Avis: Storklub fører kampen om dansk stjerne

Joachim Andersen har flere bejlere, men en klub er i “pole position” til at hente ham. Det skriver engelsk avis.



Sidste sommer skiftede Pierre Emile-Højbjerg til Tottenham, og denne sommer kan han få selskab i Premier League-klubben af en landsmand.

Ifølge Telegraph fører Tottenham an i jagten på danske Joachim Andersen. Den engelske avis beskriver således, at Spurs er i “pole position” i forhold til at hente den 24-årige forsvarsspiller.

Joachim Andersen har i denne sæson haft stor personlig succes i Premier League, hvor han har imponeret og båret anførerbåndet som lejesvend hos hos Fulham. Med et nederlag mandag aften er det imidlertid blevet klart, at Fulham skal en tur ned i den næstbedste engelske række, og af den grund ventes det ikke, at Andersen fortsætter i klubben.

I stedet skal han i første omgang tilbage til Lyon, men den franske storklub kan meget vel sælge danskeren videre denne sommer. 

Der har været flere rygter om, at storklubber som Manchester United, Chelsea, Tottenham og Leicester er ude efter Joachim Andersen, og ifølge Telegraph er Tottenham altså lige nu et godt bud på danskerens næste arbejdsgiver. De skriver dog også om interesse fra Arsenal.

24-årige Joachim Andersen ventes at koste i omegnen af 170 millioner kroner.

Tottenham er aktuelt nummer syv i Premier League, og foruden forsvarsforstærkninger er de på udkig efter en ny cheftræner. De fyrede i april Jose Mourinho, og siden har Ryan Mason været vikarierende cheftræner. 






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Colombia – Portugal

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Panama – England

Senegal – Irak

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Kap Verde – Saudi-Arabien

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Her er Tysklands vej til VM-finalen