Avis: Man Utd og Atlético følger succestræner

Ifølge den italienske avis Corriere dello Sport er både Manchester United og Atlético Madrid begyndt at vise interesse for Inter-cheftræner Simone Inzaghi.



Der var dårlig stemning blandt Inters fans, da Antonio Conte i maj forlod klubben kort efter mesterskabsfejringen.

Samtidig så situationen bekymrende ud, idet Romelu Lukaku og Achraf Hakimi blev solgt, mens Christian Eriksen ikke længere måtte spille i Serie A efter sit kollaps. Her halvvejs inde i sæsonen er der dog ikke længere så mange bekymrede miner, idet Inter ligger på førstepladsen i Serie A, mens Milano-klubben også stadig er med i Champions League. 

Og Inters gode takter i denne sæson har nu sat cheftræner Simone Inzaghi i et så godt lys, at den 45-årige italiener nu sættes i forbindelse med to af verdens største klubber. 

Således skriver den italienske avis Corriere dello Sport nu, at både Manchester United og Atlético Madrid er begyndt at overveje, om Simone Inzaghi er en træner, man skal forsøge at gå efter til sommer. 

På Old Trafford er Ralf Rangnick ansat på en midlertidig kontrakt frem til sommer, mens Atlético Madrid har gang i en ganske problematisk sæson. 

Inden ansættelsen i Inter var Simone Inzaghi cheftræner for Lazio fra 2016 til 2021. Inzaghi vandt onsdag sit første trofæ med Inter, da Juventus blev besejret i Supercoppa Italiana-opgøret. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Frankrig – England

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Brøndby har været i dialog med VM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Snød FC København for keeper

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Er han løsningen i AGF?

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-boss åben for lejeaftaler