Avis: Brentford frygter kaos og uroligheder

Der forventes at opstå uroligheder ved Brentfords sidste hjemmekamp, hvor Leeds United kommer på besøg.



På søndag afvikles sæsonens sidste Premier League-kampe, og der er lagt op til en dramatisk afslutning, når Brentford tager imod Leeds United. 

Den kamp kan blive særligt afgørende for sidstnævnte, der potentielt skal bruge en sejr for at overleve i Premier League, og blandt andet af den grund frygter Brentford, at der er voldsomme optøjer og en baneinvasion i vente – uanset kampens udfald.

Det skriver Daily Mail.

Brentford har forberedt sig på, at der kan opstå uroligheder, ved blandt andet at øge mængden af politi og vagter på stadion.

Således vil der være hele 800 politibetjente til stede, hvilket er en markant stigning i forhold til de 100, der normalt er på stadion. Og så vil antallet af vagter også stige fra 100 til 150.

Derudover er der også ændret for, hvem der kan købe billetter til de tribuner, som tilhører hjemmeholdet Brentford.

Det er ikke kun Leeds Uniteds usikre skæbne, der puster til frygten om uroligheder. Der har også været flere baneinvasioner på det seneste i England, ligesom der er ondt blod mellem Brentford og Leeds. Sidst de to hold mødtes blev to Brentford-spillere eksempelvis ramt af kasteskyts fra tilskuerpladserne.

Leeds United er aktuelt et point over Burnley, der er lige under nedrykningsstregen, men har også spillet en kamp mere. Derfor kan Burnley overhale Leeds med en sejr eller et uafgjort resultat mod Aston Villa torsdag aften, og så vil Leeds ikke have deres skæbne i egne hænder mod Brentford.






Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

Dansker scorer mod Barcelona

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Midtjylland – AC Horsens

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Eriksen spottet – nu er der nyt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent