Daniel Iversen har stået en flot sæson for Leicester, men efter sommerferien kan han komme til at vogte buret i en anden engelsk klub.
Danskeren har tidligere været sat i forbindelse med et skifte til Sunderland AFC, og Leicesters nylige nedrykning til den andenbedste række kan skubbe den 25-årige dansker tættere på et skifte til det nordengelske.
Det er meldingen fra det lokale dagblad Sunderland Echo.
Iversens klub har ifølge avisen tidligere afvist at sælge ham, men keeperen kan nu blive offer for sparekniven, da Leicester skal strømline budgettet til en sæson i The Championship.
Den danske målvogter vil dog med al sandsynlighed rykke ned i målmandshierarkiet, skulle han blive solgt til "The Black Cats".
Iversen har i de sidste mange måneder været førstevalget under Leicester midlertidige træner Dean Smith, men i Sunderland bliver det svært at vippe den unge skotske keeper Anthony Patterson af pinden.
Det er svært at se Daniel Iversen tage til takke med en reserverolle, men Leicester er bare et sted, hvor de er nødt til at skulle rydde op i truppen. Derfor er flere af klubbens øvrige danskere også til overvejelse.
Alt peger i retning af, at Jannik Vestergaard forlader klubben ved kontraktudløb til sommer, da han har haft et forfærdeligt ophold i klubben og mest af alt har lignet dødvægt.
Victor Kristiansen er netop ankommet til "The Foxes" i januar for et stort millionbeløb, og det er derfor usandsynligt, at den unge dansker bliver solgt på nuværende tidspunkt.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE