Victor Kristiansen har i dette transfervinduet skiftet fra FC København til Premier League-klubben Leicester City for et beløb, der efter sigende rammer omkring de 150 millioner, hvis man tæller alle de eventuelle bonusser med.
For den tidligere Premier League- og landsholdsangriber Nicklas Bendtner er det et stærkt skifte. Det fortæller han i sin podcast 'Stolpe ind'.
– Det, der er bemærkelsesværdigt, det er, at FCK ikke har leveret særligt godt, og hans arbejdsbetingelser har faktisk heller ikke har været sygt gode, siger han og fortsætter:
– Jeg kan egentlig godt lide Victor, men jeg synes ikke, at han har leveret rigtig, rigtig stærkt. Men hvor du tænker, at 150 millioner er en fair pris. Det er jo kæmpe-godt lavet af FCK, og jeg håber virkelig at, at han kommer til at spille, lyder det fra Bendtner.
Når det kommer til prisen, så er der en god grund til, at den er så stor på 'VK', som ellers ikke har haft de store tal i sine statistikker at bakke det op med.
– På sin vis lyder beløbet højt. Det gør det helt sikkert, men det kan være berettiget nok, fordi Victor spiller med stor tro. Altså, han er ikke bange for noget, og han er en type, som du kan slå dig på. Det kan godt lide, og det er det, som Leicester leder efter. Nogle med nosser, hvis jeg skal sige det lige ud. Det har han trods alt, og han har et talent, fortæller Bendtner.
Samlet set mener den tidligere landsholdsbomber, at Kristiansen har, hvad der skal til i engelsk fodbold.
I FCK er der også mulighed for, at der er flere på vej videre. Læs mere om det her.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
OPTAKT