Bournemouth sørgede for Premier League-chok

Et veloplagt Bournemouth-hold fik skovlen under Manchester City og tilføjede mestrene det første nederlag.



Der er ikke længere et ubesejret hold i Premier League. Med en fremragende indsats nedlagde Bournemouth på hjemmebane mestrene fra Manchester City.

Et mål på hver siden af pausen gav Bournemouth sejren på 2-0, mens City måtte notere sæsonens første liganederlag.

Da Liverpool samtidig slog Brighton 2-1 på Anfield, overtager Merseyside-klubben førstepladsen med 25 point efter ti kampe. City har 23 point.

Bournemouth havde ingen intention om at lade sig trykke langt tilbage på banen og bare forsøge at afværge mestrenes offensive tiltag.

Hjemmeholdet kom med stor intensitet, løbevilje og ikke mindst modet til at gå forholdsvis højt op for at lægge presset på Pep Guardiolas tropper.

Det så ud til at overrasket City gevaldigt. I hvert fald formåede mesterholdet slet ikke at få spillet til at flyde, selv om man havde bolden mest.

Allerede efter ni minutter gav det pote for Bournemouth. Efter fremragende forarbejde af venstreback Milos Kerkez modtog Antoine Semenyo bolden i feltet og sparkede fladt åbningsmålet ind.

Den slags vækker normalt City, men det var en ganske uinspireret indsats, holdet leverede lørdag på den engelske sydkyst. Og når man endelig skabte en lille chance, ramte man sjældent kassen.

Det var ganske fortjent, at Bournemouth gik til pause med en føring, og holdet fortsatte den offensive tilgang. Ikke noget med at stille sig ned og parere.

City havde svært ved at blive meget farlige. Det havde hjemmeholdet ikke, og midtvejs i anden halvleg rykkede overraskelsen for alvor tæt på.

Igen var 20-årige Kerkez ophavsmand til målet med endnu et stærkt forarbejde. Denne gang fandt hans tværbold Evanilson, som styrede den ind til 2-0.

Fem minutter efter forhindrede kun stolpen og en stor afbrænder på riposten, at det også blev 3-0.

Intet tydede på, at City havde det store at byde ind med, men syv minutter før tid steg Josko Gvardiol fantastisk op til et indlæg og headede reduceringen ind.

Det var først i de seks minutters overtid, at City fik lagt et tungt tryk, og det var tæt på ved først Erling Haaland og Phil Foden. Men målet kom ikke, og Citys status som ubesejret er en saga blot.

Cody Gakpo og Mohamed Salah stod for Liverpools mål, da holdet vendte 0-1 til 2-1 mod Brighton.

Nottingham Forest vandt hjemme 3-0 over West Ham, Southampton vandt 1-0 over Everton på en sen scoring, mens Leicester på et overtidsmål fik 1-1 ude mod Ipswich.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Medier sender ham hjem til AGF

Tysk VM-chok

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Han var i spil som Brøndby-træner