Det startede så godt for Manchester United i Ruben Amorims debut med en scoring af Marcus Rashford i kampens andet minut.
Opturen varede dog ikke ved, og Manchester United endte med blot at tage et enkelt point mod Ipswich. Vel at mærke i en kamp, hvor De Røde Djævles målmand, Andre Onana, var i en helterolle.
Efter Ruben Amorims debut kommer Manchester United-ikonet Roy Keane med en benhård dom over mandskabets kvalitet.
Spurgt på Sky Sports, om Manchester United kan blive mere stabile og vise deres kvalitet over hele kampe frem for kun i momenter, er hans svar ganske klart.
– Nej, og det er det store problem, siger Roy Keane på Sky Sports og tilføjer:
– Dette hold har i det sidste år eller to vist sig i øjeblikke. Vi så det med det første mål i kampens første minut. Der tænker man, “en god start, noget kvalitet, noget tempo og en flot afslutning fra Marcus, der kom ind i det område, hvor man gerne vil have ham.”
– Og så lænede United sig bare tilbage, og man tænker, “hvad venter I på?’… Det var som om, at United næsten var bange for at at vinde kampen.
– Manageren (Amorim, red.) lavede selvfølgelig en masse ændringer i anden halvleg, og faktisk tænker jeg, at han åbenlyst prøvede at vinde kampen. Han forsøger stadig at lære disse spillere at kende, men med deres position i ligaen og deres resultater, så manglede United nok selvtilliden og troen på det.
– Men tror jeg på, at denne gruppe af spillere har kvaliteten til at begynde at få Manchester United tilbage mod top fire eller top fem? Jeg har sagt det i evigheder: Absolut ikke. Det er der ikke bevis for, at de kan..
– Og igen i dag er vi kommet herhen og har tænkt, at den nye manager kunne puste liv i det, og det hele er meget positivt. Men så starter kampen… Det er de samme gamle ting. De er forudsigelige, og der er en reel mangel på kvalitet.
Ruben Amorims næste opgave som Manchester United-træner bliver mod Bodø/Glimt i Europa League torsdag aften.
I Premier League er mandskabet aktuelt nummer 12 og skal i den kommende weekend møde Everton på Old Trafford.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Forhandler med storklub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
LIGE NU
Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER