Erik ten Hag er færdig i Manchester United efter lidt mere end to sæsoner som cheftræner for den engelske storklub.
Hollænderen blev fyret i formiddags, men ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen burde han faktisk være blevet fyret langt tidligere.
– Jeg synes, at det er på tide. Jeg synes, at Manchester United har været et sted, hvor de slet, slet ikke hører hjemme. Det er en gigantklub i England. Det er den største klub i England, som har haft så mange problemer med at få det til at fungere efter Sir Alex Ferguson. For mig at se har de fyret ten Hag alt for sent, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News.
Efter sidste sæson var der masser af spekulationer om en mulig fyring, men i begyndelsen af juli valgte Manchester United så at forlænge Erik ten Hags kontrakt frem til 2026.
– Man har jo troet på, at ten Hag kunne løfte arven. Man har givet ham mulighederne med de indkøb, han har fået lov at lave, siger Thomas Gravesen om Manchester Uniteds ageren.
Sejren over Manchester City i FA Cup-finalen udskød hollænderens uundgåelige exit, vurderer den tidligere danske landsholdsprofil.
– Man skulle have fyret ham, selvom han vandt FA Cup'en sidste år. Det var hans redningsvest. Han blev i Manchester United, fordi han vandt det trofæ. De skulle have været iskolde og have sagt 'tak for trofæet, men fremtiden sammen med dig kommer ikke til at virke', lyder det fra Thomas Gravesen.
'Graver' peger afslutningsvist på, at Erik ten Hag som Manchester United-cheftræner har 'famlet efter' en spillestil, som aldrig blev tydeligt defineret.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’