Benhård kritik: United skulle have været iskolde

Ifølge Thomas Gravesen burde Manchester United have fyret Erik ten Hag for længe siden.



Erik ten Hag er færdig i Manchester United efter lidt mere end to sæsoner som cheftræner for den engelske storklub. 

Hollænderen blev fyret i formiddags, men ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen burde han faktisk være blevet fyret langt tidligere. 

– Jeg synes, at det er på tide. Jeg synes, at Manchester United har været et sted, hvor de slet, slet ikke hører hjemme. Det er en gigantklub i England. Det er den største klub i England, som har haft så mange problemer med at få det til at fungere efter Sir Alex Ferguson. For mig at se har de fyret ten Hag alt for sent, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News. 

Efter sidste sæson var der masser af spekulationer om en mulig fyring, men i begyndelsen af juli valgte Manchester United så at forlænge Erik ten Hags kontrakt frem til 2026. 

– Man har jo troet på, at ten Hag kunne løfte arven. Man har givet ham mulighederne med de indkøb, han har fået lov at lave, siger Thomas Gravesen om Manchester Uniteds ageren. 

Sejren over Manchester City i FA Cup-finalen udskød hollænderens uundgåelige exit, vurderer den tidligere danske landsholdsprofil. 

– Man skulle have fyret ham, selvom han vandt FA Cup'en sidste år. Det var hans redningsvest. Han blev i Manchester United, fordi han vandt det trofæ. De skulle have været iskolde og have sagt 'tak for trofæet, men fremtiden sammen med dig kommer ikke til at virke', lyder det fra Thomas Gravesen. 

'Graver' peger afslutningsvist på, at Erik ten Hag som Manchester United-cheftræner har 'famlet efter' en spillestil, som aldrig blev tydeligt defineret. 





Henter Mads Junker




LIVE

TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd