Bænket af Elanga: Sancho er en skygge af sig selv

Jadon Sancho er tilsyneladende blevet overhalet af Anthony Elanga i kampen om spilletid i Manchester United.



Manchester United brugte i sommer 650 millioner kroner på Jadon Sancho, og derfor forventede de fleste nok, at den 21-årige englænder skulle være fast starter for den engelske storklub.

Jadon Sancho er dog blot startet inde i 10 ud af 20 ligakampe i denne sæson, og i søndagens 2-2-kamp var det den 19-årige svensker Anthony Elanga, der startede inde på bekostning af Jadon Sancho, der er den tredjedyreste spiller i Manchester Uniteds historie.

Sancho kom først ind i stedet for Elanga efter 78 minutter af Aston Villa-kampen, og ifølge den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Redknapp står Jadon Sancho i en vanskelig situation.

– Sancho har en kæmpe udfordring foran sig. Han fik ikke sat et aftryk i dag, da han kom på banen. Når du kommer på banen, så håber du på at skabe lidt magi, men i hans tilfælde kom han ind, og hans hold har spillet uafgjort 2-2, hvor han var spilleren, der skulle gøre en forskel for sit hold, lød det således, ifølge Sky Sports, fra Redknapp. 

– Hans selvtillid er i bund. Jeg ser ham spille, og han er en skygge af den spiller, vi så i Bundesligaen. Han er god i de små områder, men min største bekymring er, at han ikke har farten til at løbe forbi folk. Det var derfor, at Elanga spillede i dag. I løbet af de første minutter spillede United en bold ned langs linjen, som han [Elanga, red.] jagtede. Det gør Sancho ikke. Det er en reel bekymring for ham. Det er en stor udfordring for han.

Ralf Rangnick udtalte efter Aston Villa-kampen, at Anthony Elanga havde vist, at det var den rette beslutning at starte med svenskeren på banen. Tyskeren afviste dog at svare direkte på, om Elanga har overhalet Sancho i det interne hierarki. 



Brest moser mandefaldsramte Monaco

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jonas Wind er i København

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Griner af AaB-rygte

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det har man nok aldrig set før

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Froholdt får kæmpe hæder

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Stor derby-bøde til FC København

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Frank reddet i døende sekunder

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Patrick Da Silva idømt fængsel

Han erstatter Bo Henriksen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

– Har ikke ubegrænset kredit

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr