Bendtner: Højbjerg kan ende som anfører i Atletico

Der er store muligheder for Pierre Emile Højbjerg, hvis han ender med at få skiftet til Atletico Madrid på plads, forudser Nicklas Bendtner.



Pierre Emile Højbjerg kunne godt ligne en spiller, der er på vej væk fra Tottenham. Rygterne har svirret henover sommeren, og i de første to runder af den nye Premier League-sæson er det kun blevet til et rundt nul i den første, mens det blev til et kvarters spil i den anden.

Den klub, som han er blevet sat mest i forbindelse med, er Atletico Madrid. Det er en mulighed, som den tidligere landsholdsangriber Nicklas Bendtner ser som noget, der kan blive 'et kæmpe match'. Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe Ind'.

Her bliver det slået fast, at netop Atletico-cheftræner Diego Simeone kan komme til at spille en stor rolle.

– Han har bygget så meget på sit spil, at det passer perfekt i hans karriere, at han nu skal til en klub, hvor han har en manager, der vil give ham tillid og give ham autoritet på banen, fortæller Nicklas Bendtner.

Der er i det hele taget nogle store sager på vej for Højbjerg, hvis han skulle skifte den engelske hovedstad ud med den spanske. Bendtner går så langt som at sige, at det kan ende med, at Simeone giver ham anførerbindet på.

– Han kunne godt gå hen og få fra nøjagtig en som Diego Simeone en mere fremtrædende rolle og måske på sigt en anfører, fortæller Bendtner, som også er klar over, at det er 31-årige Koke, der er den nuværende anfører for klubben.

Prisen for Højbjerg er ifølge Ekstra Bladet på mellem 220 millioner og 240 millioner kroner.

De penge har Atletico håbet på, at de kunne få ved at sælge en af deres spillere til saudi-arabisk fodbold. Men den handel er gået i vasken. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen