ipswich-sejr søndag over Arsenal ville have givet Liverpool en mesterskabsmatchbold. Men Arne Slots Liverpool-tropper må vente mindst en runde mere med at kunne sikre mesterskabet.

Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Mikel Artetas mandskab vandt udekampen mod Ipswich med 4-0 i en ensidig affære.

Dermed har Arsenal ti point op til Liverpool. Merseyside-klubben kan øge det til 13 senere søndag. Der resterer fem spillerunder efterfølgende. Ipswich ligger til nedrykning.

For Manchester United blev det søndag til endnu en ligaskuffelse, da man hjemme tabte 0-1 til Wolverhampton.

Arsenal fortsatte de gode takter fra de to Champions League-brag mod Real Madrid. Og mod en nedrykningskandidat som Ipswich betød det klasseforskel på banen.

Gæsterne dominerede kampen fra start, og især Bukayo Saka skabte konstant problemer i hjemmeholdets venstre forsvarsside.

Det var Leandro Trossard, som med en afslutning inde i feltet, åbnede scoringen, mens endnu et Saka-gennembrud åbnede op for, at Gabriel Martinelli efter 28 minutter kunne gøre det til 2-0.

Saka var en torn i øjet på hjemmeholdet. Så stor en torn, at den rundforvirrede venstreback Leif Davis ville gå hårdt til ham kort efter 2-0-målet.

Det gjorde han så klodset, at han i en ufarlig situation stemplede Saka direkte ind på anklen og fik direkte rødt kort.

Med en mand i overtal kunne Arsenal gå på cruise control.

Sakas ankel og Mikel Merino kunne ti minutter efter pausen holde fyraften. Inde på grønsværen lykkedes det også holdkammeraterne at spare på kræfterne.

Bolden blev flyttet roligt rundt om Ipswichs spillere, der tydeligt havde mere fokus på at undgå et stort nederlag end at bestige det enorme bjerg, som det var blevet at hente point.

Midtvejs i anden halvleg faldt afgørelsen endegyldigt. Trossard fik igen for god tid i feltet og øgede til 3-0.

Indskiftede Ethan Nwaneri fik lov til at banke sidste søm i kisten kort før tid.

I Manchester kunne United ikke ride videre på bølgen fra den dramatiske Europa League-sejr over Lyon i midtugen. Hjemme på Old Trafford tabte holdet 0-1 til Wolverhampton.

Det er United ottende nederlag på hjemmebane i ligaen i denne sæson. Det har kun de fire dårligste hold i tabellen gjort værre.

Rasmus Højlund, Christian Eriksen og Patrick Dorgu startede alle inde for United. Chido Obi-Martin blev indskiftet, men ingen af danskerne satte noget stort aftryk.

Både Manchester United og Wolverhampton har nu 38 point på henholdsvis 14.- og 15.-pladsen.

På to sene mål fik Chelsea vendt 0-1 til sejr på 2-1 ude over Fulham.

/ritzau/





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tjekkiet – Danmark

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

FC København vil bruge mere data i transfers

Dybt bekymret over VM i USA

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Thomsen jubler over direktør-job

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Skal han med Bo Svensson til FC København?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

FC København afviser konspirationsteori

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Spår flere træner-ændringer i FC København

Vild stime før Danmark-brag

Han er også færdig i FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Varme rygter: Han har været i FC København

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’