Bournemouth sørgede for Premier League-chok

Et veloplagt Bournemouth-hold fik skovlen under Manchester City og tilføjede mestrene det første nederlag.



Der er ikke længere et ubesejret hold i Premier League. Med en fremragende indsats nedlagde Bournemouth på hjemmebane mestrene fra Manchester City.

Et mål på hver siden af pausen gav Bournemouth sejren på 2-0, mens City måtte notere sæsonens første liganederlag.

Da Liverpool samtidig slog Brighton 2-1 på Anfield, overtager Merseyside-klubben førstepladsen med 25 point efter ti kampe. City har 23 point.

Bournemouth havde ingen intention om at lade sig trykke langt tilbage på banen og bare forsøge at afværge mestrenes offensive tiltag.

Hjemmeholdet kom med stor intensitet, løbevilje og ikke mindst modet til at gå forholdsvis højt op for at lægge presset på Pep Guardiolas tropper.

Det så ud til at overrasket City gevaldigt. I hvert fald formåede mesterholdet slet ikke at få spillet til at flyde, selv om man havde bolden mest.

Allerede efter ni minutter gav det pote for Bournemouth. Efter fremragende forarbejde af venstreback Milos Kerkez modtog Antoine Semenyo bolden i feltet og sparkede fladt åbningsmålet ind.

Den slags vækker normalt City, men det var en ganske uinspireret indsats, holdet leverede lørdag på den engelske sydkyst. Og når man endelig skabte en lille chance, ramte man sjældent kassen.

Det var ganske fortjent, at Bournemouth gik til pause med en føring, og holdet fortsatte den offensive tilgang. Ikke noget med at stille sig ned og parere.

City havde svært ved at blive meget farlige. Det havde hjemmeholdet ikke, og midtvejs i anden halvleg rykkede overraskelsen for alvor tæt på.

Igen var 20-årige Kerkez ophavsmand til målet med endnu et stærkt forarbejde. Denne gang fandt hans tværbold Evanilson, som styrede den ind til 2-0.

Fem minutter efter forhindrede kun stolpen og en stor afbrænder på riposten, at det også blev 3-0.

Intet tydede på, at City havde det store at byde ind med, men syv minutter før tid steg Josko Gvardiol fantastisk op til et indlæg og headede reduceringen ind.

Det var først i de seks minutters overtid, at City fik lagt et tungt tryk, og det var tæt på ved først Erling Haaland og Phil Foden. Men målet kom ikke, og Citys status som ubesejret er en saga blot.

Cody Gakpo og Mohamed Salah stod for Liverpools mål, da holdet vendte 0-1 til 2-1 mod Brighton.

Nottingham Forest vandt hjemme 3-0 over West Ham, Southampton vandt 1-0 over Everton på en sen scoring, mens Leicester på et overtidsmål fik 1-1 ude mod Ipswich.

/ritzau/





Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt


Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’

Legende med chokmelding

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– De lignede lort!

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller