Der er ikke længere et ubesejret hold i Premier League. Med en fremragende indsats nedlagde Bournemouth på hjemmebane mestrene fra Manchester City.
Et mål på hver siden af pausen gav Bournemouth sejren på 2-0, mens City måtte notere sæsonens første liganederlag.
Da Liverpool samtidig slog Brighton 2-1 på Anfield, overtager Merseyside-klubben førstepladsen med 25 point efter ti kampe. City har 23 point.
Bournemouth havde ingen intention om at lade sig trykke langt tilbage på banen og bare forsøge at afværge mestrenes offensive tiltag.
Hjemmeholdet kom med stor intensitet, løbevilje og ikke mindst modet til at gå forholdsvis højt op for at lægge presset på Pep Guardiolas tropper.
Det så ud til at overrasket City gevaldigt. I hvert fald formåede mesterholdet slet ikke at få spillet til at flyde, selv om man havde bolden mest.
Allerede efter ni minutter gav det pote for Bournemouth. Efter fremragende forarbejde af venstreback Milos Kerkez modtog Antoine Semenyo bolden i feltet og sparkede fladt åbningsmålet ind.
Den slags vækker normalt City, men det var en ganske uinspireret indsats, holdet leverede lørdag på den engelske sydkyst. Og når man endelig skabte en lille chance, ramte man sjældent kassen.
Det var ganske fortjent, at Bournemouth gik til pause med en føring, og holdet fortsatte den offensive tilgang. Ikke noget med at stille sig ned og parere.
City havde svært ved at blive meget farlige. Det havde hjemmeholdet ikke, og midtvejs i anden halvleg rykkede overraskelsen for alvor tæt på.
Igen var 20-årige Kerkez ophavsmand til målet med endnu et stærkt forarbejde. Denne gang fandt hans tværbold Evanilson, som styrede den ind til 2-0.
Fem minutter efter forhindrede kun stolpen og en stor afbrænder på riposten, at det også blev 3-0.
Intet tydede på, at City havde det store at byde ind med, men syv minutter før tid steg Josko Gvardiol fantastisk op til et indlæg og headede reduceringen ind.
Det var først i de seks minutters overtid, at City fik lagt et tungt tryk, og det var tæt på ved først Erling Haaland og Phil Foden. Men målet kom ikke, og Citys status som ubesejret er en saga blot.
Cody Gakpo og Mohamed Salah stod for Liverpools mål, da holdet vendte 0-1 til 2-1 mod Brighton.
Nottingham Forest vandt hjemme 3-0 over West Ham, Southampton vandt 1-0 over Everton på en sen scoring, mens Leicester på et overtidsmål fik 1-1 ude mod Ipswich.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER