Det var på ganske bizar vis, at Arsenal torsdag aften bragte sig foran 1-0 på Old Trafford mod Manchester United.
I forbindelse med et hjørnespark blev David de Gea trådt på af sin egen medspiller, og mens spanieren lå og vred sig i smerte, sparkede Emile Smith Rowe bolden i et tomt mål.
Først på den anden side af et VAR-gennemsyn blev scoringen godkendt, og selv dommer Martin Atkinson lignede en mand, der var i tvivl om, hvad reglerne foreskriver i sådan et tilfælde.
Over for tipsbladet.dk forklarer Jan Carlsen, som er dommerobservatør og én af Europas mest velansete fortolkere af fodboldloven, hvordan han oplevede situationen.
– Fodboldloven foreskriver, at der skal være en målmand på hvert hold. Det fortolker vi i Danmark (og har gjort siden 1983) sådan, at det kun giver mening, hvis han også kan udfylde sin funktion som målmand, lyder det fra Jan Carlsen.
Man kan i den forbindelse tænke sig to yderpunkter, forklarer han videre.
1) Målmanden kaster sig efter en bold helt ude ved stolpen, brager hovedet ind i stolpen og falder til jorden, mens bolden går i mål. Målet godkendes – målmanden havde ikke brug for at være funktionsdygtig.
2) Samme situation, men nu springer bolden fra stolpen tilbage i straffesparksfeltet, hvor der lystigt spilles videre, mens målmanden ligger på jorden. Spillet skal afbrydes, da målmanden ikke længere kan udøve sin funktion som målmand.
– Og så er der desværre alt det ind imellem. Tingene er meget sjældent sorte eller hvide, siger Jan Carlsen og fortsætter:
– I gårsdagens situation bliver De Gea trådt ned af en medspiller og ligger på jorden, da bolden sparkes ind. Der er vel gået en 3-4 sekunder mellem de to hændelser, og bolden går ind en meters penge fra den liggende målmand.
– Vi er i grænseområdet, men for mig burde der være fløjtet af, da spillet fortsatte i feltet. Jeg har godt set Mark Clattenburg citeret for, at dommeren ikke kunne gøre noget, fordi det var en medspiller, der fældede De Gea. Det er selvfølgelig noget vrøvl (og Clattenburg er i øvrigt blevet rasende klog på lovstof, efter at han stoppede som dommer). Selvfølgelig kan der ikke dømmes frispark – men spillet kan jo altid afbrydes.
– Dommeren kunne også sagtens have annulleret scoringen, selv om han ikke fik fløjtet, før bolden lå i nettet. Kendelser kan altid ændres, så længe bolden ikke er sat i spil igen. I givet fald ville det have været ved at lade bolden falde til De Gea, når han var kommet på højkant igen.
Kunne VAR have hjulpet dommeren?
– Nej. Hændelsen er uden for VAR-protokollen, da der jo ikke er sket nogen forseelse før scoringen. De bærende principper er stadig sund fornuft og ’What does football expect ?’ – og ud fra det ville jeg personligt afgjort have foretrukket, at målet var blevet annulleret, men vi er som sagt i grænselandet her, slutter Jan Carlsen.
Manchester United vandt opgøret 3-2 – du kan se den omtalte situation med David de Gea i videoen i toppen af artiklen.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
Årets mest læste – I elsker transfers!
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
