Lørdag krydsede West Brom og Brighton klinger i et af de mere usexede Premier League-opgør.
Men kampen vil alligevel blive husket af dem, der har tunet ind for at se den. Ikke så meget for spillet på banen, men for en dommerkendelse, som de måske stadig forsøger at forstå.
Men bare rolig. En af dem, der ser kampen, er den engelske fodboldlegende Gary Linneker, og han har forklaringen.
Situationen starter ved, at Lewis Dunk scorer på et frispark, men det så ud til, at han sparkede før, dommeren havde fløjtet, og Sam Johnstone i West Brom-målet lignede da heller ikke en målmand, der var helt klar.
Kampens dommer Lee Mason signalerede da også hurtigt, at målet ikke talte, fordi han ikke havde fløjtet spillet i gang igen. Men herfra blev det bizart.
For han havde faktisk fløjtet spillet i gang, og efter en række indvendinger fra Lewis Dunk, der stod lige ved siden af dommeren, da han fløjtede, dømte Lee Mason mål.
Men det var ikke slut endnu. For nu kom VAR indover, og her blev målet underkendt, og så var forvirringen total.
Mens de danske seere måske ikke helt forstår, hvad der skete, så kommer Gary Linneker med en forklaring på Twitter.
The reason it was disallowed was because the ref blew his whistle for a 2nd time just before it crossed the line, which stops play. Never seen that happen before but highlights the nonsensity of a law that stops the side who’ve been fouled gaining an advantage.
— Gary Lineker 💙 (@GaryLineker) February 27, 2021
Ifølge den tidligere fodboldspiller så sker der simpelthen det, at Lee Mason når at fløjte, inden bolden går i mål, hvilket stopper spillet.
– Aldrig set det her før, men viser bare det skøre i en lov, der stopper holdet, der har fået frispark, i at få en fordel.
Du kan se klippet øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Forhandler med storklub
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
