Han spillede i Serie B i sidste sæson, men Morten Hjulmand kan potentielt snart kalde sig Premier League-spiller.
Den 23-årige dansker, der er kaptajn for Serie A-klubben Lecce, er angiveligt et emne i Leicester. Det skriver Leicester Mercury.
Ifølge lokalavisen har Leicester-cheftræner Brendan Rodgers analyseret sig frem til, at det er nødvendigt at forstærke midtbanen i løbet af transfervinduets sidste dage, hvis Leicester skal tilbage på rette spor. Klubben ligger aktuelt ét point over nedrykningsstregen.
Rodgers udtalte sig kritisk om sit mandskab efter weekendens 2-2-kamp mod Brighton, hvor Leicester-bossen var utilfreds med pasningspillet. Ifølge Leicester Mercury ønsker Rodgers derfor at forstærke sig med spillere, der har et højere teknisk niveau.
Ifølge Leicester Mercury er det derfor ikke utænkeligt, at Leicester forstærker sig med en midtbanespiller i løbet af de kommende dage.
– Blandt de midtbanespillere, som City er blevet kædet sammen med i løbet af de seneste uger, er Angers' Azzedine Ounahi, Bristol Citys Alex Scott og Lecces Morten Hjulmand, skriver Leicester Mercury.
Leicester, der allerede råder over tre danskere i form af Victor Kristiansen, Jannik Vestergaard og Daniel Iversen, skal dog formentlig betale en pæn sum, hvis de skal have fingrene i Morten Hjulmand denne vinter.
I sidste uge skrev det italienske medie Tuttomercatoweb nemlig, at Lecce angiveligt har afvist et bud på 93 millioner kroner fra Southampton, idet italienerne kræver omtrent 150 millioner kroner for det tidligere FC København-talent.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’