Det var på ganske bizar vis, at Arsenal torsdag aften bragte sig foran 1-0 på Old Trafford mod Manchester United.
I forbindelse med et hjørnespark blev David de Gea trådt på af sin egen medspiller, og mens spanieren lå og vred sig i smerte, sparkede Emile Smith Rowe bolden i et tomt mål.
Først på den anden side af et VAR-gennemsyn blev scoringen godkendt, og selv dommer Martin Atkinson lignede en mand, der var i tvivl om, hvad reglerne foreskriver i sådan et tilfælde.
Over for tipsbladet.dk forklarer Jan Carlsen, som er dommerobservatør og én af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven, hvordan han oplevede situationen.
– Fodboldloven foreskriver, at der skal være en målmand på hvert hold. Det fortolker vi i Danmark (og har gjort siden 1983) sådan, at det kun giver mening, hvis han også kan udfylde sin funktion som målmand, lyder det fra Jan Carlsen.
Man kan i den forbindelse tænke sig to yderpunkter, forklarer han videre.
1) Målmanden kaster sig efter en bold helt ude ved stolpen, brager hovedet ind i stolpen og falder til jorden, mens bolden går i mål. Målet godkendes – målmanden havde ikke brug for at være funktionsdygtig.
2) Samme situation, men nu springer bolden fra stolpen tilbage i straffesparksfeltet, hvor der lystigt spilles videre, mens målmanden ligger på jorden. Spillet skal afbrydes, da målmanden ikke længere kan udøve sin funktion som målmand.
– Og så er der desværre alt det ind imellem. Tingene er meget sjældent sorte eller hvide, siger Jan Carlsen og fortsætter:
– I gårsdagens situation bliver De Gea trådt ned af en medspiller og ligger på jorden, da bolden sparkes ind. Der er vel gået en 3-4 sekunder mellem de to hændelser, og bolden går ind en meters penge fra den liggende målmand.
– Vi er i grænseområdet, men for mig burde der være fløjtet af, da spillet fortsatte i feltet. Jeg har godt set Mark Clattenburg citeret for, at dommeren ikke kunne gøre noget, fordi det var en medspiller, der fældede De Gea. Det er selvfølgelig noget vrøvl (og Clattenburg er i øvrigt blevet rasende klog på lovstof, efter at han stoppede som dommer). Selvfølgelig kan der ikke dømmes frispark – men spillet kan jo altid afbrydes.
– Dommeren kunne også sagtens have annulleret scoringen, selv om han ikke fik fløjtet, før bolden lå i nettet. Kendelser kan altid ændres, så længe bolden ikke er sat i spil igen. I givet fald ville det have været ved at lade bolden falde til De Gea, når han var kommet på højkant igen.
Kunne VAR have hjulpet dommeren?
– Nej. Hændelsen er uden for VAR-protokollen, da der jo ikke er sket nogen forseelse før scoringen. De bærende principper er stadig sund fornuft og ’What does football expect ?’ – og ud fra det ville jeg personligt afgjort have foretrukket, at målet var blevet annulleret, men vi er som sagt i grænselandet her, slutter Jan Carlsen.
Manchester United vandt opgøret 3-2 – du kan se den omtalte situation med David de Gea i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Farzam: En gave for FC København
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
TIPSBLADETS DOM
