Bænket af Elanga: Sancho er en skygge af sig selv

Jadon Sancho er tilsyneladende blevet overhalet af Anthony Elanga i kampen om spilletid i Manchester United.



Manchester United brugte i sommer 650 millioner kroner på Jadon Sancho, og derfor forventede de fleste nok, at den 21-årige englænder skulle være fast starter for den engelske storklub.

Jadon Sancho er dog blot startet inde i 10 ud af 20 ligakampe i denne sæson, og i søndagens 2-2-kamp var det den 19-årige svensker Anthony Elanga, der startede inde på bekostning af Jadon Sancho, der er den tredjedyreste spiller i Manchester Uniteds historie.

Sancho kom først ind i stedet for Elanga efter 78 minutter af Aston Villa-kampen, og ifølge den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Redknapp står Jadon Sancho i en vanskelig situation.

– Sancho har en kæmpe udfordring foran sig. Han fik ikke sat et aftryk i dag, da han kom på banen. Når du kommer på banen, så håber du på at skabe lidt magi, men i hans tilfælde kom han ind, og hans hold har spillet uafgjort 2-2, hvor han var spilleren, der skulle gøre en forskel for sit hold, lød det således, ifølge Sky Sports, fra Redknapp. 

– Hans selvtillid er i bund. Jeg ser ham spille, og han er en skygge af den spiller, vi så i Bundesligaen. Han er god i de små områder, men min største bekymring er, at han ikke har farten til at løbe forbi folk. Det var derfor, at Elanga spillede i dag. I løbet af de første minutter spillede United en bold ned langs linjen, som han [Elanga, red.] jagtede. Det gør Sancho ikke. Det er en reel bekymring for ham. Det er en stor udfordring for han.

Ralf Rangnick udtalte efter Aston Villa-kampen, at Anthony Elanga havde vist, at det var den rette beslutning at starte med svenskeren på banen. Tyskeren afviste dog at svare direkte på, om Elanga har overhalet Sancho i det interne hierarki. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Chokskifte på vej?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

Til lægetjek i Superliga-klub

Åbner op for sommertransfer

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tyrkiet – USA

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham