Bournemouth sørgede for Premier League-chok

Et veloplagt Bournemouth-hold fik skovlen under Manchester City og tilføjede mestrene det første nederlag.



Der er ikke længere et ubesejret hold i Premier League. Med en fremragende indsats nedlagde Bournemouth på hjemmebane mestrene fra Manchester City.

Et mål på hver siden af pausen gav Bournemouth sejren på 2-0, mens City måtte notere sæsonens første liganederlag.

Da Liverpool samtidig slog Brighton 2-1 på Anfield, overtager Merseyside-klubben førstepladsen med 25 point efter ti kampe. City har 23 point.

Bournemouth havde ingen intention om at lade sig trykke langt tilbage på banen og bare forsøge at afværge mestrenes offensive tiltag.

Hjemmeholdet kom med stor intensitet, løbevilje og ikke mindst modet til at gå forholdsvis højt op for at lægge presset på Pep Guardiolas tropper.

Det så ud til at overrasket City gevaldigt. I hvert fald formåede mesterholdet slet ikke at få spillet til at flyde, selv om man havde bolden mest.

Allerede efter ni minutter gav det pote for Bournemouth. Efter fremragende forarbejde af venstreback Milos Kerkez modtog Antoine Semenyo bolden i feltet og sparkede fladt åbningsmålet ind.

Den slags vækker normalt City, men det var en ganske uinspireret indsats, holdet leverede lørdag på den engelske sydkyst. Og når man endelig skabte en lille chance, ramte man sjældent kassen.

Det var ganske fortjent, at Bournemouth gik til pause med en føring, og holdet fortsatte den offensive tilgang. Ikke noget med at stille sig ned og parere.

City havde svært ved at blive meget farlige. Det havde hjemmeholdet ikke, og midtvejs i anden halvleg rykkede overraskelsen for alvor tæt på.

Igen var 20-årige Kerkez ophavsmand til målet med endnu et stærkt forarbejde. Denne gang fandt hans tværbold Evanilson, som styrede den ind til 2-0.

Fem minutter efter forhindrede kun stolpen og en stor afbrænder på riposten, at det også blev 3-0.

Intet tydede på, at City havde det store at byde ind med, men syv minutter før tid steg Josko Gvardiol fantastisk op til et indlæg og headede reduceringen ind.

Det var først i de seks minutters overtid, at City fik lagt et tungt tryk, og det var tæt på ved først Erling Haaland og Phil Foden. Men målet kom ikke, og Citys status som ubesejret er en saga blot.

Cody Gakpo og Mohamed Salah stod for Liverpools mål, da holdet vendte 0-1 til 2-1 mod Brighton.

Nottingham Forest vandt hjemme 3-0 over West Ham, Southampton vandt 1-0 over Everton på en sen scoring, mens Leicester på et overtidsmål fik 1-1 ude mod Ipswich.

/ritzau/



FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Det har man nok aldrig set før

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her er alle VM-grupperne

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCM-duo sætter vanvittig rekord

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er Danmarks VM-gruppe

Saver United-stjerne over

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Kæmpe triumf for Frank

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller