Det startede så godt for Manchester United i Ruben Amorims debut med en scoring af Marcus Rashford i kampens andet minut.
Opturen varede dog ikke ved, og Manchester United endte med blot at tage et enkelt point mod Ipswich. Vel at mærke i en kamp, hvor De Røde Djævles målmand, Andre Onana, var i en helterolle.
Efter Ruben Amorims debut kommer Manchester United-ikonet Roy Keane med en benhård dom over mandskabets kvalitet.
Spurgt på Sky Sports, om Manchester United kan blive mere stabile og vise deres kvalitet over hele kampe frem for kun i momenter, er hans svar ganske klart.
– Nej, og det er det store problem, siger Roy Keane på Sky Sports og tilføjer:
– Dette hold har i det sidste år eller to vist sig i øjeblikke. Vi så det med det første mål i kampens første minut. Der tænker man, “en god start, noget kvalitet, noget tempo og en flot afslutning fra Marcus, der kom ind i det område, hvor man gerne vil have ham.”
– Og så lænede United sig bare tilbage, og man tænker, “hvad venter I på?’… Det var som om, at United næsten var bange for at at vinde kampen.
– Manageren (Amorim, red.) lavede selvfølgelig en masse ændringer i anden halvleg, og faktisk tænker jeg, at han åbenlyst prøvede at vinde kampen. Han forsøger stadig at lære disse spillere at kende, men med deres position i ligaen og deres resultater, så manglede United nok selvtilliden og troen på det.
– Men tror jeg på, at denne gruppe af spillere har kvaliteten til at begynde at få Manchester United tilbage mod top fire eller top fem? Jeg har sagt det i evigheder: Absolut ikke. Det er der ikke bevis for, at de kan..
– Og igen i dag er vi kommet herhen og har tænkt, at den nye manager kunne puste liv i det, og det hele er meget positivt. Men så starter kampen… Det er de samme gamle ting. De er forudsigelige, og der er en reel mangel på kvalitet.
Ruben Amorims næste opgave som Manchester United-træner bliver mod Bodø/Glimt i Europa League torsdag aften.
I Premier League er mandskabet aktuelt nummer 12 og skal i den kommende weekend møde Everton på Old Trafford.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT