Det var på ganske bizar vis, at Arsenal torsdag aften bragte sig foran 1-0 på Old Trafford mod Manchester United.
I forbindelse med et hjørnespark blev David de Gea trådt på af sin egen medspiller, og mens spanieren lå og vred sig i smerte, sparkede Emile Smith Rowe bolden i et tomt mål.
Først på den anden side af et VAR-gennemsyn blev scoringen godkendt, og selv dommer Martin Atkinson lignede en mand, der var i tvivl om, hvad reglerne foreskriver i sådan et tilfælde.
Over for tipsbladet.dk forklarer Jan Carlsen, som er dommerobservatør og én af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven, hvordan han oplevede situationen.
– Fodboldloven foreskriver, at der skal være en målmand på hvert hold. Det fortolker vi i Danmark (og har gjort siden 1983) sådan, at det kun giver mening, hvis han også kan udfylde sin funktion som målmand, lyder det fra Jan Carlsen.
Man kan i den forbindelse tænke sig to yderpunkter, forklarer han videre.
1) Målmanden kaster sig efter en bold helt ude ved stolpen, brager hovedet ind i stolpen og falder til jorden, mens bolden går i mål. Målet godkendes – målmanden havde ikke brug for at være funktionsdygtig.
2) Samme situation, men nu springer bolden fra stolpen tilbage i straffesparksfeltet, hvor der lystigt spilles videre, mens målmanden ligger på jorden. Spillet skal afbrydes, da målmanden ikke længere kan udøve sin funktion som målmand.
– Og så er der desværre alt det ind imellem. Tingene er meget sjældent sorte eller hvide, siger Jan Carlsen og fortsætter:
– I gårsdagens situation bliver De Gea trådt ned af en medspiller og ligger på jorden, da bolden sparkes ind. Der er vel gået en 3-4 sekunder mellem de to hændelser, og bolden går ind en meters penge fra den liggende målmand.
– Vi er i grænseområdet, men for mig burde der være fløjtet af, da spillet fortsatte i feltet. Jeg har godt set Mark Clattenburg citeret for, at dommeren ikke kunne gøre noget, fordi det var en medspiller, der fældede De Gea. Det er selvfølgelig noget vrøvl (og Clattenburg er i øvrigt blevet rasende klog på lovstof, efter at han stoppede som dommer). Selvfølgelig kan der ikke dømmes frispark – men spillet kan jo altid afbrydes.
– Dommeren kunne også sagtens have annulleret scoringen, selv om han ikke fik fløjtet, før bolden lå i nettet. Kendelser kan altid ændres, så længe bolden ikke er sat i spil igen. I givet fald ville det have været ved at lade bolden falde til De Gea, når han var kommet på højkant igen.
Kunne VAR have hjulpet dommeren?
– Nej. Hændelsen er uden for VAR-protokollen, da der jo ikke er sket nogen forseelse før scoringen. De bærende principper er stadig sund fornuft og ’What does football expect ?’ – og ud fra det ville jeg personligt afgjort have foretrukket, at målet var blevet annulleret, men vi er som sagt i grænselandet her, slutter Jan Carlsen.
Manchester United vandt opgøret 3-2 – du kan se den omtalte situation med David de Gea i videoen i toppen af artiklen.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
‘Han er tilgivet’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
‘Jeg hadede verden’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
