Manchester United brugte i sommer 650 millioner kroner på Jadon Sancho, og derfor forventede de fleste nok, at den 21-årige englænder skulle være fast starter for den engelske storklub.
Jadon Sancho er dog blot startet inde i 10 ud af 20 ligakampe i denne sæson, og i søndagens 2-2-kamp var det den 19-årige svensker Anthony Elanga, der startede inde på bekostning af Jadon Sancho, der er den tredjedyreste spiller i Manchester Uniteds historie.
Sancho kom først ind i stedet for Elanga efter 78 minutter af Aston Villa-kampen, og ifølge den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Redknapp står Jadon Sancho i en vanskelig situation.
– Sancho har en kæmpe udfordring foran sig. Han fik ikke sat et aftryk i dag, da han kom på banen. Når du kommer på banen, så håber du på at skabe lidt magi, men i hans tilfælde kom han ind, og hans hold har spillet uafgjort 2-2, hvor han var spilleren, der skulle gøre en forskel for sit hold, lød det således, ifølge Sky Sports, fra Redknapp.
– Hans selvtillid er i bund. Jeg ser ham spille, og han er en skygge af den spiller, vi så i Bundesligaen. Han er god i de små områder, men min største bekymring er, at han ikke har farten til at løbe forbi folk. Det var derfor, at Elanga spillede i dag. I løbet af de første minutter spillede United en bold ned langs linjen, som han [Elanga, red.] jagtede. Det gør Sancho ikke. Det er en reel bekymring for ham. Det er en stor udfordring for han.
Ralf Rangnick udtalte efter Aston Villa-kampen, at Anthony Elanga havde vist, at det var den rette beslutning at starte med svenskeren på banen. Tyskeren afviste dog at svare direkte på, om Elanga har overhalet Sancho i det interne hierarki.
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADETS DOM
