Bournemouth sørgede for Premier League-chok

Et veloplagt Bournemouth-hold fik skovlen under Manchester City og tilføjede mestrene det første nederlag.



Der er ikke længere et ubesejret hold i Premier League. Med en fremragende indsats nedlagde Bournemouth på hjemmebane mestrene fra Manchester City.

Et mål på hver siden af pausen gav Bournemouth sejren på 2-0, mens City måtte notere sæsonens første liganederlag.

Da Liverpool samtidig slog Brighton 2-1 på Anfield, overtager Merseyside-klubben førstepladsen med 25 point efter ti kampe. City har 23 point.

Bournemouth havde ingen intention om at lade sig trykke langt tilbage på banen og bare forsøge at afværge mestrenes offensive tiltag.

Hjemmeholdet kom med stor intensitet, løbevilje og ikke mindst modet til at gå forholdsvis højt op for at lægge presset på Pep Guardiolas tropper.

Det så ud til at overrasket City gevaldigt. I hvert fald formåede mesterholdet slet ikke at få spillet til at flyde, selv om man havde bolden mest.

Allerede efter ni minutter gav det pote for Bournemouth. Efter fremragende forarbejde af venstreback Milos Kerkez modtog Antoine Semenyo bolden i feltet og sparkede fladt åbningsmålet ind.

Den slags vækker normalt City, men det var en ganske uinspireret indsats, holdet leverede lørdag på den engelske sydkyst. Og når man endelig skabte en lille chance, ramte man sjældent kassen.

Det var ganske fortjent, at Bournemouth gik til pause med en føring, og holdet fortsatte den offensive tilgang. Ikke noget med at stille sig ned og parere.

City havde svært ved at blive meget farlige. Det havde hjemmeholdet ikke, og midtvejs i anden halvleg rykkede overraskelsen for alvor tæt på.

Igen var 20-årige Kerkez ophavsmand til målet med endnu et stærkt forarbejde. Denne gang fandt hans tværbold Evanilson, som styrede den ind til 2-0.

Fem minutter efter forhindrede kun stolpen og en stor afbrænder på riposten, at det også blev 3-0.

Intet tydede på, at City havde det store at byde ind med, men syv minutter før tid steg Josko Gvardiol fantastisk op til et indlæg og headede reduceringen ind.

Det var først i de seks minutters overtid, at City fik lagt et tungt tryk, og det var tæt på ved først Erling Haaland og Phil Foden. Men målet kom ikke, og Citys status som ubesejret er en saga blot.

Cody Gakpo og Mohamed Salah stod for Liverpools mål, da holdet vendte 0-1 til 2-1 mod Brighton.

Nottingham Forest vandt hjemme 3-0 over West Ham, Southampton vandt 1-0 over Everton på en sen scoring, mens Leicester på et overtidsmål fik 1-1 ude mod Ipswich.

/ritzau/





Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer




LIVE

LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

De danske kvinder tager førstepladsen

Vil have ham væk fra FC København

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

FCM ansætter ny topboss

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Mourinho tog røven på Zeca

Bombe – Superliga-klub nævnes

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

City spiller sig videre i FA Cuppen

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Hvor var Maurits Kjærgaard?

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

– Der får David at vide, at han er fyret

Her kan du se Viborg FF mod FC København

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM