Bendtner: VK har ikke leveret særligt godt, men…

Nicklas Bendtner kan godt se, hvorfor prisen på Victor Kristiansen er så høj.



Victor Kristiansen har i dette transfervinduet skiftet fra FC København til Premier League-klubben Leicester City for et beløb, der efter sigende rammer omkring de 150 millioner, hvis man tæller alle de eventuelle bonusser med.

For den tidligere Premier League- og landsholdsangriber Nicklas Bendtner er det et stærkt skifte. Det fortæller han i sin podcast 'Stolpe ind'.

– Det, der er bemærkelsesværdigt, det er, at FCK ikke har leveret særligt godt, og hans arbejdsbetingelser har faktisk heller ikke har været sygt gode, siger han og fortsætter:

– Jeg kan egentlig godt lide Victor, men jeg synes ikke, at han har leveret rigtig, rigtig stærkt. Men hvor du tænker, at 150 millioner er en fair pris. Det er jo kæmpe-godt lavet af FCK, og jeg håber virkelig at, at han kommer til at spille, lyder det fra Bendtner.

Når det kommer til prisen, så er der en god grund til, at den er så stor på 'VK', som ellers ikke har haft de store tal i sine statistikker at bakke det op med. 

– På sin vis lyder beløbet højt. Det gør det helt sikkert, men det kan være berettiget nok, fordi Victor spiller med stor tro. Altså, han er ikke bange for noget, og han er en type, som du kan slå dig på. Det kan godt lide, og det er det, som Leicester leder efter. Nogle med nosser, hvis jeg skal sige det lige ud. Det har han trods alt, og han har et talent, fortæller Bendtner.

Samlet set mener den tidligere landsholdsbomber, at Kristiansen har, hvad der skal til i engelsk fodbold.

I FCK er der også mulighed for, at der er flere på vej videre. Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

LIVE: Superliga-træner undskylder til egne fans

LIVE: Superliga-træner undskylder til egne fans

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

– Niels Frederiksen er en legende!