Benhård kritik: United skulle have været iskolde

Ifølge Thomas Gravesen burde Manchester United have fyret Erik ten Hag for længe siden.



Erik ten Hag er færdig i Manchester United efter lidt mere end to sæsoner som cheftræner for den engelske storklub. 

Hollænderen blev fyret i formiddags, men ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen burde han faktisk være blevet fyret langt tidligere. 

– Jeg synes, at det er på tide. Jeg synes, at Manchester United har været et sted, hvor de slet, slet ikke hører hjemme. Det er en gigantklub i England. Det er den største klub i England, som har haft så mange problemer med at få det til at fungere efter Sir Alex Ferguson. For mig at se har de fyret ten Hag alt for sent, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News. 

Efter sidste sæson var der masser af spekulationer om en mulig fyring, men i begyndelsen af juli valgte Manchester United så at forlænge Erik ten Hags kontrakt frem til 2026. 

– Man har jo troet på, at ten Hag kunne løfte arven. Man har givet ham mulighederne med de indkøb, han har fået lov at lave, siger Thomas Gravesen om Manchester Uniteds ageren. 

Sejren over Manchester City i FA Cup-finalen udskød hollænderens uundgåelige exit, vurderer den tidligere danske landsholdsprofil. 

– Man skulle have fyret ham, selvom han vandt FA Cup'en sidste år. Det var hans redningsvest. Han blev i Manchester United, fordi han vandt det trofæ. De skulle have været iskolde og have sagt 'tak for trofæet, men fremtiden sammen med dig kommer ikke til at virke', lyder det fra Thomas Gravesen. 

'Graver' peger afslutningsvist på, at Erik ten Hag som Manchester United-cheftræner har 'famlet efter' en spillestil, som aldrig blev tydeligt defineret. 







LIVE

LIVE: Skifter til FC Midtjylland

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Afslører samtale med Roony Bardghji

Offentliggøres i dag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb