Lørdag krydsede West Brom og Brighton klinger i et af de mere usexede Premier League-opgør.
Men kampen vil alligevel blive husket af dem, der har tunet ind for at se den. Ikke så meget for spillet på banen, men for en dommerkendelse, som de måske stadig forsøger at forstå.
Men bare rolig. En af dem, der ser kampen, er den engelske fodboldlegende Gary Linneker, og han har forklaringen.
Situationen starter ved, at Lewis Dunk scorer på et frispark, men det så ud til, at han sparkede før, dommeren havde fløjtet, og Sam Johnstone i West Brom-målet lignede da heller ikke en målmand, der var helt klar.
Kampens dommer Lee Mason signalerede da også hurtigt, at målet ikke talte, fordi han ikke havde fløjtet spillet i gang igen. Men herfra blev det bizart.
For han havde faktisk fløjtet spillet i gang, og efter en række indvendinger fra Lewis Dunk, der stod lige ved siden af dommeren, da han fløjtede, dømte Lee Mason mål.
Men det var ikke slut endnu. For nu kom VAR indover, og her blev målet underkendt, og så var forvirringen total.
Mens de danske seere måske ikke helt forstår, hvad der skete, så kommer Gary Linneker med en forklaring på Twitter.
The reason it was disallowed was because the ref blew his whistle for a 2nd time just before it crossed the line, which stops play. Never seen that happen before but highlights the nonsensity of a law that stops the side who’ve been fouled gaining an advantage.
— Gary Lineker 💙 (@GaryLineker) February 27, 2021
Ifølge den tidligere fodboldspiller så sker der simpelthen det, at Lee Mason når at fløjte, inden bolden går i mål, hvilket stopper spillet.
– Aldrig set det her før, men viser bare det skøre i en lov, der stopper holdet, der har fået frispark, i at få en fordel.
Du kan se klippet øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
NYHEDER
