Avis: Leicester jagter endnu en dyr dansker

Efter indkøbet af Victor Kristiansen meldes Leicester nu interesseret i endnu en dansk komet.



Han spillede i Serie B i sidste sæson, men Morten Hjulmand kan potentielt snart kalde sig Premier League-spiller. 

Den 23-årige dansker, der er kaptajn for Serie A-klubben Lecce, er angiveligt et emne i Leicester. Det skriver Leicester Mercury

Ifølge lokalavisen har Leicester-cheftræner Brendan Rodgers analyseret sig frem til, at det er nødvendigt at forstærke midtbanen i løbet af transfervinduets sidste dage, hvis Leicester skal tilbage på rette spor. Klubben ligger aktuelt ét point over nedrykningsstregen. 

Rodgers udtalte sig kritisk om sit mandskab efter weekendens 2-2-kamp mod Brighton, hvor Leicester-bossen var utilfreds med pasningspillet. Ifølge Leicester Mercury ønsker Rodgers derfor at forstærke sig med spillere, der har et højere teknisk niveau. 

Ifølge Leicester Mercury er det derfor ikke utænkeligt, at Leicester forstærker sig med en midtbanespiller i løbet af de kommende dage. 

– Blandt de midtbanespillere, som City er blevet kædet sammen med i løbet af de seneste uger, er Angers' Azzedine Ounahi, Bristol Citys Alex Scott og Lecces Morten Hjulmand, skriver Leicester Mercury. 

Leicester, der allerede råder over tre danskere i form af Victor Kristiansen, Jannik Vestergaard og Daniel Iversen, skal dog formentlig betale en pæn sum, hvis de skal have fingrene i Morten Hjulmand denne vinter. 

I sidste uge skrev det italienske medie Tuttomercatoweb nemlig, at Lecce angiveligt har afvist et bud på 93 millioner kroner fra Southampton, idet italienerne kræver omtrent 150 millioner kroner for det tidligere FC København-talent. 





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Oliver Sonne vender tilbage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Klar til at gå shopamok

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Kan få store konsekvenser for Eriksen