Benhård kritik: United skulle have været iskolde

Ifølge Thomas Gravesen burde Manchester United have fyret Erik ten Hag for længe siden.



Erik ten Hag er færdig i Manchester United efter lidt mere end to sæsoner som cheftræner for den engelske storklub. 

Hollænderen blev fyret i formiddags, men ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen burde han faktisk være blevet fyret langt tidligere. 

– Jeg synes, at det er på tide. Jeg synes, at Manchester United har været et sted, hvor de slet, slet ikke hører hjemme. Det er en gigantklub i England. Det er den største klub i England, som har haft så mange problemer med at få det til at fungere efter Sir Alex Ferguson. For mig at se har de fyret ten Hag alt for sent, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News. 

Efter sidste sæson var der masser af spekulationer om en mulig fyring, men i begyndelsen af juli valgte Manchester United så at forlænge Erik ten Hags kontrakt frem til 2026. 

– Man har jo troet på, at ten Hag kunne løfte arven. Man har givet ham mulighederne med de indkøb, han har fået lov at lave, siger Thomas Gravesen om Manchester Uniteds ageren. 

Sejren over Manchester City i FA Cup-finalen udskød hollænderens uundgåelige exit, vurderer den tidligere danske landsholdsprofil. 

– Man skulle have fyret ham, selvom han vandt FA Cup'en sidste år. Det var hans redningsvest. Han blev i Manchester United, fordi han vandt det trofæ. De skulle have været iskolde og have sagt 'tak for trofæet, men fremtiden sammen med dig kommer ikke til at virke', lyder det fra Thomas Gravesen. 

'Graver' peger afslutningsvist på, at Erik ten Hag som Manchester United-cheftræner har 'famlet efter' en spillestil, som aldrig blev tydeligt defineret. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Transferbombe i Real Madrid?

Froholdt med vild hæder i Portugal

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Han er førende til at erstatte Hjulmand