De har allerede brugt 100 millioner kroner på at hente højre back Kieran Trippier i Atletico Madrid, og man har også haft over 200 millioner kroner oppe af lommen for at få fingrene i angriber Chris Wood fra Burnley.
Og nu lyder det, at stenrige Newcastle United er tæt på et nyt millionkøb, og at det er et køb, der er større end de to foregående.
The Magpies har desperat brug for forstærkninger, da klubben ligger i bunden af Premier League og blot har vundet én gang i denne sæson. Meget tyder på, at holdet rykker ud af Premier League, men flere forstærkninger kan måske være med til at vende skuden.
Og nu er det tid til at forstærke det centrale forsvar. Newcastle har lukket næstflest mål ind i denne sæson – over to mål pr. kamp, så det er i det centrale forsvar, at den saudisk-ejede klub vil forstærke sig.
Daily Mail skriver, at Newcastle United er meget tæt på at kunne forstærke sig med centerback Diego Carlos fra Sevilla. Den brasilianske stopper, 28 år, ventes at koste omkring 270 millioner kroner.
Stopperen er regnet som en af de bedste spillere i La Liga, og han har en fortid i blandt andet Nantes.
Hvis der senere i ugen er hvid røg, og man kan præsentere Diego Carlos, er det næppe den sidste handel, Newcastle foretager sig, da The Magpies leder efter flere forstærkninger til en svær nedrykningskamp.
Bare 12 point har NUFC fået i 20 kampe, så de sidste 18 skal kaste meget af sig, hvis Eddie Howes tropper skal overleve.
LIVE
LIVE: Rasmus Kristensen skaber ‘højlydt jubel’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
