Det startede så godt for Manchester United i Ruben Amorims debut med en scoring af Marcus Rashford i kampens andet minut.
Opturen varede dog ikke ved, og Manchester United endte med blot at tage et enkelt point mod Ipswich. Vel at mærke i en kamp, hvor De Røde Djævles målmand, Andre Onana, var i en helterolle.
Efter Ruben Amorims debut kommer Manchester United-ikonet Roy Keane med en benhård dom over mandskabets kvalitet.
Spurgt på Sky Sports, om Manchester United kan blive mere stabile og vise deres kvalitet over hele kampe frem for kun i momenter, er hans svar ganske klart.
– Nej, og det er det store problem, siger Roy Keane på Sky Sports og tilføjer:
– Dette hold har i det sidste år eller to vist sig i øjeblikke. Vi så det med det første mål i kampens første minut. Der tænker man, “en god start, noget kvalitet, noget tempo og en flot afslutning fra Marcus, der kom ind i det område, hvor man gerne vil have ham.”
– Og så lænede United sig bare tilbage, og man tænker, “hvad venter I på?’… Det var som om, at United næsten var bange for at at vinde kampen.
– Manageren (Amorim, red.) lavede selvfølgelig en masse ændringer i anden halvleg, og faktisk tænker jeg, at han åbenlyst prøvede at vinde kampen. Han forsøger stadig at lære disse spillere at kende, men med deres position i ligaen og deres resultater, så manglede United nok selvtilliden og troen på det.
– Men tror jeg på, at denne gruppe af spillere har kvaliteten til at begynde at få Manchester United tilbage mod top fire eller top fem? Jeg har sagt det i evigheder: Absolut ikke. Det er der ikke bevis for, at de kan..
– Og igen i dag er vi kommet herhen og har tænkt, at den nye manager kunne puste liv i det, og det hele er meget positivt. Men så starter kampen… Det er de samme gamle ting. De er forudsigelige, og der er en reel mangel på kvalitet.
Ruben Amorims næste opgave som Manchester United-træner bliver mod Bodø/Glimt i Europa League torsdag aften.
I Premier League er mandskabet aktuelt nummer 12 og skal i den kommende weekend møde Everton på Old Trafford.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
LIVE: FCK smider sejren
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner