Bendtner: VK har ikke leveret særligt godt, men…

Nicklas Bendtner kan godt se, hvorfor prisen på Victor Kristiansen er så høj.



Victor Kristiansen har i dette transfervinduet skiftet fra FC København til Premier League-klubben Leicester City for et beløb, der efter sigende rammer omkring de 150 millioner, hvis man tæller alle de eventuelle bonusser med.

For den tidligere Premier League- og landsholdsangriber Nicklas Bendtner er det et stærkt skifte. Det fortæller han i sin podcast 'Stolpe ind'.

– Det, der er bemærkelsesværdigt, det er, at FCK ikke har leveret særligt godt, og hans arbejdsbetingelser har faktisk heller ikke har været sygt gode, siger han og fortsætter:

– Jeg kan egentlig godt lide Victor, men jeg synes ikke, at han har leveret rigtig, rigtig stærkt. Men hvor du tænker, at 150 millioner er en fair pris. Det er jo kæmpe-godt lavet af FCK, og jeg håber virkelig at, at han kommer til at spille, lyder det fra Bendtner.

Når det kommer til prisen, så er der en god grund til, at den er så stor på 'VK', som ellers ikke har haft de store tal i sine statistikker at bakke det op med. 

– På sin vis lyder beløbet højt. Det gør det helt sikkert, men det kan være berettiget nok, fordi Victor spiller med stor tro. Altså, han er ikke bange for noget, og han er en type, som du kan slå dig på. Det kan godt lide, og det er det, som Leicester leder efter. Nogle med nosser, hvis jeg skal sige det lige ud. Det har han trods alt, og han har et talent, fortæller Bendtner.

Samlet set mener den tidligere landsholdsbomber, at Kristiansen har, hvad der skal til i engelsk fodbold.

I FCK er der også mulighed for, at der er flere på vej videre. Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Jonas Wind til danskerklub?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danskerne har stor tiltro til Norge

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Danske klubber scorer millioner på VM

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne