Avis: Chelsea henter dansk direktør i AC Milan

Casper Stylsvig kvitter et job som kommerciel direktør i AC Milan for at tage til Chelsea. Danskeren har arbejdet i flere af verdens allerstørste fodboldklubber.



FC Barcelona, Manchester United og AC Milan. 

Det er bare nogle af de adresser, hvor Casper Stylsvig har bevæget sig rundt på direktionsgangene, og nu kan den for mange ret ukendte dansker skrive endnu en storklub på sit imponerende CV.

Flere italienske medier skriver, at Casper Stylsvig, der siden 2019 har været kommerciel direktør i AC Milan, forlader Milano for at tage til London, hvor han er blevet ansat af Chelsea – formentlig som kommerciel direktør, men den nøjagtige jobtitel fremgår ikke. 

I 2006 blev Casper Stylsvig, som er født i 1972, ansat af selveste FC Barcelona, hvor han fik ansvaret for klubbens kommercielle indsats i Kina, Mellemøsten og Afrika. To år senere gik turen videre til Manchester United, hvor han nåede at være Sponsorship Manager og global sponsordirektør, inden han efter otte år på Old Trafford rykkede videre til Fulham FC.

Siden 2019 har han haft sin daglige gang i AC Milan, men nu er det altså Chelsea, der får glæde af Stylsvigs evner i den kommercielle afdeling.

– Når jeg kigger på mit CV og på de klubber, jeg har været i, så kunne det godt have steget mig til hovedet. Men jeg håber og mener selv, at det ikke er sket. Det er jo ikke sådan, at jeg sidder og blærer mig med de oplevelser, jeg har haft igennem årene, for især i Danmark er jeg meget bevidst om, at man ikke kommer og tror, man er noget. Det ligger dybt i en dansker, udtalte Casper Stylsvig i et interview med DR i 2021.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Casper Stylsvig til det nye job i Chelsea, men det har ikke været muligt. 

Premier League er sparket i gang – og vil du sikre dig billet til en af de mange kampe, så få styr på din fodboldrejse hos Visitfootball. Her finde du den bedste pris på din næste fodboldrejse. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk stjerne i milliontransfer

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Rødt kort er svært at vurdere’