Bendtner: Højbjerg kan ende som anfører i Atletico

Der er store muligheder for Pierre Emile Højbjerg, hvis han ender med at få skiftet til Atletico Madrid på plads, forudser Nicklas Bendtner.



Pierre Emile Højbjerg kunne godt ligne en spiller, der er på vej væk fra Tottenham. Rygterne har svirret henover sommeren, og i de første to runder af den nye Premier League-sæson er det kun blevet til et rundt nul i den første, mens det blev til et kvarters spil i den anden.

Den klub, som han er blevet sat mest i forbindelse med, er Atletico Madrid. Det er en mulighed, som den tidligere landsholdsangriber Nicklas Bendtner ser som noget, der kan blive 'et kæmpe match'. Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe Ind'.

Her bliver det slået fast, at netop Atletico-cheftræner Diego Simeone kan komme til at spille en stor rolle.

– Han har bygget så meget på sit spil, at det passer perfekt i hans karriere, at han nu skal til en klub, hvor han har en manager, der vil give ham tillid og give ham autoritet på banen, fortæller Nicklas Bendtner.

Der er i det hele taget nogle store sager på vej for Højbjerg, hvis han skulle skifte den engelske hovedstad ud med den spanske. Bendtner går så langt som at sige, at det kan ende med, at Simeone giver ham anførerbindet på.

– Han kunne godt gå hen og få fra nøjagtig en som Diego Simeone en mere fremtrædende rolle og måske på sigt en anfører, fortæller Bendtner, som også er klar over, at det er 31-årige Koke, der er den nuværende anfører for klubben.

Prisen for Højbjerg er ifølge Ekstra Bladet på mellem 220 millioner og 240 millioner kroner.

De penge har Atletico håbet på, at de kunne få ved at sælge en af deres spillere til saudi-arabisk fodbold. Men den handel er gået i vasken. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs