Manchester United brugte i sommer 650 millioner kroner på Jadon Sancho, og derfor forventede de fleste nok, at den 21-årige englænder skulle være fast starter for den engelske storklub.
Jadon Sancho er dog blot startet inde i 10 ud af 20 ligakampe i denne sæson, og i søndagens 2-2-kamp var det den 19-årige svensker Anthony Elanga, der startede inde på bekostning af Jadon Sancho, der er den tredjedyreste spiller i Manchester Uniteds historie.
Sancho kom først ind i stedet for Elanga efter 78 minutter af Aston Villa-kampen, og ifølge den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Redknapp står Jadon Sancho i en vanskelig situation.
– Sancho har en kæmpe udfordring foran sig. Han fik ikke sat et aftryk i dag, da han kom på banen. Når du kommer på banen, så håber du på at skabe lidt magi, men i hans tilfælde kom han ind, og hans hold har spillet uafgjort 2-2, hvor han var spilleren, der skulle gøre en forskel for sit hold, lød det således, ifølge Sky Sports, fra Redknapp.
– Hans selvtillid er i bund. Jeg ser ham spille, og han er en skygge af den spiller, vi så i Bundesligaen. Han er god i de små områder, men min største bekymring er, at han ikke har farten til at løbe forbi folk. Det var derfor, at Elanga spillede i dag. I løbet af de første minutter spillede United en bold ned langs linjen, som han [Elanga, red.] jagtede. Det gør Sancho ikke. Det er en reel bekymring for ham. Det er en stor udfordring for han.
Ralf Rangnick udtalte efter Aston Villa-kampen, at Anthony Elanga havde vist, at det var den rette beslutning at starte med svenskeren på banen. Tyskeren afviste dog at svare direkte på, om Elanga har overhalet Sancho i det interne hierarki.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TOPNYHED
