Chelseas offensiv kan se markant anderledes ud til næste sæson.
Ifølge Daily Mail vil Thomas Tuchel og kompagni således hente både den brasilianske kantspiller Raphinha fra Leeds United samt den engelske landsholdsspiller Raheem Sterling fra Manchester City.
En handel er angiveligt tættest på med Raphinha. Brasilianeren har også været rygtet til FC Barcelona og Arsenal, men tirsdag kunne flere medier skrive, at der er fremskredne forhandlinger mellem Chelsea og Raphinha, efter at Leeds har accepteret et bud på godt 475 millioner kroner.
Og hvis Chelseas plan bliver til virkelighed, får den 25-årige kantspiller følgeskab af en anden offensivspiller i form af Raheem Sterling.
Chelsea har længe været meldt interesserede i Manchester City-stjernen, og ifølge Daily Mail fortsætter forhandlingerne mellem de to topklubber om en potentiel handel – ligeledes til 475 millioner kroner. Dermed kan de to spillere ende med at koste Chelsea i alt 950 millioner kroner.
Raphinha leverede i sidste sæson 11 mål i Premier League for Leeds, mens Sterling diskede op med 13 fuldtræffere for Manchester City.
Det er desuden ikke de eneste transfers, der kan ske i Chelsea. Romelu Lukaku meldes på vej væk efter bare et år i klubben, ligesom der er rygter om, at London-klubben vil hente minimum en forsvarsspiller.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADETS DOM