Dommerekspert havde annulleret bizart Arsenal-mål

Jan Carlsen hælder til, at Arsenals 1-0-scoring på Old Trafford skulle have været annulleret.



Det var på ganske bizar vis, at Arsenal torsdag aften bragte sig foran 1-0 på Old Trafford mod Manchester United. 

I forbindelse med et hjørnespark blev David de Gea trådt på af sin egen medspiller, og mens spanieren lå og vred sig i smerte, sparkede Emile Smith Rowe bolden i et tomt mål. 

Først på den anden side af et VAR-gennemsyn blev scoringen godkendt, og selv dommer Martin Atkinson lignede en mand, der var i tvivl om, hvad reglerne foreskriver i sådan et tilfælde. 

Over for tipsbladet.dk forklarer Jan Carlsen, som er dommerobservatør og én af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven, hvordan han oplevede situationen.

– Fodboldloven foreskriver, at der skal være en målmand på hvert hold. Det fortolker vi i Danmark (og har gjort siden 1983) sådan, at det kun giver mening, hvis han også kan udfylde sin funktion som målmand, lyder det fra Jan Carlsen.

Man kan i den forbindelse tænke sig to yderpunkter, forklarer han videre.

1) Målmanden kaster sig efter en bold helt ude ved stolpen, brager hovedet ind i stolpen og falder til jorden, mens bolden går i mål. Målet godkendes – målmanden havde ikke brug for at være funktionsdygtig.

2) Samme situation, men nu springer bolden fra stolpen tilbage i straffesparksfeltet, hvor der lystigt spilles videre, mens målmanden ligger på jorden. Spillet skal afbrydes, da målmanden ikke længere kan udøve sin funktion som målmand.

– Og så er der desværre alt det ind imellem. Tingene er meget sjældent sorte eller hvide, siger Jan Carlsen og fortsætter:

– I gårsdagens situation bliver De Gea trådt ned af en medspiller og ligger på jorden, da bolden sparkes ind. Der er vel gået en 3-4 sekunder mellem de to hændelser, og bolden går ind en meters penge fra den liggende målmand.

– Vi er i grænseområdet, men for mig burde der være fløjtet af, da spillet fortsatte i feltet. Jeg har godt set Mark Clattenburg citeret for, at dommeren ikke kunne gøre noget, fordi det var en medspiller, der fældede De Gea. Det er selvfølgelig noget vrøvl  (og Clattenburg er i øvrigt blevet rasende klog på lovstof, efter at han stoppede som dommer). Selvfølgelig kan der ikke dømmes frispark – men spillet kan jo altid afbrydes.

– Dommeren kunne også sagtens have annulleret scoringen, selv om han ikke fik fløjtet, før bolden lå i nettet. Kendelser kan altid ændres, så længe bolden ikke er sat i spil igen. I givet fald ville det have været ved at lade bolden falde til De Gea, når han var kommet på højkant igen.

Kunne VAR have hjulpet dommeren?

– Nej. Hændelsen er uden for VAR-protokollen, da der jo ikke er sket nogen forseelse før scoringen. De bærende principper er stadig sund fornuft og ’What does football expect ?’ – og ud fra det ville jeg personligt afgjort have foretrukket, at målet var blevet annulleret, men vi er som sagt i grænselandet her, slutter Jan Carlsen.

Manchester United vandt opgøret 3-2 – du kan se den omtalte situation med David de Gea i videoen i toppen af artiklen. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Stort Brøndby-boost



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

– Enten FCK eller også stopper han?

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

FC København – FC Nordsjælland

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Utroligt: Brøndby må glæde sig

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Neestrup må undvære profil igen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Derfor var Moukoko vraget

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Danmark indleder med et brag mod Norge

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte