Erik ten Hag fik generelt ros for sin første sæson i Manchester United, men hollænderen har været i modvind i denne sæson, hvor 'De Røde Djævle' har tabt fire ud af seks kampe.
Ten Hags mandskab har tabt deres seneste tre kampe mod Arsenal, Brighton og Bayern München, og ifølge Manchester Evening News er den hollandske cheftræner tilsyneladende ved at miste opbakning i spillertruppen.
– En række af Manchester Uniteds spillere er begyndt at blive trætte af Erik ten Hags kritik, i takt med at United kæmper med at sætte en stopper for holdets dårlige form, skriver Manchester Evening News.
Ifølge avisen peger flere kilder i omklædningsrummet på, at visse spillere føler, at Erik ten Hag i spillertruppen har sine favoritter, som hollænderen ikke kritiserer, mens andre spillere ofte får kritik af cheftræneren.
Efter onsdagens 4-3-nederlag til Bayern München var Erik ten Hag irriteret over tyskernes første scoringer, som blev sat ind af Leroy Sané og Serge Gnabry.
– Du er nødt til at kigge dig selv i spejlet, for målene blev givet væk alt for let. Vi var med i kampen i de første 25 minutter, og så kom det mål. Det var så nemt, og det var ikke kun André (Onana, red.). Hvis du ser på, hvor nemt Sané kommer igennem, så handler det om determination. Man lader ikke spillere løbe igennem så nemt, lød det fra Erik ten Hag efter Manchester Uniteds nederlag i München.
Manchester United spiller igen lørdag aften, hvor der venter en udekamp mod Burnley i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
Schweiz sender Colombia ud af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED