Chelseas offensiv kan se markant anderledes ud til næste sæson.
Ifølge Daily Mail vil Thomas Tuchel og kompagni således hente både den brasilianske kantspiller Raphinha fra Leeds United samt den engelske landsholdsspiller Raheem Sterling fra Manchester City.
En handel er angiveligt tættest på med Raphinha. Brasilianeren har også været rygtet til FC Barcelona og Arsenal, men tirsdag kunne flere medier skrive, at der er fremskredne forhandlinger mellem Chelsea og Raphinha, efter at Leeds har accepteret et bud på godt 475 millioner kroner.
Og hvis Chelseas plan bliver til virkelighed, får den 25-årige kantspiller følgeskab af en anden offensivspiller i form af Raheem Sterling.
Chelsea har længe været meldt interesserede i Manchester City-stjernen, og ifølge Daily Mail fortsætter forhandlingerne mellem de to topklubber om en potentiel handel – ligeledes til 475 millioner kroner. Dermed kan de to spillere ende med at koste Chelsea i alt 950 millioner kroner.
Raphinha leverede i sidste sæson 11 mål i Premier League for Leeds, mens Sterling diskede op med 13 fuldtræffere for Manchester City.
Det er desuden ikke de eneste transfers, der kan ske i Chelsea. Romelu Lukaku meldes på vej væk efter bare et år i klubben, ligesom der er rygter om, at London-klubben vil hente minimum en forsvarsspiller.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til FC København
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE