Liverpool må vente lidt med at fejre det engelske mesterskab.
Chancen var der ellers onsdag, men Arsenal, der er nærmeste konkurrent, spillede på hjemmebane 2-2 med midterholdet Crystal Palace og beholder dermed med mindst mulige margin en papirtynd mesterskabschance.
Den polske stopper Jakub Kiwior og den belgiske forward Leandro Trossard scorede Arsenals mål, der omkransede en smuk udligning af Eberechi Eze, inden indskiftede Jean-Philippe Mateta i slutfasen skabte panik på Emirates.
Resultatet betyder, at Arsenal reducerede afstanden til Liverpool til 12 point i Premier League-tabellen med kun fire kampe tilbage på London-holdets program.
Liverpool har fem kampe tilbage, og næste chance for at hjemføre titlen er i søndagens hjemmekamp mod Tottenham, hvor en uafgjort altså vil være nok til matematisk at sikre Arne Slot et mesterskab i sin debutsæson i England.
Onsdagens opgør var langtfra problemfrit for Arsenal, der om seks dage spiller den første af to semifinaler i Champions League mod det franske mesterhold Paris Saint-Germain.
Selv om Crystal Palace hvilede flere profiler på bænken fra start, ydede holdet glimrende modstand.
Arsenal dominerede godt nok spillet på bolden, men London-rivalen skabte til gengæld en hel del chancer.
Det var dog op ad bakke allerede efter to minutter, da Kiwior fra omkring straffesparkspletten på fremragende vis headede et frispark fra den norske kreatør Martin Ødegaard i nettet.
Palace og den tidligere Arsenal-angriber Eddie Nketiah skabte masser af ravage i den modsatte ende, og efter en lille halv time stod det 1-1.
Igen kom målet efter en dødbold indøvet på træningsbanen. Adam Wharton servede bolden ind på kanten af feltet, hvor Eze flugtede den ned i jorden, hvorfra den sprang videre ind bag David Raya via stolpen.
Det var Palaces 16. mål efter en dødbold i ligaen i denne sæson, og det matcher faktisk meget dødboldhyldede Arsenal.
Kampens tredje og sidste scoring faldt kort før pausen, hvor Trossard modtog bolden i feltet og efter et par fikse træk foran flere forsvarsspillere klappede den i nettet med venstrebenet.
Anden halvleg var en jævnbyrdig affære rent chancemæssigt, men målene lod vente på sig og kom først efter en kæmpe fejl af den ellers normalt meget driftsikre stopper William Saliba.
Efter 82 minutter koksede franskmand i det med bolden, og det straffede landsmanden Mateta prompte ved at løfte bolden over Raya og udlignede til 2-2 via underkanten af overliggeren.
Saliba gjorde lidt af skaden god igen med en stærk blokering, da Palace i slutminutterne truede med at sende mesterskabet til Liverpool.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Her er Danmarks Nations League-pulje!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Liverpool tager smal sejr
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER