Daniel Iversen har stået en flot sæson for Leicester, men efter sommerferien kan han komme til at vogte buret i en anden engelsk klub.
Danskeren har tidligere været sat i forbindelse med et skifte til Sunderland AFC, og Leicesters nylige nedrykning til den andenbedste række kan skubbe den 25-årige dansker tættere på et skifte til det nordengelske.
Det er meldingen fra det lokale dagblad Sunderland Echo.
Iversens klub har ifølge avisen tidligere afvist at sælge ham, men keeperen kan nu blive offer for sparekniven, da Leicester skal strømline budgettet til en sæson i The Championship.
Den danske målvogter vil dog med al sandsynlighed rykke ned i målmandshierarkiet, skulle han blive solgt til "The Black Cats".
Iversen har i de sidste mange måneder været førstevalget under Leicester midlertidige træner Dean Smith, men i Sunderland bliver det svært at vippe den unge skotske keeper Anthony Patterson af pinden.
Det er svært at se Daniel Iversen tage til takke med en reserverolle, men Leicester er bare et sted, hvor de er nødt til at skulle rydde op i truppen. Derfor er flere af klubbens øvrige danskere også til overvejelse.
Alt peger i retning af, at Jannik Vestergaard forlader klubben ved kontraktudløb til sommer, da han har haft et forfærdeligt ophold i klubben og mest af alt har lignet dødvægt.
Victor Kristiansen er netop ankommet til "The Foxes" i januar for et stort millionbeløb, og det er derfor usandsynligt, at den unge dansker bliver solgt på nuværende tidspunkt.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE