Han spillede i Serie B i sidste sæson, men Morten Hjulmand kan potentielt snart kalde sig Premier League-spiller.
Den 23-årige dansker, der er kaptajn for Serie A-klubben Lecce, er angiveligt et emne i Leicester. Det skriver Leicester Mercury.
Ifølge lokalavisen har Leicester-cheftræner Brendan Rodgers analyseret sig frem til, at det er nødvendigt at forstærke midtbanen i løbet af transfervinduets sidste dage, hvis Leicester skal tilbage på rette spor. Klubben ligger aktuelt ét point over nedrykningsstregen.
Rodgers udtalte sig kritisk om sit mandskab efter weekendens 2-2-kamp mod Brighton, hvor Leicester-bossen var utilfreds med pasningspillet. Ifølge Leicester Mercury ønsker Rodgers derfor at forstærke sig med spillere, der har et højere teknisk niveau.
Ifølge Leicester Mercury er det derfor ikke utænkeligt, at Leicester forstærker sig med en midtbanespiller i løbet af de kommende dage.
– Blandt de midtbanespillere, som City er blevet kædet sammen med i løbet af de seneste uger, er Angers' Azzedine Ounahi, Bristol Citys Alex Scott og Lecces Morten Hjulmand, skriver Leicester Mercury.
Leicester, der allerede råder over tre danskere i form af Victor Kristiansen, Jannik Vestergaard og Daniel Iversen, skal dog formentlig betale en pæn sum, hvis de skal have fingrene i Morten Hjulmand denne vinter.
I sidste uge skrev det italienske medie Tuttomercatoweb nemlig, at Lecce angiveligt har afvist et bud på 93 millioner kroner fra Southampton, idet italienerne kræver omtrent 150 millioner kroner for det tidligere FC København-talent.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED