Det startede så godt for Manchester United i Ruben Amorims debut med en scoring af Marcus Rashford i kampens andet minut.
Opturen varede dog ikke ved, og Manchester United endte med blot at tage et enkelt point mod Ipswich. Vel at mærke i en kamp, hvor De Røde Djævles målmand, Andre Onana, var i en helterolle.
Efter Ruben Amorims debut kommer Manchester United-ikonet Roy Keane med en benhård dom over mandskabets kvalitet.
Spurgt på Sky Sports, om Manchester United kan blive mere stabile og vise deres kvalitet over hele kampe frem for kun i momenter, er hans svar ganske klart.
– Nej, og det er det store problem, siger Roy Keane på Sky Sports og tilføjer:
– Dette hold har i det sidste år eller to vist sig i øjeblikke. Vi så det med det første mål i kampens første minut. Der tænker man, “en god start, noget kvalitet, noget tempo og en flot afslutning fra Marcus, der kom ind i det område, hvor man gerne vil have ham.”
– Og så lænede United sig bare tilbage, og man tænker, “hvad venter I på?’… Det var som om, at United næsten var bange for at at vinde kampen.
– Manageren (Amorim, red.) lavede selvfølgelig en masse ændringer i anden halvleg, og faktisk tænker jeg, at han åbenlyst prøvede at vinde kampen. Han forsøger stadig at lære disse spillere at kende, men med deres position i ligaen og deres resultater, så manglede United nok selvtilliden og troen på det.
– Men tror jeg på, at denne gruppe af spillere har kvaliteten til at begynde at få Manchester United tilbage mod top fire eller top fem? Jeg har sagt det i evigheder: Absolut ikke. Det er der ikke bevis for, at de kan..
– Og igen i dag er vi kommet herhen og har tænkt, at den nye manager kunne puste liv i det, og det hele er meget positivt. Men så starter kampen… Det er de samme gamle ting. De er forudsigelige, og der er en reel mangel på kvalitet.
Ruben Amorims næste opgave som Manchester United-træner bliver mod Bodø/Glimt i Europa League torsdag aften.
I Premier League er mandskabet aktuelt nummer 12 og skal i den kommende weekend møde Everton på Old Trafford.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører: FCK ringede aldrig
AaB dæmper superligaforventninger
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT