Bizarre scener i Premier League-kamp: Ikke set før

VAR har givet mange frustrationer, siden det blev indført, men lørdag skete noget helt bizart.



Lørdag krydsede West Brom og Brighton klinger i et af de mere usexede Premier League-opgør.

Men kampen vil alligevel blive husket af dem, der har tunet ind for at se den. Ikke så meget for spillet på banen, men for en dommerkendelse, som de måske stadig forsøger at forstå.

Men bare rolig. En af dem, der ser kampen, er den engelske fodboldlegende Gary Linneker, og han har forklaringen. 

Situationen starter ved, at Lewis Dunk scorer på et frispark, men det så ud til, at han sparkede før, dommeren havde fløjtet, og Sam Johnstone i West Brom-målet lignede da heller ikke en målmand, der var helt klar.

Kampens dommer Lee Mason signalerede da også hurtigt, at målet ikke talte, fordi han ikke havde fløjtet spillet i gang igen. Men herfra blev det bizart. 

For han havde faktisk fløjtet spillet i gang, og efter en række indvendinger fra Lewis Dunk, der stod lige ved siden af dommeren, da han fløjtede, dømte Lee Mason mål.

Men det var ikke slut endnu. For nu kom VAR indover, og her blev målet underkendt, og så var forvirringen total.

Mens de danske seere måske ikke helt forstår, hvad der skete, så kommer Gary Linneker med en forklaring på Twitter.

Ifølge den tidligere fodboldspiller så sker der simpelthen det, at Lee Mason når at fløjte, inden bolden går i mål, hvilket stopper spillet.

– Aldrig set det her før, men viser bare det skøre i en lov, der stopper holdet, der har fået frispark, i at få en fordel.

Du kan se klippet øverst i artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



Jakob Poulsen og Viborg jagter en syvendeplads i Superligaen, så man får en playoffkamp, med al sandsynlighed mod Randers eller Brøndby med FCN som en mikroskopisk mulighed, om at komme i Conference League. LIVE

Superliga-LIVE: AGF-stjerne udgår med skade

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ingen klausul i FC København-aftale

Lyngby BK – AGF

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland – AC Horsens



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar besked om AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!