Arsenal udsætter guldfesten for Liverpool

Med en sikker sejr på 4-0 over Ipswich cementerede Arsenal andenpladsen. Manchester United fejlede igen.



En Ipswich-sejr søndag over Arsenal ville have givet Liverpool en mesterskabsmatchbold. Men Arne Slots Liverpool-tropper må vente mindst en runde mere med at kunne sikre mesterskabet.

Der var aldrig tvivl om udfaldet, da Mikel Artetas mandskab vandt udekampen mod Ipswich med 4-0 i en ensidig affære.

Dermed har Arsenal ti point op til Liverpool. Merseyside-klubben kan øge det til 13 senere søndag. Der resterer fem spillerunder efterfølgende. Ipswich ligger til nedrykning.

For Manchester United blev det søndag til endnu en ligaskuffelse, da man hjemme tabte 0-1 til Wolverhampton.

Arsenal fortsatte de gode takter fra de to Champions League-brag mod Real Madrid. Og mod en nedrykningskandidat som Ipswich betød det klasseforskel på banen.

Gæsterne dominerede kampen fra start, og især Bukayo Saka skabte konstant problemer i hjemmeholdets venstre forsvarsside.

Det var Leandro Trossard, som med en afslutning inde i feltet, åbnede scoringen, mens endnu et Saka-gennembrud åbnede op for, at Gabriel Martinelli efter 28 minutter kunne gøre det til 2-0.

Saka var en torn i øjet på hjemmeholdet. Så stor en torn, at den rundforvirrede venstreback Leif Davis ville gå hårdt til ham kort efter 2-0-målet.

Det gjorde han så klodset, at han i en ufarlig situation stemplede Saka direkte ind på anklen og fik direkte rødt kort.

Med en mand i overtal kunne Arsenal gå på cruise control.

Sakas ankel og Mikel Merino kunne ti minutter efter pausen holde fyraften. Inde på grønsværen lykkedes det også holdkammeraterne at spare på kræfterne.

Bolden blev flyttet roligt rundt om Ipswichs spillere, der tydeligt havde mere fokus på at undgå et stort nederlag end at bestige det enorme bjerg, som det var blevet at hente point.

Midtvejs i anden halvleg faldt afgørelsen endegyldigt. Trossard fik igen for god tid i feltet og øgede til 3-0.

Indskiftede Ethan Nwaneri fik lov til at banke sidste søm i kisten kort før tid.

I Manchester kunne United ikke ride videre på bølgen fra den dramatiske Europa League-sejr over Lyon i midtugen. Hjemme på Old Trafford tabte holdet 0-1 til Wolverhampton.

Det er United ottende nederlag på hjemmebane i ligaen i denne sæson. Det har kun de fire dårligste hold i tabellen gjort værre.

Rasmus Højlund, Christian Eriksen og Patrick Dorgu startede alle inde for United. Chido Obi-Martin blev indskiftet, men ingen af danskerne satte noget stort aftryk.

Både Manchester United og Wolverhampton har nu 38 point på henholdsvis 14.- og 15.-pladsen.

På to sene mål fik Chelsea vendt 0-1 til sejr på 2-1 ude over Fulham.

/ritzau/







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Forhandler om Albert Grønbæk

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Crystal Palace vinder Conference League

Derfor kommer han IKKE til FC København



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Messi-statue fjernes

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

De kan være færdige i Brøndby

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Dansk profil overrasker: Han er så god

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup