Avis: Chelsea henter dansk direktør i AC Milan

Casper Stylsvig kvitter et job som kommerciel direktør i AC Milan for at tage til Chelsea. Danskeren har arbejdet i flere af verdens allerstørste fodboldklubber.



FC Barcelona, Manchester United og AC Milan. 

Det er bare nogle af de adresser, hvor Casper Stylsvig har bevæget sig rundt på direktionsgangene, og nu kan den for mange ret ukendte dansker skrive endnu en storklub på sit imponerende CV.

Flere italienske medier skriver, at Casper Stylsvig, der siden 2019 har været kommerciel direktør i AC Milan, forlader Milano for at tage til London, hvor han er blevet ansat af Chelsea – formentlig som kommerciel direktør, men den nøjagtige jobtitel fremgår ikke. 

I 2006 blev Casper Stylsvig, som er født i 1972, ansat af selveste FC Barcelona, hvor han fik ansvaret for klubbens kommercielle indsats i Kina, Mellemøsten og Afrika. To år senere gik turen videre til Manchester United, hvor han nåede at være Sponsorship Manager og global sponsordirektør, inden han efter otte år på Old Trafford rykkede videre til Fulham FC.

Siden 2019 har han haft sin daglige gang i AC Milan, men nu er det altså Chelsea, der får glæde af Stylsvigs evner i den kommercielle afdeling.

– Når jeg kigger på mit CV og på de klubber, jeg har været i, så kunne det godt have steget mig til hovedet. Men jeg håber og mener selv, at det ikke er sket. Det er jo ikke sådan, at jeg sidder og blærer mig med de oplevelser, jeg har haft igennem årene, for især i Danmark er jeg meget bevidst om, at man ikke kommer og tror, man er noget. Det ligger dybt i en dansker, udtalte Casper Stylsvig i et interview med DR i 2021.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Casper Stylsvig til det nye job i Chelsea, men det har ikke været muligt. 

Premier League er sparket i gang – og vil du sikre dig billet til en af de mange kampe, så få styr på din fodboldrejse hos Visitfootball. Her finde du den bedste pris på din næste fodboldrejse. 





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Arsenal vinder Premier League

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Thomas Delaney teaser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Lyon forhandler med dansk profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vil hente FC Midtjylland-profil

AGF jagter hollandsk talent