Bendtner: Højbjerg kan ende som anfører i Atletico

Der er store muligheder for Pierre Emile Højbjerg, hvis han ender med at få skiftet til Atletico Madrid på plads, forudser Nicklas Bendtner.



Pierre Emile Højbjerg kunne godt ligne en spiller, der er på vej væk fra Tottenham. Rygterne har svirret henover sommeren, og i de første to runder af den nye Premier League-sæson er det kun blevet til et rundt nul i den første, mens det blev til et kvarters spil i den anden.

Den klub, som han er blevet sat mest i forbindelse med, er Atletico Madrid. Det er en mulighed, som den tidligere landsholdsangriber Nicklas Bendtner ser som noget, der kan blive 'et kæmpe match'. Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe Ind'.

Her bliver det slået fast, at netop Atletico-cheftræner Diego Simeone kan komme til at spille en stor rolle.

– Han har bygget så meget på sit spil, at det passer perfekt i hans karriere, at han nu skal til en klub, hvor han har en manager, der vil give ham tillid og give ham autoritet på banen, fortæller Nicklas Bendtner.

Der er i det hele taget nogle store sager på vej for Højbjerg, hvis han skulle skifte den engelske hovedstad ud med den spanske. Bendtner går så langt som at sige, at det kan ende med, at Simeone giver ham anførerbindet på.

– Han kunne godt gå hen og få fra nøjagtig en som Diego Simeone en mere fremtrædende rolle og måske på sigt en anfører, fortæller Bendtner, som også er klar over, at det er 31-årige Koke, der er den nuværende anfører for klubben.

Prisen for Højbjerg er ifølge Ekstra Bladet på mellem 220 millioner og 240 millioner kroner.

De penge har Atletico håbet på, at de kunne få ved at sælge en af deres spillere til saudi-arabisk fodbold. Men den handel er gået i vasken. Læs mere om det her.






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Forhandler om Albert Grønbæk

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

PSG – Arsenal

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Højlund får ny stjernetræner i Napoli



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Erik ten Hag jagter dansker