De har allerede brugt 100 millioner kroner på at hente højre back Kieran Trippier i Atletico Madrid, og man har også haft over 200 millioner kroner oppe af lommen for at få fingrene i angriber Chris Wood fra Burnley.
Og nu lyder det, at stenrige Newcastle United er tæt på et nyt millionkøb, og at det er et køb, der er større end de to foregående.
The Magpies har desperat brug for forstærkninger, da klubben ligger i bunden af Premier League og blot har vundet én gang i denne sæson. Meget tyder på, at holdet rykker ud af Premier League, men flere forstærkninger kan måske være med til at vende skuden.
Og nu er det tid til at forstærke det centrale forsvar. Newcastle har lukket næstflest mål ind i denne sæson – over to mål pr. kamp, så det er i det centrale forsvar, at den saudisk-ejede klub vil forstærke sig.
Daily Mail skriver, at Newcastle United er meget tæt på at kunne forstærke sig med centerback Diego Carlos fra Sevilla. Den brasilianske stopper, 28 år, ventes at koste omkring 270 millioner kroner.
Stopperen er regnet som en af de bedste spillere i La Liga, og han har en fortid i blandt andet Nantes.
Hvis der senere i ugen er hvid røg, og man kan præsentere Diego Carlos, er det næppe den sidste handel, Newcastle foretager sig, da The Magpies leder efter flere forstærkninger til en svær nedrykningskamp.
Bare 12 point har NUFC fået i 20 kampe, så de sidste 18 skal kaste meget af sig, hvis Eddie Howes tropper skal overleve.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Bayern München er i pokalfinalen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
