Medie: Christian Eriksen er enig med Man Utd

Christian Eriksen er nået til enighed med Manchester United om en tre-årig aftale, skriver pålidelige The Athletic.



Christian Eriksen er nået til enighed med Manchester United en en aftale. Det skriver det normalt meget troværdige engelske medie The Athletic.

Dermed tyder alt på, at den danske superstjerne skifter på en fri transfer til én af verdens største klubber og skal være med til genrejsningen af "De Røde Djævle" under ledelse af Erik ten Hag. 

30-årige Christian Eriksen får ifølge The Athletic en tre-årig aftale i Manchester United. De to parter skal mundligt være blevet enige, og nu skal aftalen nedfældes på papir.

Derudover skal Christian Eriksen gennemgå det obligatoriske lægetjek, før han officielt kan kalde sig Manchester United-spiller. Den danske stjernespiller vil naturligvis blive tjekket grundigt efter sit kollaps for godt et år siden.

Christian Eriksen gjorde comeback på fodboldbanen tilbage i februar for Brentford FC, og siden har han spillet en lang række kampe uden problemer – også for det danske landshold.

Nu ser det ud til, at Christian Eriksen skal spille hovedparten af sine kampe på Old Trafford. 

Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen kalder det "et kongevalg" af Christian Eriksen at tage til Manchester United – læs hans analyse her.

Har du planer om en fodboldtur til nogle af Europas store ligaer? Så tjek portalen Visit Footbal, hvor du kan sammenligne tilbud og priser for ture til Premier League, Bundesligaen, La Liga og Serie A





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Iran og New Zealand deler

Uruguay slider sig til uafgjort 

Belgien og Egypten deler

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Østrig – Jordan

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Frankrig – Senegal

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Jeg er dum

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’