Lørdag krydsede West Brom og Brighton klinger i et af de mere usexede Premier League-opgør.
Men kampen vil alligevel blive husket af dem, der har tunet ind for at se den. Ikke så meget for spillet på banen, men for en dommerkendelse, som de måske stadig forsøger at forstå.
Men bare rolig. En af dem, der ser kampen, er den engelske fodboldlegende Gary Linneker, og han har forklaringen.
Situationen starter ved, at Lewis Dunk scorer på et frispark, men det så ud til, at han sparkede før, dommeren havde fløjtet, og Sam Johnstone i West Brom-målet lignede da heller ikke en målmand, der var helt klar.
Kampens dommer Lee Mason signalerede da også hurtigt, at målet ikke talte, fordi han ikke havde fløjtet spillet i gang igen. Men herfra blev det bizart.
For han havde faktisk fløjtet spillet i gang, og efter en række indvendinger fra Lewis Dunk, der stod lige ved siden af dommeren, da han fløjtede, dømte Lee Mason mål.
Men det var ikke slut endnu. For nu kom VAR indover, og her blev målet underkendt, og så var forvirringen total.
Mens de danske seere måske ikke helt forstår, hvad der skete, så kommer Gary Linneker med en forklaring på Twitter.
The reason it was disallowed was because the ref blew his whistle for a 2nd time just before it crossed the line, which stops play. Never seen that happen before but highlights the nonsensity of a law that stops the side who’ve been fouled gaining an advantage.
— Gary Lineker 💙 (@GaryLineker) February 27, 2021
Ifølge den tidligere fodboldspiller så sker der simpelthen det, at Lee Mason når at fløjte, inden bolden går i mål, hvilket stopper spillet.
– Aldrig set det her før, men viser bare det skøre i en lov, der stopper holdet, der har fået frispark, i at få en fordel.
Du kan se klippet øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
