Avis: Man Utd og Atlético følger succestræner

Ifølge den italienske avis Corriere dello Sport er både Manchester United og Atlético Madrid begyndt at vise interesse for Inter-cheftræner Simone Inzaghi.



Der var dårlig stemning blandt Inters fans, da Antonio Conte i maj forlod klubben kort efter mesterskabsfejringen.

Samtidig så situationen bekymrende ud, idet Romelu Lukaku og Achraf Hakimi blev solgt, mens Christian Eriksen ikke længere måtte spille i Serie A efter sit kollaps. Her halvvejs inde i sæsonen er der dog ikke længere så mange bekymrede miner, idet Inter ligger på førstepladsen i Serie A, mens Milano-klubben også stadig er med i Champions League. 

Og Inters gode takter i denne sæson har nu sat cheftræner Simone Inzaghi i et så godt lys, at den 45-årige italiener nu sættes i forbindelse med to af verdens største klubber. 

Således skriver den italienske avis Corriere dello Sport nu, at både Manchester United og Atlético Madrid er begyndt at overveje, om Simone Inzaghi er en træner, man skal forsøge at gå efter til sommer. 

På Old Trafford er Ralf Rangnick ansat på en midlertidig kontrakt frem til sommer, mens Atlético Madrid har gang i en ganske problematisk sæson. 

Inden ansættelsen i Inter var Simone Inzaghi cheftræner for Lazio fra 2016 til 2021. Inzaghi vandt onsdag sit første trofæ med Inter, da Juventus blev besejret i Supercoppa Italiana-opgøret. 







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Jagter dansk erstatning

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Portugal – Spanien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Dansker på blokken i ny storklub

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner