De har allerede brugt 100 millioner kroner på at hente højre back Kieran Trippier i Atletico Madrid, og man har også haft over 200 millioner kroner oppe af lommen for at få fingrene i angriber Chris Wood fra Burnley.
Og nu lyder det, at stenrige Newcastle United er tæt på et nyt millionkøb, og at det er et køb, der er større end de to foregående.
The Magpies har desperat brug for forstærkninger, da klubben ligger i bunden af Premier League og blot har vundet én gang i denne sæson. Meget tyder på, at holdet rykker ud af Premier League, men flere forstærkninger kan måske være med til at vende skuden.
Og nu er det tid til at forstærke det centrale forsvar. Newcastle har lukket næstflest mål ind i denne sæson – over to mål pr. kamp, så det er i det centrale forsvar, at den saudisk-ejede klub vil forstærke sig.
Daily Mail skriver, at Newcastle United er meget tæt på at kunne forstærke sig med centerback Diego Carlos fra Sevilla. Den brasilianske stopper, 28 år, ventes at koste omkring 270 millioner kroner.
Stopperen er regnet som en af de bedste spillere i La Liga, og han har en fortid i blandt andet Nantes.
Hvis der senere i ugen er hvid røg, og man kan præsentere Diego Carlos, er det næppe den sidste handel, Newcastle foretager sig, da The Magpies leder efter flere forstærkninger til en svær nedrykningskamp.
Bare 12 point har NUFC fået i 20 kampe, så de sidste 18 skal kaste meget af sig, hvis Eddie Howes tropper skal overleve.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
NYHEDER
