Avis: Man Utd og Atlético følger succestræner

Ifølge den italienske avis Corriere dello Sport er både Manchester United og Atlético Madrid begyndt at vise interesse for Inter-cheftræner Simone Inzaghi.



Der var dårlig stemning blandt Inters fans, da Antonio Conte i maj forlod klubben kort efter mesterskabsfejringen.

Samtidig så situationen bekymrende ud, idet Romelu Lukaku og Achraf Hakimi blev solgt, mens Christian Eriksen ikke længere måtte spille i Serie A efter sit kollaps. Her halvvejs inde i sæsonen er der dog ikke længere så mange bekymrede miner, idet Inter ligger på førstepladsen i Serie A, mens Milano-klubben også stadig er med i Champions League. 

Og Inters gode takter i denne sæson har nu sat cheftræner Simone Inzaghi i et så godt lys, at den 45-årige italiener nu sættes i forbindelse med to af verdens største klubber. 

Således skriver den italienske avis Corriere dello Sport nu, at både Manchester United og Atlético Madrid er begyndt at overveje, om Simone Inzaghi er en træner, man skal forsøge at gå efter til sommer. 

På Old Trafford er Ralf Rangnick ansat på en midlertidig kontrakt frem til sommer, mens Atlético Madrid har gang i en ganske problematisk sæson. 

Inden ansættelsen i Inter var Simone Inzaghi cheftræner for Lazio fra 2016 til 2021. Inzaghi vandt onsdag sit første trofæ med Inter, da Juventus blev besejret i Supercoppa Italiana-opgøret. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby tæt på denne keeper

Her er Jonas Winds nye klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dansk landsholdsspiller er topprioritet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Brøndby med transferscoop?

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

England – DR Congo

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen