Chelseas offensiv kan se markant anderledes ud til næste sæson.
Ifølge Daily Mail vil Thomas Tuchel og kompagni således hente både den brasilianske kantspiller Raphinha fra Leeds United samt den engelske landsholdsspiller Raheem Sterling fra Manchester City.
En handel er angiveligt tættest på med Raphinha. Brasilianeren har også været rygtet til FC Barcelona og Arsenal, men tirsdag kunne flere medier skrive, at der er fremskredne forhandlinger mellem Chelsea og Raphinha, efter at Leeds har accepteret et bud på godt 475 millioner kroner.
Og hvis Chelseas plan bliver til virkelighed, får den 25-årige kantspiller følgeskab af en anden offensivspiller i form af Raheem Sterling.
Chelsea har længe været meldt interesserede i Manchester City-stjernen, og ifølge Daily Mail fortsætter forhandlingerne mellem de to topklubber om en potentiel handel – ligeledes til 475 millioner kroner. Dermed kan de to spillere ende med at koste Chelsea i alt 950 millioner kroner.
Raphinha leverede i sidste sæson 11 mål i Premier League for Leeds, mens Sterling diskede op med 13 fuldtræffere for Manchester City.
Det er desuden ikke de eneste transfers, der kan ske i Chelsea. Romelu Lukaku meldes på vej væk efter bare et år i klubben, ligesom der er rygter om, at London-klubben vil hente minimum en forsvarsspiller.
Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A
LIVE
VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
NYHEDER
Elias Jelert færdig
Deadline overskredet: FC København melder ud
OPTAKT
Frankrig – Senegal
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Argentina – Algeriet
HELT VILDT