Benhård kritik: United skulle have været iskolde

Ifølge Thomas Gravesen burde Manchester United have fyret Erik ten Hag for længe siden.



Erik ten Hag er færdig i Manchester United efter lidt mere end to sæsoner som cheftræner for den engelske storklub. 

Hollænderen blev fyret i formiddags, men ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen burde han faktisk være blevet fyret langt tidligere. 

– Jeg synes, at det er på tide. Jeg synes, at Manchester United har været et sted, hvor de slet, slet ikke hører hjemme. Det er en gigantklub i England. Det er den største klub i England, som har haft så mange problemer med at få det til at fungere efter Sir Alex Ferguson. For mig at se har de fyret ten Hag alt for sent, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News. 

Efter sidste sæson var der masser af spekulationer om en mulig fyring, men i begyndelsen af juli valgte Manchester United så at forlænge Erik ten Hags kontrakt frem til 2026. 

– Man har jo troet på, at ten Hag kunne løfte arven. Man har givet ham mulighederne med de indkøb, han har fået lov at lave, siger Thomas Gravesen om Manchester Uniteds ageren. 

Sejren over Manchester City i FA Cup-finalen udskød hollænderens uundgåelige exit, vurderer den tidligere danske landsholdsprofil. 

– Man skulle have fyret ham, selvom han vandt FA Cup'en sidste år. Det var hans redningsvest. Han blev i Manchester United, fordi han vandt det trofæ. De skulle have været iskolde og have sagt 'tak for trofæet, men fremtiden sammen med dig kommer ikke til at virke', lyder det fra Thomas Gravesen. 

'Graver' peger afslutningsvist på, at Erik ten Hag som Manchester United-cheftræner har 'famlet efter' en spillestil, som aldrig blev tydeligt defineret. 





LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Teaser for ny AGF-aftale



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Så er det officielt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

AGF – Viborg FF

– Niels Frederiksen er en legende!

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Salah sender særlig besked

OB slutter sæsonen med et nederlag

FC Midtjylland – Brøndby IF

Lewandowski forlader FC Barcelona

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Kryptisk Moukoko vækker opsigt