Avis: Brentford frygter kaos og uroligheder

Der forventes at opstå uroligheder ved Brentfords sidste hjemmekamp, hvor Leeds United kommer på besøg.



På søndag afvikles sæsonens sidste Premier League-kampe, og der er lagt op til en dramatisk afslutning, når Brentford tager imod Leeds United. 

Den kamp kan blive særligt afgørende for sidstnævnte, der potentielt skal bruge en sejr for at overleve i Premier League, og blandt andet af den grund frygter Brentford, at der er voldsomme optøjer og en baneinvasion i vente – uanset kampens udfald.

Det skriver Daily Mail.

Brentford har forberedt sig på, at der kan opstå uroligheder, ved blandt andet at øge mængden af politi og vagter på stadion.

Således vil der være hele 800 politibetjente til stede, hvilket er en markant stigning i forhold til de 100, der normalt er på stadion. Og så vil antallet af vagter også stige fra 100 til 150.

Derudover er der også ændret for, hvem der kan købe billetter til de tribuner, som tilhører hjemmeholdet Brentford.

Det er ikke kun Leeds Uniteds usikre skæbne, der puster til frygten om uroligheder. Der har også været flere baneinvasioner på det seneste i England, ligesom der er ondt blod mellem Brentford og Leeds. Sidst de to hold mødtes blev to Brentford-spillere eksempelvis ramt af kasteskyts fra tilskuerpladserne.

Leeds United er aktuelt et point over Burnley, der er lige under nedrykningsstregen, men har også spillet en kamp mere. Derfor kan Burnley overhale Leeds med en sejr eller et uafgjort resultat mod Aston Villa torsdag aften, og så vil Leeds ikke have deres skæbne i egne hænder mod Brentford.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk sensation: Der er interesse for ham

10. gang i træk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt