Avis: Brentford frygter kaos og uroligheder

Der forventes at opstå uroligheder ved Brentfords sidste hjemmekamp, hvor Leeds United kommer på besøg.



På søndag afvikles sæsonens sidste Premier League-kampe, og der er lagt op til en dramatisk afslutning, når Brentford tager imod Leeds United. 

Den kamp kan blive særligt afgørende for sidstnævnte, der potentielt skal bruge en sejr for at overleve i Premier League, og blandt andet af den grund frygter Brentford, at der er voldsomme optøjer og en baneinvasion i vente – uanset kampens udfald.

Det skriver Daily Mail.

Brentford har forberedt sig på, at der kan opstå uroligheder, ved blandt andet at øge mængden af politi og vagter på stadion.

Således vil der være hele 800 politibetjente til stede, hvilket er en markant stigning i forhold til de 100, der normalt er på stadion. Og så vil antallet af vagter også stige fra 100 til 150.

Derudover er der også ændret for, hvem der kan købe billetter til de tribuner, som tilhører hjemmeholdet Brentford.

Det er ikke kun Leeds Uniteds usikre skæbne, der puster til frygten om uroligheder. Der har også været flere baneinvasioner på det seneste i England, ligesom der er ondt blod mellem Brentford og Leeds. Sidst de to hold mødtes blev to Brentford-spillere eksempelvis ramt af kasteskyts fra tilskuerpladserne.

Leeds United er aktuelt et point over Burnley, der er lige under nedrykningsstregen, men har også spillet en kamp mere. Derfor kan Burnley overhale Leeds med en sejr eller et uafgjort resultat mod Aston Villa torsdag aften, og så vil Leeds ikke have deres skæbne i egne hænder mod Brentford.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Interessant melding om VM-profil