På søndag afvikles sæsonens sidste Premier League-kampe, og der er lagt op til en dramatisk afslutning, når Brentford tager imod Leeds United.
Den kamp kan blive særligt afgørende for sidstnævnte, der potentielt skal bruge en sejr for at overleve i Premier League, og blandt andet af den grund frygter Brentford, at der er voldsomme optøjer og en baneinvasion i vente – uanset kampens udfald.
Det skriver Daily Mail.
Brentford har forberedt sig på, at der kan opstå uroligheder, ved blandt andet at øge mængden af politi og vagter på stadion.
Således vil der være hele 800 politibetjente til stede, hvilket er en markant stigning i forhold til de 100, der normalt er på stadion. Og så vil antallet af vagter også stige fra 100 til 150.
Derudover er der også ændret for, hvem der kan købe billetter til de tribuner, som tilhører hjemmeholdet Brentford.
Det er ikke kun Leeds Uniteds usikre skæbne, der puster til frygten om uroligheder. Der har også været flere baneinvasioner på det seneste i England, ligesom der er ondt blod mellem Brentford og Leeds. Sidst de to hold mødtes blev to Brentford-spillere eksempelvis ramt af kasteskyts fra tilskuerpladserne.
Leeds United er aktuelt et point over Burnley, der er lige under nedrykningsstregen, men har også spillet en kamp mere. Derfor kan Burnley overhale Leeds med en sejr eller et uafgjort resultat mod Aston Villa torsdag aften, og så vil Leeds ikke have deres skæbne i egne hænder mod Brentford.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
