Dommerekspert havde annulleret bizart Arsenal-mål

Jan Carlsen hælder til, at Arsenals 1-0-scoring på Old Trafford skulle have været annulleret.



Det var på ganske bizar vis, at Arsenal torsdag aften bragte sig foran 1-0 på Old Trafford mod Manchester United. 

I forbindelse med et hjørnespark blev David de Gea trådt på af sin egen medspiller, og mens spanieren lå og vred sig i smerte, sparkede Emile Smith Rowe bolden i et tomt mål. 

Først på den anden side af et VAR-gennemsyn blev scoringen godkendt, og selv dommer Martin Atkinson lignede en mand, der var i tvivl om, hvad reglerne foreskriver i sådan et tilfælde. 

Over for tipsbladet.dk forklarer Jan Carlsen, som er dommerobservatør og én af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven, hvordan han oplevede situationen.

– Fodboldloven foreskriver, at der skal være en målmand på hvert hold. Det fortolker vi i Danmark (og har gjort siden 1983) sådan, at det kun giver mening, hvis han også kan udfylde sin funktion som målmand, lyder det fra Jan Carlsen.

Man kan i den forbindelse tænke sig to yderpunkter, forklarer han videre.

1) Målmanden kaster sig efter en bold helt ude ved stolpen, brager hovedet ind i stolpen og falder til jorden, mens bolden går i mål. Målet godkendes – målmanden havde ikke brug for at være funktionsdygtig.

2) Samme situation, men nu springer bolden fra stolpen tilbage i straffesparksfeltet, hvor der lystigt spilles videre, mens målmanden ligger på jorden. Spillet skal afbrydes, da målmanden ikke længere kan udøve sin funktion som målmand.

– Og så er der desværre alt det ind imellem. Tingene er meget sjældent sorte eller hvide, siger Jan Carlsen og fortsætter:

– I gårsdagens situation bliver De Gea trådt ned af en medspiller og ligger på jorden, da bolden sparkes ind. Der er vel gået en 3-4 sekunder mellem de to hændelser, og bolden går ind en meters penge fra den liggende målmand.

– Vi er i grænseområdet, men for mig burde der være fløjtet af, da spillet fortsatte i feltet. Jeg har godt set Mark Clattenburg citeret for, at dommeren ikke kunne gøre noget, fordi det var en medspiller, der fældede De Gea. Det er selvfølgelig noget vrøvl  (og Clattenburg er i øvrigt blevet rasende klog på lovstof, efter at han stoppede som dommer). Selvfølgelig kan der ikke dømmes frispark – men spillet kan jo altid afbrydes.

– Dommeren kunne også sagtens have annulleret scoringen, selv om han ikke fik fløjtet, før bolden lå i nettet. Kendelser kan altid ændres, så længe bolden ikke er sat i spil igen. I givet fald ville det have været ved at lade bolden falde til De Gea, når han var kommet på højkant igen.

Kunne VAR have hjulpet dommeren?

– Nej. Hændelsen er uden for VAR-protokollen, da der jo ikke er sket nogen forseelse før scoringen. De bærende principper er stadig sund fornuft og ’What does football expect ?’ – og ud fra det ville jeg personligt afgjort have foretrukket, at målet var blevet annulleret, men vi er som sagt i grænselandet her, slutter Jan Carlsen.

Manchester United vandt opgøret 3-2 – du kan se den omtalte situation med David de Gea i videoen i toppen af artiklen. 





FCK-talenter ydmyger Brøndby




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

LIVE: Det er slut

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Av, FCK! Her er de værst af alle

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Nu flytter anfører til Danmark

Kæmpe nyhed i udlandet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Er der 120 millioner i klubkassen?

– Presset er på Danmark!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Dansker drillet af Mourinho



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Alexander Lind blæst bagover

Viser målform før vigtig landskamp

I chok over Steve Cooper-historie

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde