Det startede så godt for Manchester United i Ruben Amorims debut med en scoring af Marcus Rashford i kampens andet minut.
Opturen varede dog ikke ved, og Manchester United endte med blot at tage et enkelt point mod Ipswich. Vel at mærke i en kamp, hvor De Røde Djævles målmand, Andre Onana, var i en helterolle.
Efter Ruben Amorims debut kommer Manchester United-ikonet Roy Keane med en benhård dom over mandskabets kvalitet.
Spurgt på Sky Sports, om Manchester United kan blive mere stabile og vise deres kvalitet over hele kampe frem for kun i momenter, er hans svar ganske klart.
– Nej, og det er det store problem, siger Roy Keane på Sky Sports og tilføjer:
– Dette hold har i det sidste år eller to vist sig i øjeblikke. Vi så det med det første mål i kampens første minut. Der tænker man, “en god start, noget kvalitet, noget tempo og en flot afslutning fra Marcus, der kom ind i det område, hvor man gerne vil have ham.”
– Og så lænede United sig bare tilbage, og man tænker, “hvad venter I på?’… Det var som om, at United næsten var bange for at at vinde kampen.
– Manageren (Amorim, red.) lavede selvfølgelig en masse ændringer i anden halvleg, og faktisk tænker jeg, at han åbenlyst prøvede at vinde kampen. Han forsøger stadig at lære disse spillere at kende, men med deres position i ligaen og deres resultater, så manglede United nok selvtilliden og troen på det.
– Men tror jeg på, at denne gruppe af spillere har kvaliteten til at begynde at få Manchester United tilbage mod top fire eller top fem? Jeg har sagt det i evigheder: Absolut ikke. Det er der ikke bevis for, at de kan..
– Og igen i dag er vi kommet herhen og har tænkt, at den nye manager kunne puste liv i det, og det hele er meget positivt. Men så starter kampen… Det er de samme gamle ting. De er forudsigelige, og der er en reel mangel på kvalitet.
Ruben Amorims næste opgave som Manchester United-træner bliver mod Bodø/Glimt i Europa League torsdag aften.
I Premier League er mandskabet aktuelt nummer 12 og skal i den kommende weekend møde Everton på Old Trafford.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
MEDIE