Avis: Han bliver Newcastles næste kæmpe millionkøb

Newcastle Uniteds næste store millionkøb skal være lige på trapperne.



De har allerede brugt 100 millioner kroner på at hente højre back Kieran Trippier i Atletico Madrid, og man har også haft over 200 millioner kroner oppe af lommen for at få fingrene i angriber Chris Wood fra Burnley.

Og nu lyder det, at stenrige Newcastle United er tæt på et nyt millionkøb, og at det er et køb, der er større end de to foregående.

The Magpies har desperat brug for forstærkninger, da klubben ligger i bunden af Premier League og blot har vundet én gang i denne sæson. Meget tyder på, at holdet rykker ud af Premier League, men flere forstærkninger kan måske være med til at vende skuden.

Og nu er det tid til at forstærke det centrale forsvar. Newcastle har lukket næstflest mål ind i denne sæson – over to mål pr. kamp, så det er i det centrale forsvar, at den saudisk-ejede klub vil forstærke sig.

Daily Mail skriver, at Newcastle United er meget tæt på at kunne forstærke sig med centerback Diego Carlos fra Sevilla. Den brasilianske stopper, 28 år, ventes at koste omkring 270 millioner kroner. 

Stopperen er regnet som en af de bedste spillere i La Liga, og han har en fortid i blandt andet Nantes. 

Hvis der senere i ugen er hvid røg, og man kan præsentere Diego Carlos, er det næppe den sidste handel, Newcastle foretager sig, da The Magpies leder efter flere forstærkninger til en svær nedrykningskamp.

Bare 12 point har NUFC fået i 20 kampe, så de sidste 18 skal kaste meget af sig, hvis Eddie Howes tropper skal overleve.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Et markant problem for Silkeborg

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Manchester United – Liverpool



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Det ser sort ud for B.93

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg