Avis: Dansk målmand kan være på vej mod skifte

Den danske målvogter kan være på vej mod nye græsgange.



Daniel Iversen har stået en flot sæson for Leicester, men efter sommerferien kan han komme til at vogte buret i en anden engelsk klub. 

Danskeren har tidligere været sat i forbindelse med et skifte til Sunderland AFC, og Leicesters nylige nedrykning til den andenbedste række kan skubbe den 25-årige dansker tættere på et skifte til det nordengelske. 

Det er meldingen fra det lokale dagblad Sunderland Echo.

Iversens klub har ifølge avisen tidligere afvist at sælge ham, men keeperen kan nu blive offer for sparekniven, da Leicester skal strømline budgettet til en sæson i The Championship. 

Den danske målvogter vil dog med al sandsynlighed rykke ned i målmandshierarkiet, skulle han blive solgt til "The Black Cats". 

Iversen har i de sidste mange måneder været førstevalget under Leicester midlertidige træner Dean Smith, men i Sunderland bliver det svært at vippe den unge skotske keeper Anthony Patterson af pinden. 

Det er svært at se Daniel Iversen tage til takke med en reserverolle, men Leicester er bare et sted, hvor de er nødt til at skulle rydde op i truppen. Derfor er flere af klubbens øvrige danskere også til overvejelse.

Alt peger i retning af, at Jannik Vestergaard forlader klubben ved kontraktudløb til sommer, da han har haft et forfærdeligt ophold i klubben og mest af alt har lignet dødvægt. 

Victor Kristiansen er netop ankommet til "The Foxes" i januar for et stort millionbeløb, og det er derfor usandsynligt, at den unge dansker bliver solgt på nuværende tidspunkt. 






Arsenal-dansker vender hjem




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Iran får grønt lys til VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Monsterbud på vej

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Medier sender ham hjem til AGF

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Benhård kritik af Danmark

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Barcelona-stjerne får stor hæder