Avis: Dansk målmand kan være på vej mod skifte

Den danske målvogter kan være på vej mod nye græsgange.



Daniel Iversen har stået en flot sæson for Leicester, men efter sommerferien kan han komme til at vogte buret i en anden engelsk klub. 

Danskeren har tidligere været sat i forbindelse med et skifte til Sunderland AFC, og Leicesters nylige nedrykning til den andenbedste række kan skubbe den 25-årige dansker tættere på et skifte til det nordengelske. 

Det er meldingen fra det lokale dagblad Sunderland Echo.

Iversens klub har ifølge avisen tidligere afvist at sælge ham, men keeperen kan nu blive offer for sparekniven, da Leicester skal strømline budgettet til en sæson i The Championship. 

Den danske målvogter vil dog med al sandsynlighed rykke ned i målmandshierarkiet, skulle han blive solgt til "The Black Cats". 

Iversen har i de sidste mange måneder været førstevalget under Leicester midlertidige træner Dean Smith, men i Sunderland bliver det svært at vippe den unge skotske keeper Anthony Patterson af pinden. 

Det er svært at se Daniel Iversen tage til takke med en reserverolle, men Leicester er bare et sted, hvor de er nødt til at skulle rydde op i truppen. Derfor er flere af klubbens øvrige danskere også til overvejelse.

Alt peger i retning af, at Jannik Vestergaard forlader klubben ved kontraktudløb til sommer, da han har haft et forfærdeligt ophold i klubben og mest af alt har lignet dødvægt. 

Victor Kristiansen er netop ankommet til "The Foxes" i januar for et stort millionbeløb, og det er derfor usandsynligt, at den unge dansker bliver solgt på nuværende tidspunkt. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Spanien har et ekstra øje på Messi