Avis: Leicester jagter endnu en dyr dansker

Efter indkøbet af Victor Kristiansen meldes Leicester nu interesseret i endnu en dansk komet.



Han spillede i Serie B i sidste sæson, men Morten Hjulmand kan potentielt snart kalde sig Premier League-spiller. 

Den 23-årige dansker, der er kaptajn for Serie A-klubben Lecce, er angiveligt et emne i Leicester. Det skriver Leicester Mercury

Ifølge lokalavisen har Leicester-cheftræner Brendan Rodgers analyseret sig frem til, at det er nødvendigt at forstærke midtbanen i løbet af transfervinduets sidste dage, hvis Leicester skal tilbage på rette spor. Klubben ligger aktuelt ét point over nedrykningsstregen. 

Rodgers udtalte sig kritisk om sit mandskab efter weekendens 2-2-kamp mod Brighton, hvor Leicester-bossen var utilfreds med pasningspillet. Ifølge Leicester Mercury ønsker Rodgers derfor at forstærke sig med spillere, der har et højere teknisk niveau. 

Ifølge Leicester Mercury er det derfor ikke utænkeligt, at Leicester forstærker sig med en midtbanespiller i løbet af de kommende dage. 

– Blandt de midtbanespillere, som City er blevet kædet sammen med i løbet af de seneste uger, er Angers' Azzedine Ounahi, Bristol Citys Alex Scott og Lecces Morten Hjulmand, skriver Leicester Mercury. 

Leicester, der allerede råder over tre danskere i form af Victor Kristiansen, Jannik Vestergaard og Daniel Iversen, skal dog formentlig betale en pæn sum, hvis de skal have fingrene i Morten Hjulmand denne vinter. 

I sidste uge skrev det italienske medie Tuttomercatoweb nemlig, at Lecce angiveligt har afvist et bud på 93 millioner kroner fra Southampton, idet italienerne kræver omtrent 150 millioner kroner for det tidligere FC København-talent. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Kæmpe røgslør af Brøndby

Harry Maguire i chok



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Brighton – Manchester United

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bayern München lurer på choktransfer

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Arsenal vinder Premier League

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!