Lørdag krydsede West Brom og Brighton klinger i et af de mere usexede Premier League-opgør.
Men kampen vil alligevel blive husket af dem, der har tunet ind for at se den. Ikke så meget for spillet på banen, men for en dommerkendelse, som de måske stadig forsøger at forstå.
Men bare rolig. En af dem, der ser kampen, er den engelske fodboldlegende Gary Linneker, og han har forklaringen.
Situationen starter ved, at Lewis Dunk scorer på et frispark, men det så ud til, at han sparkede før, dommeren havde fløjtet, og Sam Johnstone i West Brom-målet lignede da heller ikke en målmand, der var helt klar.
Kampens dommer Lee Mason signalerede da også hurtigt, at målet ikke talte, fordi han ikke havde fløjtet spillet i gang igen. Men herfra blev det bizart.
For han havde faktisk fløjtet spillet i gang, og efter en række indvendinger fra Lewis Dunk, der stod lige ved siden af dommeren, da han fløjtede, dømte Lee Mason mål.
Men det var ikke slut endnu. For nu kom VAR indover, og her blev målet underkendt, og så var forvirringen total.
Mens de danske seere måske ikke helt forstår, hvad der skete, så kommer Gary Linneker med en forklaring på Twitter.
The reason it was disallowed was because the ref blew his whistle for a 2nd time just before it crossed the line, which stops play. Never seen that happen before but highlights the nonsensity of a law that stops the side who’ve been fouled gaining an advantage.
— Gary Lineker 💙 (@GaryLineker) February 27, 2021
Ifølge den tidligere fodboldspiller så sker der simpelthen det, at Lee Mason når at fløjte, inden bolden går i mål, hvilket stopper spillet.
– Aldrig set det her før, men viser bare det skøre i en lov, der stopper holdet, der har fået frispark, i at få en fordel.
Du kan se klippet øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
Han afløser Mourinho
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
