Andreas Christensens dage i Chelsea kan meget vel være talte, og ifølge den spanske avis Sport ventes danskerens beslutning om fremtiden at være lige på trapperne.
Ifølge Sport er forhandlingerne mellem Andreas Christensen og FC Barcelona således ‘fremskredne’, og avisen peger på, at en aftale meget vel kan komme på plads i slutningen af januar.
– Barça har været meget opmærksomme på markedet for gratis spillere, og Chelsea-midterforsvareren Andreas Christensen er en af de prioriteter, som klubbens sportslige ledelse har arbejdet på i de seneste måneder, skriver Sport således.
– Klubben er allerede i meget fremskredne forhandlinger om at hente ham fra juni af, men det er nødvendigt at få kontrakten på plads i løbet af januar, så man bevarer kontrollen over spilleren. Christensen er en spiller, der nyder stor beundring i den sportslige ledelse, trænerstaben synes godt om ham, og der forventes praktisk talt at opstå enighed om alt, pånær den endelige beslutning fra Barça, i løbet af de næste dage.
Ifølge Sport har forhandlingerne mellem FC Barcelona og Andreas Christensen været i gang i længere tid.
– Der er blevet bevaret en god relation til danskerens lejr, og i sommer begyndte man at arbejde på planen om at lukke transferen i løbet af januar. Danskeren ønsker ikke at vente med at tage en beslutning om sin fremtid til efter denne dato, da han har mange tilbud på hånden. Hans idé har dog hele tiden været at spille for Barça.
Ifølge Sport har FC Barcelona valgt at gå efter Andreas Christensen i stedet for Matthijs de Ligt, idet danskeren er gratis, hvilket kan frigive midler til at hente en topangriber.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
